Efektywne mikroorganizmy EM Cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
x-K-B
---
Posty: 561
Od: 4 gru 2012, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Dzięki Antek. Czy ktoś wie jaką mieszankę em-ów dać do oczyszczenia mojego nieszczęsnego oczka wodnego, które dwie gęsi zamieniają w cuchnące bajoro?
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Może odpowiedź odnośnie oczka wodnego znajdziesz tutaj http://majawogrodzie.tvn.pl/10,Oczyszcz ... orada.html

Ten producent którego produktów ja używam nie ma specjalnej mieszanki do stawów. Ja bym próbował EM-A, może EM-1 ( mieszanka mateczna ), względnie EM-bio ( do ścieków ), to jest moja opinia, ale mogę się mylić.
Używam nazw handlowych emgreen, z innych firm szukaj odpowiedników.
Pytałaś się o terra biosa tam bodajże jest jakaś mieszanka do stawów.
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

A czytałeś blog Nicole. http://emblognicole.emformacja.pl/?p=1267
W razie dodatkowych pytań można wysłać do Niej e-maila na pewno odpowie :wit
x-K-B
---
Posty: 561
Od: 4 gru 2012, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Maję w ogrodzie już oglądałąm, a bloga nie znałam. Napisałam pytanie do firm rozprowadzających em-y bo ten probiotyk do wody jakoś mi nie pasuje. Dam znać jakie są efekty moich poszukiwań. Dzięki za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
Barbaara
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 wrz 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Ja od wczesnej wiosny działam EM-5 i EM-Ogród na moje rośliny ze szczególna dbałością o róże, a wsadziłam jesienią ok. 30 sztuk, niedawno jeszcze kilkanaście dokupiłam. Na razie jestem ich stanem zachwycona (odpukać ;:14 he he).
Przy każdej okazji "mokrej" pogody zwilżam je dodatkowo mieszanką EM. Liście mają pięknie błyszczące, mam nadzieję uchronić je przed grzybowymi choróbskami. Dodatkowo wyznaczyłam sobie kawałek trawnika, któremu wiele brakuje do stanu idealnego, aby sprawdzić działanie EM-ów.
Pozdrawiam :)
Nie szuka złotego środka,
ona go zawsze ma - stokrotka
;:3
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

KamilaB pisze:Maję w ogrodzie już oglądałąm, a bloga nie znałam. Napisałam pytanie do firm rozprowadzających em-y bo ten probiotyk do wody jakoś mi nie pasuje. Dam znać jakie są efekty moich poszukiwań. Dzięki za odpowiedź :D
Probiotyk idzie jako dodatek do paszy, a nie bezpośrednio do wody.
Z probiotykami sytuacja jest bardziej złożona, i pomoże ale później gdy w oczku wodnym ustabilizuje się równowaga mikrobiologiczna.
Wytłumaczę to na takim przykładzie:
W polu zastosowano duże dawki Em-ów. Więc w plonie jest zawarta jakaś ilość EM-ów, płody te są między innymi paszą dla zwierząt plus dodatek probiotyków. Wpływa to na zdrowie zwierząt, ale przede wszystkim to czego zwierzęta nie strawią jest wydalane wraz z częścią EM-ów, plus EM-y zawarte w ściółce i jeszcze można dodać świeżą dawkę EM-ów wpływa na odpowiednią fermentacje obornika ( tak to ma działać w oczku odchody gęsi będą zawierać w sobie EM-y więc nie będą źródłem dalszego zanieczyszczenia wody ). teraz wraz z obornikiem ( podobna sytuacja jest przy kompoście ) EM-y wracają w pole, gdzie są również EM-y pozostałe z poprzedniego roku, i tak zamyka się obieg. I teraz dawkę można zmniejszyć, a po uzyskaniu równowagi mikrobiologicznej stosować dawki podtrzymujące.
witek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2013, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witam,
Mieszkam w Australii i niedawno kupiłem niewielką farmę. Chcę zastosować technologię EM, ale tu jest to bardzo drogie.
Mam pytanie. Czy ktoś wie jak zrobić EM-y własną domową metodą. Czy to jest w ogóle możliwe?
Pozdrawiam
Witold
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witek1, EM-y po prostu są drogie. Może zajrzyj do wątku permakultury i zainteresuj się niekonwencjonalnymi środkami ochrony roślin.
witek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2013, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale czy jest tu ktoś kto może przez przypadek zna inną odpowiedź na to pytanie?
Pozdrawiam
Witold
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Na jakimś forum była informacja, że można namoczyć kawałki węgla drzewnego w EM-ach a potem zakopać je w ziemi. Podobno są one "domkami", w których EM-y będą mieć swoją "bazę" na wiele lat.

Niektórzy kombinują z serwatką, naturalnymi zakwasami.

Witku, moja odpowiedź nie była złośliwa. Po prostu dobrze jest zainteresować się permakulturą i dopiero potem zacząć wykorzystywać również EM-y. Przynajmniej ja tak to widzę.

Mogę Ci jeszcze polecić książeczkę pani doktor Hanny Legutowskiej "Preparaty roślinne".
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Witold
EM-y można namnażać z mieszanki matecznej, ale tylko raz, nie można namnażać ponownie już namnożonych. Wyjdzie nieco taniej, ale należy dobrze to zrobić.
W Polsce EM-y też nie są tanie, ale i tak tańsze niż chemia. I z tego co czytałem w książce o EM-ach to EMRO ( czyli między narodowa organizacja zajmująca się propagowaniem i wdrażaniem technologi EM pod przewodnictwem Japończyków i profesora Teuro Higi ), tak kalkuluję cenę aby stosowanie było opłacalne i pilnują aby lokalni dystrybutorzy nie windowali ceny.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

W naszym sklepiku ogrodniczym są EM-y z Bio-World.
Kupiłam zestaw do namnażania, ale nie było instrukcji. Powiedziano mi, że 23 litry wody, 1 litr ProBio i 1 litr melasy. Zamierzam to zrobić w balonie jak wino. Dobrze kombinuję?
witek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 cze 2013, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Efektywne mikroorganizmy EM

Post »

Na angielskojęzycznej stronie http://boboy.net/2012/01/make-your-own- ... organisms/ znalazłem metodę jak robić samenu EM-y.
Tłumacząc to na polski wygląda to tak:

Materiały:
Odpadki z warzyw, głównie fasola.
Skórki poobierane z owoców (papaya, banany, rambutan, mango itp)
Otręby
Brązowy cukier
Woda po opłukaniu ryżu.

Metoda:
Pomieszać odpadki z warzyw, skórki z owoców i otręby. Zamknąć w pojemniku i od czasu do czasu mieszać.
Po tygodniu wypuści wodę, która będzie EM1
Po następnym tygodniu będzie EM2
EM2 pomieszany z otrębami, brązowym cukrem i ryżową wodą po trzecim tygodniu da EM3
Po następnym tygodniu zrobi się z tego EM4.

Nie ma tu podanych ilości i nie wiem na ile jest to istotne.
Proszę o opinię na ten temat.

Pozdrawiam
Witold
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”