Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma -obraz nędzy i rozpaczy

Post »

Zastanawiająca sprawa, phoenix canariensis, którą zapewne posiadasz, to niemalże jedna z najprostszych palm do uprawy, mało wymagająca. Z tego co przeczytałem, to z tą wcześniejszą Twoją palmą, popełniłeś kardynalny błąd - do palm, a w zasadzie do wielu innych roślin nie podlewa się do podstawki (zwłaszcza zimą). Większość roślin nie lubi, tzw. mokrych lub zimnych "stóp", nawet przy podgrzewaniu podłogowym. Mojego feniksa mam już kilka lat, stoi tuż przy wschodnim oknie, zimą leje ile wlezie, ale nie dopuszczam, żeby woda zalegała (jak przeleci) przez całą doniczkę, w podstawce. Prawdopodobnie w tamtej wcześniejszej palmie, od zalegania wody, zaczęły po prostu gnić korzenie. A padła, bo za późno zareagowałeś i tyle. Natomiast z wystawianiem, tej młodej palmy nie spiesz się. Jeśli całą zimę stała w cieple, musisz poczekać, aż na zewnątrz będzie przynajmniej w ciągu dnia, podobna temperatura. Na początek przez tydzień, dwa wystawiaj tylko na kilka godzin, na noc zabieraj do domu. Dopiero po tym okresie, jak noce będą już optymalnie ciepłe, przynajmniej 12-15 stopni, możesz zostawiać dworze już na całą dobę. Powodzenia w uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yagod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2010, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Palma -obraz nędzy i rozpaczy

Post »

Tę palmę podlewam do tylko do doniczki i podlewam jak przeschnie.
Obejrzałem ją z każdej strony i przędziorków nie ma (ostatnio miałem przędziorki na nolinie i wiem jak to wygląda).
Z początku bałem się, że ją przelałem jednak nie zobaczyłem nawet wody na podstawku więc przelanie raczej odpada. Widzę nowe pędy jednak nie mogę jeszcze dostrzec czy już końcówki im nie zbrązowiały (za małe).
Dzięki norbert76 za zainteresowanie.

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma -obraz nędzy i rozpaczy

Post »

Schnięcie końcówek liści wśród większości palm to często normalna sprawa, czasami to jednak, efekt albo zbytniego przesuszenia gleby, między jednym, a drugim podlaniem (fenixy, jeśli mają wystarczającą ilość słońca, lubią mieć wilgotne - nie zalane podłoże, ważne żeby mieszanka gleby była przepuszczalna, najlepsza typowa "palmówka"), albo zbyt suchego powietrza. A i nie lubią ogrzewania podłogowego - stąd, jeśli trzymasz w domu, mogą schnąć końcówki). Czasami też, jest tak, że jeden egzemplarz po prostu nie chce rosnąć, a inny lepiej. Ja mam kilkanaście gatunków palm i te nie wszystkie chcą rosnąć, choć mają w miarę odpowiednie warunki.
PS. Jak Ci nie wyjdzie z tą palmą, spróbuj np. albo z trachycarpusem, albo z karłatką 'chamereops humilis', jeśli chodzi o tą drugą, to jeśli chodzi o uprawę na zewnątrz jest bardzo wytrzymała, nie osiąga wielkich rozmiarów, a jeśli masz możliwość zimowania w miarę chłodnym, ale w miarę widnym pomieszczeniu, nie powinna sprawiać większych kłopotów w uprawie.
również pozdrawiam
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yagod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2010, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Palma -obraz nędzy i rozpaczy

Post »

Palma wystartowała ;:138

Pozdrowienia
Bartek
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

I jak tam Wasze palmy?
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Witam,
Posiadam 3 palmy, wydaje mi się, że sa to palmy królewskie, ale nie jestem pewna dlatego proszę o identyfikację. Dwie większe mają koło 3 lat tzn 3 lata temu je kupiłam i były wtedy wielkości tej trzeciej, którą nabyłam niedawno.
W tych większych zauważyłam w ziemi małe, dlugie, brazowe robaczki. Czy to moze zaszkodzic palmie? podobne robaki z tym, że większe znalazłam w cytrusach. Cytrusy niestety zginęły :(
Kolejne pytanie, to czy obcina się jakies starsze liście?
Od początku podlewam je bezpośrednio do ziemi, ale ostatnio przeczytałam, że należy podlewać do podstawki, czy to prawda? ostatnio tez zauważyłam na dolnych liściach małe czarne plamki, czy to coś złego?
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Na 99,9 to jest ten sam gatunek, jeśli chodzi o tą trzecią palmę. W kwestii robaczków dobrze by było spryskać obficie jakimś preparatem np. na przędziorki. W kwestii podlewania, nie powinno podlewać się do podstawki, tylko od góry. Ziemia powinna być przepuszczalna, czyli mieszanka do palm. Doniczki powinny być głębokie, te dwie pierwsze mogą być, ta trzecia nie za bardzo, ale do następnego przesadzenia wystarczy. Starsze liście powinno się usuwać dopiero wtedy, gdy stają się żółte, albo zbyt zaschnięte. Aha i powinny mieć dużo światła, a jak możliwości, na lato można wystawiać na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Dziękuje bardzo za odpowiedź ;)
niestety ziemie maja zwykłą do kwiatów, tak mi w ogrodniczym doradzili.
Tym preparatem spryskać ziemię tak? One wychodzą z ziemi tylko zaraz po podlaniu a wyglądają jak wije.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Tak ziemię. Jak coś, to powtórz oprysk po paru dniach. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie zmienić ziemię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

A nie są to czasami skoczkonogi?
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Zerknęłam w google jak wyglądają skoczkonogi i chyba nie, te są ciemnobrązowe, nawet bardziej bordowe, długie i tak na moje oko to wygląda jak wije, albo jak krocionogi
Co prawda jakies małe muszki na ziemi też skaczą, ale te w ziemi mnie przerażają
To samo miałam w cytrusach, tylko tamte były ogromne, wymieniłam ziemię, wypłukałam korzenie, ale rośliny nie odratowałam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

Jeśli piszesz o muszkach, to mogą to być ziemiórki, jak stukniesz w doniczkę, powinny się wzlatywać w powietrze, właśnie takie małe muszki.
Same muszki są faktycznie niegroźne, przynajmniej bezpośrednio, ale muszki składają jaja, z których wykluwają się larwy. Niemniej zrób tak jak napisałem wcześniej, spryskaj obficie insektycydem, a powinno pomóc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MrVader
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lut 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (phoenix canariensis)

Post »

mam jeszcze jedno pytanie, bo póki co stosuje terapie naparem z rumianku i lepy na wyłapywanie muszek. Czy ten insektycyd można stosować w pomieszczeniu gdzie przebywa małe dziecko? czy lepiej na wiosne jak palmy pójdą na balkon?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”