Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc przy przycinaniu drzewek

Post »

Twojogrodnik dzięki, jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś rady to będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

gosia nie tnij gruszy we wskazany sposób, z tego profilu widać ze te wysokie konary z prawej strony stanowią przeciw wagę dla tych z lewej, ścinając wyłącznie jedną stronę będzie kwestią czasu aż będzie nowy grill stawiany.
W przygotowaniu...
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Ano właśnie - usunięcie całego wierzchołka z tej gruszy jest ryzykowne. Jeśli już to mniejsze, szczegółowsze cięcie. W każdym razie można poskracać (czy nawet usunąć) najwyższy konar ten na lewo idący; poza tym prześwietlić dość silnie drobniejsze gałęzie po całym drzewie, szczególnie dolne długie konary i poczekać parę lat na rozwój młodych pędów, a potem decydować co dalej. Alternatywnie: lewe dolne konary (nad grillem) przykrócić, tak o jakie 1/3 a z najwyższego prawego usunąć te pionowo wyrastające odgałęzienia.

Brzoskwiń nie ma co specjalnie formować, narobi się człek - a potem i tak pół drzewa zimą zmarznie... Jak zaowocują to potem się przycina na owoc i wtedy można się pobawić.
Mogą zostać krzaczkowate jeśli to komu nie przeszkadza (drzewu nie przeszkadza) tylko rozchylić żeby konary nie szły zbyt ostro do góry, szerokie kąty rozwidleń są potrzebne. Tak jak Romix zaznaczył podwiązać w dół ładne pedy albo obciążyć; ostro zrośnięte pędy i wszystko co zmarzło usuwać. Cięcie dopiero jak zacznie rosnąć i gdy już mróz nie grozi, bez pośpiechu.
:wit
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Rossynant, gdzie Ty się podziewałeś :lol: .
Urlop w takim czasie, kiedy tyle cięcia. ;:185 .
Z największą szczerością wyznam, że nie miałem zamiaru wywracać Gosi drzewa.
Myślę, że rosło by jak rośnie.
Gosia chciała drastycznie więc tak namalowałem.
Teraz kreski delikatniejsze, a za rok może 2 lub 3 drastyczniej:

Obrazek
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2548
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

romix pisze:Urlop w takim czasie, kiedy tyle cięcia. ;:185 .
Jakiego cięcia? Zimą? Moi? ;:oj
Jeszcze by coś marznąć mogło. Niekoniecznie drzewko...

A gruszę można i bardziej ciachnąć gdyby trzeba, tylko ja tam żywego zanadto ciąć nie lubię.
Wyszłoby silne cięcie, takie odmładzające. Dla bezpieczeństwa przy odcinaniu wierzchołka wypadałoby także mocno skrócić te konary na lewo, a potem zostałby taki kikut prawie bez młodych pędów, gdy grusze jak raz na młodych owocują.
To wydaje mi się lepiej przykrócić nieco górę i z lewej, może wyrosną jakieś młode pędy niżej na pniu, za parę lat będzie z czego wyprowadzać nowe konary i usuniecie wierzchołka będzie wówczas sensowniejsze.
:wit
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Czy mogę prosić o wirtualne przycięcie jabłoni i renklody? Przeczytałam sporo z książki "Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych" A. Mika, ale jak stanę przed drzewkiem, brak mi pewności, stąd moja prośba.
Renkloda ulena posadzona w roku 2010, przycięłam wówczas tylko przewodnik.
Oliwka żółta - na jednym konarze przyjął się 1 zraz przeszczepionej papierówki ( ze starego drzewa).
Czy ulenę tniemy tak jak śliwy? Poczekać na cieplejsze dni, czy już ciąć?
Obrazek Obrazek
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Czy dobrze zrobię, zostawiając jeden przewodnik - ten który był przycięty po posadzeniu? Jeżeli tak, czy obydwa mogę usunąć w jednym sezonie, czy rozłożyć na dwa etapy?
A pozostałe gałązki ponaginam sznurkami. Proszę o poradę.
Obrazek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Propozycję przycięcia Renklody popieram.
Jeszcze nie teraz. Myślę, że kwiecień na śliwkę powinien być dobry.
Przy jabłonce poczytaj o cięciu i samodzielnie ;:333. Nie jest zła, można by nawet nic nie ruszać.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Dzięki Romku.Jabłoń już przycięłam samodzielnie. Jedna pionowa gałąź wycięta, przyrosty na końcach pędów (niektóre) skróciłam i przygięłam
sznurkami.
Z renklodą poczekam tak jak radzisz, ale jeszcze powiedz proszę, czy poskracać pędy zostawiając dłuższe na dole?
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Porozkładasz konary i wtedy zobaczysz.
Jeżeli ma być forma stożka, to tak. Te na dole dłuższe,do góry forma ma się zwężać.
Trochę słabo widzę i nie jest pewny czy tam jest jakiś przewodnik czy korona robi się kotłowa.
Może być i taka i taka. Jak komu pasuje.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Na zielono zaznaczyłam miejsce zakończenia przewodnika, który zamierzam pozostawić, pozostałe dwa wytnę. Czy w porównaniu z przewodnikiem gałązki ( po rozgięciu) nie będą zbyt długie...Obrazek
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Przewodnik trochę krótki. On sam tak mało urósł czy został przycięty?
Gałęzie boczne po odgięciu powinny się znaleźć poniżej najwyższego punktu przewodnika.
Wtedy największa energia wzrostu będzie szła w przewodnik.
Najwięcej soków idzie tam gdzie jest najwyższy punkt. Być może dlatego ten właściwy przewodnik tak licho rósł, bo obok były wyższe.
Boczne gałęzie chyba nawet 1 m nie mają. Teraz proporcjonalnie nie będą pasowały do tak krótkiego przewodnika, ale ten musi wyrosnąć wyżej i wtedy proporcje się poprawią. Wówczas boczne gałęzie byłyby za krótkie. Na tym krótkim odcinku przewodnika nie pozwalaj na wyrastanie kolejnej korony. Po wyrośnięciu pędów uszczknij je za 3,4 liściem. Takie krótkie będą wzmacniały przewodnik. Kolejne gałązki wyprowadź (pozwól im rosnąć) na nowej części przewodnika. To będzie ok. 40 - 50 cm od najwyżej obecnie rosnącej gałęzi. Inaczej korona będzie za gęsta.
Te boczne przeznaczone do wycięcia wycinaj na tzw. obrączkę. Nie zostawiaj zbędnego czopa, ale też na maksymalne zero. Zostawia się lekkie zgrubienie, które pomaga zarosnąć ranie.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Witam ponownie, może ktos tutaj pomoże mi jak mam przyciąć ta jabłoń? Ma ona 3 lata i jest to jabłoń LOBO. Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”