Moje śliczności:)

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Moja Sansewiera zaczyna mieć miekkie listki :( czy ktoś wie jaka jest tego przyczyna? Może to przelanie lub niedobór wody?
kanya_ya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 cze 2008, o 18:59
Lokalizacja: Polska

Witam

Post »

nie bardzo mogę ci pomóc jeśli chodzi o sansewiere ale w moje książce (którą niedawno sobie zakupiłam i trochę żałuje bo jest w niej opisanych niewiele gatunków) jest napisane:" liście miekna i brązowieją-nazbyt obfite nawadnianie rosliny, liscie gniją. trzeba uważac na doniczki ze zbiornikami- nie wiem o co chodzi" mam nadzieje że troszkę pomogłam. A tak w ogóle to chciałam napisac że bardzo bardzo podoba mi sie twój nowy nabytek czyli fikus!
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

kanya_ya dziękuje za rade :) spróbuje mniej podlewać i zobaczymy jak zareaguje moja roślinka :) mam nadzieje że to o to chodzi :) a książki nie żałuj przynajmniej w niektórych rzeczach ci pomoże a jak nie to zawsze masz forum i nas :)
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2750
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

maaartinka pisze:Moja Sansewiera zaczyna mieć miekkie listki :( czy ktoś wie jaka jest tego przyczyna? Może to przelanie lub niedobór wody?
A stosujesz nawóz przy podlewaniu sansevierii? Bo jeśli liście są miękkie to może to być oznaka przenawożenia rośliny - wtedy trzeba zaprzestać zasilania rośliny dopóki liście nie stwardnieją.
A jak wyglądają liście tuż nad ziemią? Nie zauważyłaś żeby gniły albo żeby pojawiły się na nich brunatne plamy?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja wyciągnęłabym ją z ziemi i zobaczyła na kłącze,bo być może jest nadgniłe.Wtedy uciąć chorą część,przesuszyć i wsadzić do nowej ziemi.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2750
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Wydaje mi się, że jeśli jedyną oznaką jest miękkość liści to problem tkwi w nawożeniu sanseviery i wystarczy tylko zaprzestać stosować nawozu (o ile to robisz Maaartinko). Jeśli nie ma brunatnych plam ani nie ma zaczątków gnicia u podstawy liści to nie jest to przelanie i z korzeniami powinno być wszystko w porządku więc moim zdaniem nie ma sensu sprawdzać ich stanu.
Jeśli chodzi o podlewanie to latem powinno się podlewać sansevierię co 7-10 dni (jeśli spłynie woda do podstawka to po 15 minutach należy ja wylać), a zimą co 3 tygodnie.
Natomiast co do nawożenia to tylko latem i raz na 3 tygodnie nie częściej. I stosować nawóz płynny nie w pałeczkach.
A jak Ty to robisz Maaartinko?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Szczerze mówiąc podlewałam czasami 2 razy w tygodniu :oops: ale listki nie mają brunatnych plam ani nic nie gnije. Chociaz nie wyciągałam jej z doniczki i nie wiem jak wyglądają korzenie.. Może fatycznie to przenawożenie. Dzisiaj dotykałam jeszcze dokładnie każdego listka i musze przyznać że tylko niektóre sa miekkie.. Spróbuje ograniczyć podlewanie i nawozenie i wtedy zobaczymy jak będą wyglądały.
Dziękuje za rady :) na was zawsze można liczyć :D
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2750
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

No to w takim razie czekam na relację z obserwacji rośliny :wink: Jak u podstawy liści nie ma oznak gnicia to jest dobrze, tylko mniej nawozu jak pisałam wyżej :wink:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Wyobraźcie sobie że w z ziemi mojego fikusika wyrósł grzybek :!: :roll:
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

maaartinka pisze:A to jeden z moich najnowszych zdobyczy :D tylko powiedzcie mi czy te poskręcane listki to jego natura?

Obrazek Obrazek
Też mam tego fikusa i obszukałam już wszystkie dostępne mi źródła, ale nigdzie nie mogę znaleźć nazwy. To chyba jakaś nowa odmiana.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2750
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

maaartinka pisze:Wyobraźcie sobie że w z ziemi mojego fikusika wyrósł grzybek :!: :roll:
Pstryknij fotkę :) może ktoś zanalizuje i napisze cioś na ten temat. Też jestem ciekawa, bo u mojej wysokiej draceny, której przez moją głupotę już niestety nie mam :? też było pełno takich maleńkich grzybków wielkości ok 0,5-1cm. Wygladały i pachniały jak pieczarki :lol:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Śliczny fikusik, pozostałe roślinki zresztą też. Gdybyś rozmnażała hebe, to będę się ślicznie do Ciebie uśmiechać ;:79
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Maaartiniko właśnie nabyłam dracene godseffiana. Długo już masz swoją? Możesz mi powiedzieć na temat jej wymagań?
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”