Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Witam
Co myślicie o wiśni Kelleris?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 730
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Miałam kiedyś kelleris, chorowita i ma dziwny muszkatołowy posmak. Teraz mam Nefris i Pandy- obie są pyszne i do tej pory nie zauważyłam moniliozy.
ania1590
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Do mnie dotarły wczoraj 3 zamówione wisienki, Szklanka, Sabina i Debreczynka. Niestety ta ostatnia praktycznie nie ma korzeni:((kilka grubszych krótkich i prawie zero małych włośnikowych) musieli uszkodzić w szkółce ale wsadziłam by dać jej szanse, dwie pozostałe mają super rozbudowany system korzeniowy
Pozdrawiam, Anita:)
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

MAM WIŚNIE GRONIASTĄ I NA GAŁĄZKACH POROBIŁY JEJ SIĘ TAKIE DZIURY COŚ JAK DZIUPLE ,CO TO MOŻE BYĆ?

Pozdrawiam :wit
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

tencia, jeśli np. były tam gałązki i zostały wycięte to może to być ubytek po spróchniałym drewnie, ewentualnie może być to znamię raka bakteryjnego z którego pewnie będzie ciekła guma/miałem coś takiego na młodej czereśni/ a jeśli tak to wypadałoby ranę wyczyścić i zasmarować
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Krzysztof!
Moja wisienka posadzona ubiegłego roku odm. Nortstar posadzona, obcięta wg. Twojej instrukcji ma kilka kwiatów. Oberwać, czy zostawić.
Marta
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Oberwij .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
kris11
200p
200p
Posty: 310
Od: 28 lut 2012, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok/Warszawy

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Zapisuje wątek, jestem na etapie wyboru wisienek, u mnie zimna ściana wschodnia, do tej pory wszystkie kiepsko rosły, nie wiem co kupić.....
Pozdrawiam- Marzena
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

tencia pisze:MAM WIŚNIE GRONIASTĄ I NA GAŁĄZKACH POROBIŁY JEJ SIĘ TAKIE DZIURY COŚ JAK DZIUPLE ,CO TO MOŻE BYĆ?
Bardzo by się przydały zdjęcia, ponieważ możliwości jest naprawdę sporo. Jeśli te (jak to nazwałaś) "dziuple", to takie małe otworki jak gdyby nawiercone cienki wiertłem, to prawdopodobnie może to być działanie kornika polifaga, jakim jest Rozwiertek nieparek (Xyleborus dispar). Żeby się nie powtarzać, najlepiej przeczytaj ten temat: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=57634 , w którym użytkownik Wwojtek opisuje podobny problem. Jeżeli twoja wiśnia wygląda podobnie jak orzech Wwojtka (zapoznaj się ze zdjęciami które wstawił), to poniżej jego postu znajdziesz moją odpowiedź, wyjaśniającą co może być przyczyną i w jaki sposób można uratować drzewko. Jeśli coś będzie niejasne to pytaj.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Obrazek Obrazek



Oto zdjęcia mojej wiśni .


Pozdrawiam , Teresa.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Sformułowanie "dziupla" bardzo mnie zmyliło, dobrze że wstawiłaś zdjęcia, teraz już jest wszystko jasne. Oczywiście to co widać nie jest działaniem kornika ani żadnego innego patogena, natomiast są to mocne i głębokie spękania które powstać mogły na kilka sposobów, np. przypadkowe zranienie mechaniczne jakimś narzędziem, silne gradobicie, bądź są to pęknięcia mrozowe. Po zarastającym kallusie widać że nie są to świeże rany, ale maja pewnie już z rok czasu. Jeśli te pęknięcia występują na całej wiśni ,również na cienkich i drobnych gałązkach, to w zeszłym roku musiało u Ciebie wystąpić silne gradobicie. Jeśli tylko na przewodniku i gałęziach głównych, to prawdopodobnie wiśnia spękała podczas silnych zimowych mrozów lub podczas gwałtownych ociepleń i wychłodzeń na przedwiośniu. Jeżeli fragment drewna którego jeszcze nie zarósł kallus, nie jest spróchniały lub podgnity (co by mogło wskazywać na infekcję grzybową), to kompletni nic nie musisz ze swoją wiśnią robić, sama się wyleczy.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Jeśli tak się to przedstawia to myślę ,że bardziej od mrozu,, bo w tamtym roku dużego gradobicia nie było, raczej 2 lata temu .Bardzo dziękuje za pomoc :wit
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wiśnie - jakie odmiany wiśni i pomoc w ich doborze

Post »

Na mojej wiśni ok 4letniej, pojawiła się spora kropla żywicy ,co to może znaczyć ,?? :?: na wszelki wypadek opryskałam dzisiaj miedzianem ;:3
Pozdrawiam Iwona :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”