Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Zdecydowanie bardziej od brzoskwini ona będzie wolała morelkę.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
maria1610
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 17 maja 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Dzisiaj w Biedronce kupiłam morelę Early Orange , czy koniecznie muszę jej kupić sąsiadkę aby się zapylała , czy bez też będzie owocować , jestem zielona w tym temacie pomóżcie , bo nie wiem czy jutro , dokupić jeszcze jedną taką samą ?
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Ja się naczytałam na ten temat,że mi łeb pęka...
Dowiedziałam się,że potrzebna jest druga morelka a najlepiej odmianę Harcot i właśnie też będę takiej odmiany szukać :wink:
Pozdrawiam Veronica
soluton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Morele najlepiej jest sadzić przy parkanach, altanach, pergolach itp. miejscach. Osłony tego typu zapewniają jej ochronę przed mroźnym, zimowym wiatrem, a dodatkowo mogą ułatwić okręcenie jej na zimę słomą.
Morela jest rośliną samopylną dlatego nie musimy dodatkowo sadzić innej odmiany zapylającej.
Ponieważ kwiaty tej rośliny są bardzo wrażliwe na późne przymrozki można spróbować osłonić wiosną jej pędy przed słońcem, aby opóźnić rozwój pąków kwiatowych (ewentualnie zostawić zimowe osłony aż do końca IV).
Morele uprawia się najczęściej w formie krzaczastej. Oprócz kształtowania jej po posadzeniu, roślina nie wymaga większego cięcia (usuwa się jedynie chore pędy). Łatwo tworzy naturalną, niezagęszczoną koronę.
Aby uchronić morelę przed atakiem mszyc dobrze jest wczesną wiosną spryskać ją odpowiednim preparatem. Przeciwko szarej zgniliźnie drzew pestkowych opryskujemy morele 0,7% cieczą bordoską lub 2% cieczą siarkowo-wapienną. Zabieg ten wykonujemy tuż przed i tuż po kwitnieniu. Latem zakopujemy mumie i gnijące owoce by powstrzymać rozsiewanie zarodników grzyba wywołującego szarą zgniliznę.
Morele nawozimy tak samo jak inne gatunki drzew pestkowych. Idealne są tu nawozy organiczne (obornik, kompost) oraz nawozy mineralne azotowe, potasowe i fosforowe. W przypadku gleb kwaśnych, co 3-4 lata, powinno się stosować 3-6kg węglanu wapnia pod każde drzewko moreli.
Morela nie znosi suszy. Należy zapewnić jej umiarkowaną ilość wilgoci, w razie potrzeby podlewając ją co 3-4 dni.
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Potrzebuje zapylacza i jest to udowodnione badaniami- tak wyczytałam.
Pozdrawiam Veronica
soluton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

?Early Orange? kwitnie bardzo obficie, kwiaty są duże, mają barwę białą; wytwarzają nektar, który zwabia owady zapylające. Drzewka mają tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców, dlatego zaleca się przerzedzać zawiązki. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się pod koniec lipca. Owoce są kulisto-owalne, o średniej masie 30-45 g. Słabo omszona skórka ma barwę żółto-pomarańczową z czerwonym rumieńcem. Miąższ owoców jest ciemnopomarańczowy, zwięzły, średnio soczysty i dobrze odchodzi od pestki. Owoce są smaczne, aromatyczne, lekko kwaskowate i słodkie, bogate w witaminę C i żelazo.
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

soluton, piszesz to z własnego doświadczenia? Wiesz co to jest plagiat?
Pozdrawiam Veronica
maria1610
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 17 maja 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Soluton dzięki za moc fachowych wiadomości , nie będę kupować drugiej moreli . ;:196 ;:3
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Pozdrawiam Veronica
Awatar użytkownika
rekawa
50p
50p
Posty: 74
Od: 13 cze 2012, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Zakupiliśmy z mężem odmianę Somo i stało się nieszczęście. Mąż złamał drzewko tak ok 1 m. nad korzeniami. Co teraz? Wyrośnie coś z tego? amy już na działce jedną morele nieznanej odmiany ( ofiarowaną ). Pięknie kwitnia i nie owocuje . Stwierdzilismy, że dokupimy jej zapylacz. Tym zapylaczem miała byc Somo.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Cyt. "Morela jest rośliną samopylną dlatego nie musimy dodatkowo sadzić innej odmiany zapylającej.
Ponieważ kwiaty tej rośliny są bardzo wrażliwe na późne przymrozki można spróbować osłonić wiosną jej pędy przed słońcem, aby opóźnić rozwój pąków kwiatowych (ewentualnie zostawić zimowe osłony aż do końca IV)."

Teoretycznie nie, ale posadź jej sąsiadkę. Wierz mi, będzie szczęśliwa i będzie zdecydowanie lepiej owocowała.
Ergo, należy sadzić drugą - zapylacz.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

rekawa pisze:Zakupiliśmy z mężem odmianę Somo i stało się nieszczęście. Mąż złamał drzewko tak ok 1 m. nad korzeniami. Co teraz? Wyrośnie coś z tego? amy już na działce jedną morele nieznanej odmiany ( ofiarowaną ). Pięknie kwitnia i nie owocuje . Stwierdzilismy, że dokupimy jej zapylacz. Tym zapylaczem miała być Somo.
Jeśli tylko pozostał choć jeden pączek, ja bym ją zasadził. Przecież nie może być już gorzej.
Ładnie tylko obetnij- wyrównaj ją sekatorem pod kątem i zasmaruj funabenem.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

rekawa Zakupiliśmy z mężem odmianę Somo i stało się nieszczęście. Mąż złamał drzewko tak ok 1 m. nad korzeniami. Co teraz? Wyrośnie coś z tego? amy już na działce jedną morele nieznanej odmiany ( ofiarowaną ). Pięknie kwitnia i nie owocuje . Stwierdzilismy, że dokupimy jej zapylacz. Tym zapylaczem miała być Somo.
1 metr to dobra wysokość na wyprowadzenie korony. Poza tym jak napisał mój poprzednik nic nie stracisz na tym a możesz podszkolić się w cięciu drzewek bez stresu.
W celu edukacji polecam posty kolegów Rossynanta, krzysztofkhn i pomologa.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”