Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Wyjąłem właśnie sztrobry, były wilgotne, teraz mocze je 24h w wodzie i topsinie przes 0,5 h. Dalej trzeba dać im przeschnąc i dopiero w ukorzeniacz i do ukorzeniarki? Czytałem, że w krótymś momencie mają przechnąć, ale nie pamiętam w którym
and777
200p
200p
Posty: 314
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Witam. Nie mogę odnaleźć ciekawego sposobu ukorzeniania winogron w butelkach plastykowych. Polegało to na przekładaniu łozy w szereg blisko ustawionych butelek napełnionych ziemią. W tych butelkach wypuszczały pędy i jesienią odcinano łoze z pędem ukorzenionym.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
and777
Awatar użytkownika
cianek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 lut 2012, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Na stronie @kapitana jest fotorelacja http://winnica.bloog.pl/gal,565167,titl ... index.html
and777
200p
200p
Posty: 314
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Dziękuję bardzo!!! Właśnie o to mi chodziło.
Pozdrawiam.
and777
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Jaką orientacyjnie ilość wody i jak często lejecie w ukorzeniarki? Robię to pierwszy raz i nie chcę przelać. Powiedźmy, że ukorzeniarka jest mała 50x30cm i wysokość napełnienia perlitu 25cm, temperatura 25stop. C. Nie wiem podlewać codziennie po 100ml, co dwa dni po szklance czy co tydzień litr wody, proszę o orienatycjne porcje wody :D
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Wystarczy 1x w tygodniu. Jak chcesz wiedzieć ile trzeba wody uzupełnić to zważ ukorzeniarkę po zapakowaniu sztobrów z wilgotnym perlitem. Po tygodniu zrób ponowne ważenie. Różnica to odparowana woda. Ja wkładam w perlit suchy sosnowy patyczek(i), który bez problemu wyjmuję i sprawdzam stopień nasączenia. Na takim patyczku bardzo ładnie widać nasączenie wodą.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Wszystko zależy co masz sypane do ukorzeniarki. Przy dobrze nasączonym perlicie ( ja przed wsypaniem do ukorzeniarki moczę w wodzie około doby ) to praktycznie nie podlewałem przez 2 tyg. Ja przykrywam tam gdzie nie ma patyków folią aluminową, aby zmniejszyć parowanie. Trzeba uważać z tym podlewniem bo za dużo wody to gnicie końców, a nie puszczanie korzeni. Generalnie jest potrzebna wilgoć, a nie woda.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Możesz coś napisać o tym patyczku sosnowym? Nie czaje jak miałby mi pomóc ocenić wilgotności
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5441
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Widać, czy patyczek jest mokry, wilgotny, czy suchy.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Cezaryyy pisze:Możesz coś napisać o tym patyczku sosnowym? Nie czaje jak miałby mi pomóc ocenić wilgotności
Włóż suchy patyk do szaszłyków, w szklankę (słoik) z wilgotnym perlitem. Po godzinie wyjmij i porównaj z innym suchym patykiem, a przekonasz się jaka jest różnica w wyglądzie patyka suchego i mokrego. Można użyć właśnie takich patyków. Ważne żeby koniec takiego próbnika był na poziomie stopek sztobrów.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Taddeo
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 sty 2013, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Ja stosuję wilgotnościomierz. Też jest jakaś skala porównawcza na przykład w odniesieniu do piasku całkowicie suchego.
Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Obrazek

Obrazek

Ja w tym roku pierwszy raz zabrałem się za ukorzenianie pędów winorośli. Bez wielkiej wiedzy powbijałem "patyki" w ziemię i postawiłem na grzejniku. Po 15 dniach 1/4 sztobrów ma już korzenie :wink: Mam pytanie do bardziej doświadzonych forumowiczów, czy takie korzenie jak na zdjęciu nr 2 wystarczą aby rośliny rozsadzić ( część korzeni jest większych część mniejszych- na zdjęciu akurat te mniejsze) Zastanawiam się również czy już zdjąć z grzejnika sadzonki.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
Taddeo
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 sty 2013, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Ukorzenianie zdrewnialych pędów winogron

Post »

Ja na takim etapie jak na zdjęciu nr 2 robię sadzonki czyli wsadzam do oddzielnych doniczek i pielęgnuję winorośl zasilając po około 1 miesiącu kilku ziarenkami nawozu "Florowit" później rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy w stosunku 1:10.
Pozdrawiam. Tadeusz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”