Skrócenie tuj

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Mirage
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 sie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Skrócenie tuj

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Proszę o mądrą radę bardziej doświadczonych. Mam kilka tuj bardzo wysokich i chciałabym je jeszcze tej wiosny uciąć od góry minimum pół metra. Jest już połowa kwietnia więc nie wiem czy to nie jest już za późno?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrócenie tuj

Post »

W naturalnym środowisku zwierzęta nie przestrzegają wspomnianych wytycznych... Owszem rośliny mogą później odchorować swoje, ale raczej ich to nie wykończy.
Awatar użytkownika
Mirage
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 sie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skrócenie tuj

Post »

dziękuję za odpowiedź. Korci mnie aby je skrócić. Obawiam się jednak aby za bardzo tego nie odchorowały zwłaszcza że po zimie zrzuciły sporo igieł :?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Skrócenie tuj

Post »

Nie, takie przycięcie im nie zaszkodzi teraz; ja jednak będę pytał bardziej doświadczonych, czy delikatne, kosmetyczne przystrzyżenie wykonać teraz, czy jak 'ruszą'?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Mirage
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 sie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skrócenie tuj

Post »

Skoro im to nie zaszkodzi to jeszcze w tym tygodniu się za nie wezmę. Dzięki za rady ;:333
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Skrócenie tuj

Post »

Generalnie iglaki przycina się wiosną, a nie jesienią.
Awatar użytkownika
Mirage
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 sie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skrócenie tuj

Post »

Dzięki za odpowiedzi tuje przycięte a w maju strzyżenie :D
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 204
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skrócenie tuj

Post »

I bardzo dobrze! :D
Pozdrawiam
Olenka
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Skrócenie tuj

Post »

Przycinamy pierwszego dnia lata i nie metr a jedną trzecią metra.Następnego roku kolejne 30 cm.Po prostu ten metr rozbij na 3 lata.Przydałoby sie zdjęcie po za tym.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Skrócenie tuj

Post »

Przyłączę się do pytania, bo mam wysokie tuje, które chciałabym przynajmniej wyrównać. Nie wiem czy poprzedni właściciele kiedykolwiek je przycinali.
Nie ukrywam, że przycinanie tych olbrzymów stanowi problem techniczny: nie mam wozu drabiniastego, a jedynie drabinę. :lol:
Czy zaszkodzę im ścinając na 3/4 wysokości tej najwyższej?

Obrazek
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 204
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skrócenie tuj

Post »

Wiesz,
Ja w podobnej sytuacji przycięłam swoje.... (ale napisałam... ja.... tzn. möj M. - to ciężka praca była, bo i gałęzie grube).

Zaryzykowaliśmy z powodöw dokładnie takich jak Twoje.

Po cięciu efekt nie był oszałamiajäco piękny.... wyglädały na okaleczone ale szybko doszły do siebie. Zazieleniły się i zagęściły od göry tworzäc zwartä płaszczyznę.

Teraz tniemy je systematycznie - wysokość żywopłotu limituje.... wysokość naszej drabiny.....
Pozdrawiam
Olenka
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Skrócenie tuj

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie nie tracę nadziei na przetrwanie "strzyżenia". Pewnie nieprędko zacznę działać w tym kierunku, bo w pierwszej kolejności będziemy karczować zarośla i przekopywać ziemię. Cięcie nastąpi pewnie nie wcześniej niż na przełomie maja i czerwca.

Udał się Wam "żywopłot" z takich wysokich tui? Jest zwarty czy widać osobne słupy?
Awatar użytkownika
Mirage
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 sie 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skrócenie tuj

Post »

Napoleon pisze:Przycinamy pierwszego dnia lata i nie metr a jedną trzecią metra.Następnego roku kolejne 30 cm.Po prostu ten metr rozbij na 3 lata.Przydałoby sie zdjęcie po za tym.
Wprawdzie już po fakcie ale tak właśnie zrobiłam. Teraz były cięte jakieś 40 cm a w przyszłym roku planuję kolejne aż dojdę do wielkości takiej abym nie miała problemów ze strzyżeniem z drabiny :D Nie mam aktualnego zdjęcia ale na pewno są mniejsze niż na zdjeciu Janocki.

Janocka ja mam w kupie cztery tuje i po strzyżeniach są bardzo gęste. Z tego co się doczytałam to po ścięciu z góry rozrastają się w szerokość ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”