Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Drzewa owocowe
Zablokowany
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Mam jabłonkę która wyrosłs dziko . Po 3 latach to jest w zeszłym roku pod koniec marca wysadziłam ją na działkę bo pięknie rosła aby ją zaszczepić . moja jabłonka miała gałązki odchodzące od pnia pod kątem prostym więc chciałam je wyprostować i sznurkami przyginałam do doły .W zeszłym roku zakwitła ale ze względu na przesadzenie kwiat opadł, zrzuciła też wszystkie liście potem na nowych przyrostach wypuściła nowe listki . czubek ścięty jest za trzecią koroną na wys 3, 2 m .Ponieważ to silne drzewko chcę zaszczepić ją 2 lub 3 odmianami Teraz tak wygląda . jak ją zaszczepić ?
Mam sąsiada który szczepił swoje drzewka i zrazy przyjeły sie, ale jego drzewka były małe i miały cienkie gałązki .
Jak zaszczepić prawidłowo taką jabłonkę , która gałązki ma dość grube . Czy w najbliższą sobotę można już szczepić ?
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Kilka dni temu zaszczepiłem 2 jabłonki i 2 śliwki. Zrazy były pobrane zimą i trzymane w chłodnej piwnicy. W dniu szczepienia pąki wyglądały, jakby miały nabrzmiewać, co mnie martwi, ale po dzisiejszej inspekcji pąki na zrazach trochę się powiększyły. :D Jabłonki zaszczepione zostały usychającą jabłonią siewką, która ma ogromne i smaczne owoce, śliwki ałycze zaś ciemną, węgierkopodobną odmianą, też z usychającego drzewa. Mam nadzieję, że się przyjmą, bo szkoda mi takich dobrych owoców.
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Ja w ramach eksperymentu wykopałam w marcu 3 siewki wiśni(zasiało się ich pełno w pasie rzecznym) i postanowiłam poćwiczyć na nich szczepienie(robiłam to pierwszy raz). Wykopanym wisienkom przycięłam delikatnie korzonki i umieściłam w 10l wiaderku wypełnionym ziemia z piaskiem. Zaszczepiłam na nich zrazy groniastej, szczepienie przez stosowanie. Wyczytałam gdzieś że takie zaszczepione drzewka powinno się trzymać około 2/3 tygodni w temp. kilkunastu stopni, to ponoć ma przyspieszyć zrastanie i tak tez zrobiłam, później miałam zamiar je wysadzić tylko że....przez te anomalie pogodowe jakie były nie było mowy o sadzeniu. 2 zrazy ruszyły po 2 tygodniach, 3 nie daje znaku życia. Przyrost jednego z nich ma już około 15 cm, rozwija się bardzo ładnie, listki ma żywo zielone, pytanie tylko co z tym teraz zrobić..Boje się że chcąc teraz wysadzić, ponownie naruszę korzenie i zraz padnie a szkoda by było...
Pozdrawiam, Anita:)
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Poczekaj trochę na ocieplenie, a teraz hartuj drzewka w ciepłe dni.
szarymotyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 kwie 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

czy mógł by ktoś pokazać na filmie np youtube jak się szczepi drzewa owocowe ?
by początkujący nie popełniali błędów kto wie może taki filmik pomoże uratować stare drzewa owocowe przed zapomnieniem wymarciem !!
halfoat
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 maja 2007, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

jest tego bardzo dużo, choć niekoniecznie po polsku np:
http://www.youtube.com/watch?v=XpgbpbewU3E
http://www.youtube.com/watch?v=LrE2CkQHudI

wystarczy wpisać na youtubie grafting
szarymotyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 kwie 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

dzięki :)
no trochę szkoda że nie ma polskich filmików itp ciekawe czemu ?
szarymotyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 kwie 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

http://pl.pl.allconstructions.com/porta ... -owocowych

polecam każdemu kto szuka wiedzy zamiast tracić czas na forum i szukanie kilka dni podstawowych i ważnych informacji o szczepieniu okulizacji itd np jaką metodą szczepić wiśnię jabłoń grusze itd itp oraz terminy sposoby itd !!! zalecam też kupienie książki lub nawet kilka książek )
urban1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 maja 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Witam,
Mam pytanie, czy to prawda, że odrosty korzeniowe śliwki węgierki lub ałyczy to nieodpowiedni materiał na podkładki do szczepienia?
Szczepiłem na odrostach, które mi się już poprzyjmowały w zeszłym roki i wyglądają jak normalne drzewka. Mój znajomy twierdzi, że drzewka z odrostów korzeniowych, nawet zaszczepione szlachetną odmianą, będą ubogo owocować i szybko zmarnieją, żeby do szczepienia używać tylko siewek. Czy to jest prawda?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22038
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

szarymotyl pisze:
polecam każdemu kto szuka wiedzy zamiast tracić czas na forum i szukanie kilka dni podstawowych i ważnych informacji o szczepieniu okulizacji....
Jesteś śmieszny co najmniej... szary motylu....
Forum czyli kontaktów międzyludzkich i wymiany doświadczeń nie zastąpi blog ...
Jeśli stratą czasu określasz wymianę doświadczeń,rozmowy na tematy nas interesujące to czego Ty tu szukasz?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Tak KARO ! Jest wielu niecierpliwych, chcących szybko, łatwo i przyjemnie !
A większość z nas ciągle się uczy (taniej) na błędach popełnionych już przez nas eksperymentujących zapaleńców przez wiele lat.
Aby nie powielać błędów, musimy rozmawiać z sobą a to wymaga czasu i zrozumienia ;:3
Pozdrawiam Jurek
per aspera ad astra
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

urban1 pisze:Witam,
(...) Mój znajomy twierdzi, że drzewka z odrostów korzeniowych, nawet zaszczepione szlachetną odmianą, będą ubogo owocować i szybko zmarnieją, żeby do szczepienia używać tylko siewek. Czy to jest prawda?
To są bzdury. Używa się zarówno podkładek generatywnych (czyli uzyskanych z nasion) jak i wegetatywnych (uzyskiwanych z odrostów pionowych, poziomych czy z ukorzeniania sztobrów). Dla śliw najczęściej używa się co prawda podkładek uzyskanych z siewek, ale dlatego, że łatwiej i taniej. Poza tym siewka nie przenosi chorób rośliny matecznej. Ale jeśli roslina mateczna jest zdrowa, niezawirusowana (a to widać po drzewie) - nie widzę żadnego problemu, aby szczepić na jej odrostach korzeniowych. A już na pewno nie spowoduje to kiepskiego owocowania nowego drzewka..
urban1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 maja 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Post »

Dziękuję astone za informację :)
Uspokoiło mnie to, bo nasadziłem ich dość dużo. Też dla mnie wydawało się nieprawdopodobne, żeby odrosty korzeniowe były do niczego.

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”