Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
robert45
200p
200p
Posty: 250
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

pilosula pisze:robert45 Moja jedna świetlówka ma moc 54W typ T5 temperatura barwy 8500K - to nie jest barwa dzienna, z tego co wiem najbardziej zbliżone do dziennych to barwa 6500 K.
[:D
Dokładnie. Barwa dzienna jest w zakresie od 5500K - 10000K. Natomiast od 10000K-15000K jest to barwa czystego niebieskiego nieba.
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Właśnie zastanawiałam się jak podlewać aby nie zalać roślinki a tu zobaczyłam na stronce fajny patent ;:oj bez ponoszenia kosztów.Zrobiłam z butelki PET i rurki.
Lubię to forum za dzielenie się z innymi poradami i pomysłami. ;:138
Bożena
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2393
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Właśnie przypadkiem stałem się właścicielem starej świetlówki i mam pytanie czy mogę ją wykorzystać do oświetlania roślin.
W obudowie znajdują się dwie świetlówki Pila "Daylight" o mocy 40 W każda, długość 120 cm, wydaje mi się że każda emituje 2500 lumenów.
Pytanie, czy nadadzą się i ewentualnie na jaką powierzchnię wystarczą?
Dodam, że byłoby to jedyne źródło światła dla rozsady.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

A Sylvania Grolux została stworzona z myślą o doświetlaniu roślin w akwariach i nie tylko.

Obrazek
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

U mnie dwie takie Sylvany 54 W doświetlają poletko 120x20 a odległość od roślin to ok 25 cm :D
ana217
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 mar 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

pilosula pisze:
ana217 a ile pieniędzy chcesz na to wydać? można zmieścić się w 200 zł jak u mnie a ile roślin doświetlam to masz na zdjęciach.
U mnie pod lampami rosną pomidory, papryka, bakłażan, i rodzynek brazylijski.

Lub możesz wydać mniej - sama zrobić odbłyśniki. Jednak na lampach nie ma co oszczędzać. Ja nie mam super doświadczenia w tym temacie to mój pierwszy sezon z lampami i rozsadą pomidorów :D Jednak widzę że na razie mój zestaw się sprawdza.
:D
Myślę że taka górna granica to 250 zł jaką mogłabym przeznaczyć. Odbłyśniki raczej sama zrobię. Martwię się tylko że same świetlówki nie pomogą roślinkom ponieważ tam gdzie mają przebywać jest średnio 8-10 stopni. Zastanawiam się czy dodatkowo nie kupić kabla grzewczego ;:218 .
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Dziunia87 Jak obkleisz szafkę białymi kartonami lub pomalujesz na biało będziesz miała o wiele więcej światła. Wiem że roślinką jest teraz dobrze, ale mogą mieć jeszcze lepiej :D

-- 15 mar 2013, o 09:29 --

no tak... nie zauważyłam zdania pod zdjęciem ;:219
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Wasze pomysły na doświetlanie robią wrażenie ;:108
Czas wyruszyć na zakup świetlówek :wink:
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

A mnie się wszystko podoba u Gosi i Tomka ...doświetlanie najważniejsze , to fakt ...bo rośliny są już na starcie takie , jak być powinny ...a nie lebiodki cieniutkie i wyciągnięte , pokręcone ,- niczym ruskie paragrafy . Chylę ;:180 za pomysły ogrodu warzywnego na tarasie ...też miałam taras ...a teraz jest tam sypialnia ;:306 . Powiedz mi Tomku taką rzecz ...czy pomidory Wam obrodziły - bez chemii , bez osłon bezpośrednio rosły na tarasie ?
Pozdrawiam serdecznie i ...trzymam kciuki za nagrania ...z Mają w Ogrodzie .... ;:215
mikropoletko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 9 kwie 2012, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Witam, z tego co kojarzę to najlepszy współczynnik odbicia światła (z tanich opcji) ma biała gładka matowa powierzchnia, potem biały połysk i dopiero folia aluminiowa (do tego ciężko ją ułożyć bez pofałdowania). Ja używałem białych arkuszy (pół-mat) A1 z papierniczego (1,50zł). Po za tym za ok.100zł można kupić świetlówkę CFL specjalną do doświetlania roślin 85W x 100lm = 8500lm, czyli porównując do do dobrego nasłonecznienia to wystarczyłoby to do naświetlania powiedzmy max. 0.2 m2, ale do produkcji rozsady spokojnie wystarczy na 0.5m2 przy dobrym ekranowaniu.
heek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 23 sty 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Obrazek

Nasionka wysiane 28 01 2013r (rozsada ma 46 dni) ? po 3 dniach doświetlane 16 godzin na dobę 2 zwykłymi świetlówkami L36W/865, temperatura dzień około 21?C, noc 18?C. Rozsada, 90szt. jest w pomieszczeniu bez okna. Pomidory rosną dobrze, na kilku krzakach pojawiły się pąki.

Obrazek

Kubków nie przestawiam i nie obracam, do podlewania używam małego opryskiwacza z wężykiem przyklejonym do kijka, dzięki temu mogę precyzyjnie manewrować między krzaczkami.

Obrazek

Na zwykły opryskiwacz, bez rozkręcania dyszy nałożyłem końcówkę od kranu ogrodowego, włożyłem wężyk, owinąłem taśmą, przymocowałem kijek i gotowe. W ciągu paru sekund mogę odwinąć taśmę i korzystać z opryskiwacza w tradycyjny sposób.

_____Pozdrawiam ____
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Majeranek - wypadają małe siewki (tak jak by się przy ziemi zwężała się łodyżka i usycha roślinka. Co to za przyczyna?

Pomidory bardzo dobrze rosną choć są trochę wyciągnięte. Papryka jeszcze nie wzeszła.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozsada 2013r. Pomysły na doświetlanie i podlewanie

Post »

Zgorzel siewek, podlej Previcurem i nie przesadzaj z podlewaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”