Lantana pospolita (Lantana camara)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fortex
100p
100p
Posty: 182
Od: 26 sty 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lantana

Post »

Jeśli roślina była cały czas w domu i nagle została wyniesiona na dwór, część liści może się poparzyć, potem przyzwyczaja się do ostrego słońca. Najlepiej najpierw postawić ją w półcieniu i powoli przyzwyczajać ją do pełnego słońca.Agnieszko moich nasion nie moczyłem, ale jeśli są w osłonce z miąższu to pomocz je żeby zeszła i żebyś mogła je włożyć do ziemi bez obaw o pleśń. Jeśli nie ma miąższu to możesz je pomoczyć by lepiej wschodziły, dodatkowo ja swoje podgrzewałem by szybciej wzeszły, ale wyszły dopiero po dwóch tygodniach. Powodzenia :-)
Pozdrawiam Kamil
Moje zielone
aggi_m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lantana

Post »

Witam,
przezimowałam moją Lantanę w jasnej piwnicy w temperaturze około 12 stopni.
Od jakiegoś czasu puszcza wątłe, jasnozielone listki i zastanawiam się czy już ją przenieść do pokoju gdzie jest około 20 stopni? Czy jeszcze zdecydowanie za wcześnie?
Dziękuję za odpowiedź.
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Lantana

Post »

Za wcześnie. Możesz poszczypać końcówki świeżych przyrostów.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Lantana

Post »

Nic bym nie robiła, to znaczy nie przycinałabym jeszcze końcówek. Zrób to dopiero przed przeniesieniem w jasne docelowe, miejsce.
Jeśli teraz przytniesz wiotkie pędy, które roślina wypuściła w piwnicy i nie zmienisz warunków na jaśniejsze miejsce, to nowe przyrosty, które się pojawią będą równie nieudane,czyli wypłonione jak poprzednie.

Dodam, że najlepiej byłoby uprawiać lantanę na zewnątrz. Jeśli masz możliwość, to pamiętaj o stopniowych przenosinach, nie od razu na słońce.
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3285
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

A dlaczego jest za wcześnie na przenosiny w ciepłe czyli domowe miejsce? Przecież w ciepłych krajach ta roślina jest całoroczna. Moja ma zieloniutkie listki i stoi w chłodnej sypialni ok. 20 st. Jak będzie 16 st , a ma tak być już w marcu :) będę ja hartować.
karlor
200p
200p
Posty: 201
Od: 13 lis 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Lantana, rozmnażanie z nasion. Próbował ktoś?

Post »

Ja zebrałem nasiona ze swoich roślinek i lada dzień będę wysiewał :lol:
Pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1561
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lantana, rozmnażanie z nasion. Próbował ktoś?

Post »

Trzeba było może od razu po zbiorze, mnie się tak do sąsiedniej doniczki wysiały, wzeszła jedna roślinka wiosną następnego roku.
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

Kupiłam dwie lantany. Wreszcie się doczekałam. ;:333 Pokażę zdjęcia, ale są jeszcze nie przesadzone, tak jak przyniosłam z centrum ogr. Czekam, aż przestanie padać. Obrazek Obrazek
Ania
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lantana

Post »

Śliczne te Twoje lantanki :D . Ja też kupiłam jedną w lidlu, nie wiem jaki kolorek ale ma pączki więc czekam z niecierpliwością.
Dorota
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

To będziesz miała niespodziankę :wink: To też ma swój urok. Myślałam o tym, żeby się wybrać do lidla, ale mam go daleko, całe miasto trzeba przejechać, a jestem zdana na komunikację miejską. Tym bardziej ucieszyło mnie, że znalazłam je w centrum ogr. Był jeszcze jeden kolor - różowy, ale wydaje mi się, że ta żółta zrobi się w trakcie kwitnienia różowa. Czy jednak nie? Nie miałam dotąd lantany, nie wiem.
Ania
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lantana

Post »

No tak. ;:223 Tego się można było spodziewać. Całą zimę lantany kwitły w miarę regularnie. Niedawno przesadziłam dwie sztuki do większej donicy, podsypałam obornika granulowanego. Żółta jeszcze jakoś wygląda. Natomiast pomarańczowa ma długi suchy badyl, na końcu którego rośnie sobie odrost. Niżej nie widać, żeby coś wypuszczała. Jak się mają Wasze zimowane lantany? Przycinaliście je?
Awatar użytkownika
Fortex
100p
100p
Posty: 182
Od: 26 sty 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lantana

Post »

Za to moja siedzi na balkonie i czekam, może zakwitnie w, tym roku, jest z nasionka, więc nie wiadomo. Pociachałem ją bardzo mocno i jestem zdumiony jej żywotnością, wytwarza bardzo dużo odrostów, nawet te na dole się nie poddały, aż w końcu zaczęły rosnąć (chciały już usychać i były bardzo małe). Magdalleno czasami roślinki płatają figle :-) , ale za to miałaś piękne kwiaty przez całą zimę.
Pozdrawiam Kamil
Moje zielone
Awatar użytkownika
Fortex
100p
100p
Posty: 182
Od: 26 sty 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lantana

Post »

Widzę, że wątek usycha to podleje go nowinkami od mojej lantany. Moja lantana z nasionka wydała jeden pączek, widzę jak się pięknie rozwija :-) . Teraz muszę poczekać aż zakwitnie i zobaczymy czy odziedziczy kolor po mamusi :-) . Dziwne, że jest tylko jeden pączek kwiatowy, szkoda, ale może wytworzy jeszcze trochę albo w przyszłym roku wytworzy więcej :-) . Pokazujcie swoje lantany :-) .
Pozdrawiam Kamil
Moje zielone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”