Czosnek zimowy cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Scott, piszesz, że jeśli czosnek na wierzchołku ma 5 zielonych liści ,to ma też 5 łusek na główce i jest gotowy. Do wykopania? Nigdy nie wiem, kiedy na niego czas.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Graniu jeśli masz z pędami to tak mw 3 tygodnie po wycięciu pędów
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4355
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Ja chyba tez zostawie trochę pędow na największych odmianach.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Monika, pędów, tzn. kwiatostanów?
Czy z każdej odmiany urosną z tych kwiatów cebulki? Ja nie wiem jaką mam. Ale główki w ziemi to pewnie będą marne, bo pójdzie wszystko w górną główkę :)
Awatar użytkownika
Krystyna551
200p
200p
Posty: 437
Od: 6 lip 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Chesnok-Scott pisze:
Krystyna551 pisze:Mam pytanko: mój czosnek zaczyna żolknąć ale nie od góry liści tylko przy samej ziemi, te zewnętrzne liście, czy to może byś objaw jakiejś choroby?
Tych dolni liscie umieraja jak roslin co raz grubsze jest to znak z już rosnie glowka :D bo oni sa zewnetrze pedy, mojego już dwa tygodniu temu bylo w te faze, i tych liscie ktory byli spalona przez slonce, zloty koncowki już wyszklo i już nic nie widzisz. Kiedy oni sa gotowy jeseli masz np. 5 zielonie liscie na gorej to znaczi z bedisz mial 5 warstwy skorupa na glowka. Ja jestem w tej chwili za granica i kolega mi pilinuje czosku dopiero polowy czerwiec wracam ;:131 ale bedzie czas na jesniwa :)
Dziękuję:)
pozdrawiam:)
Krystyna
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4107
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Grania no ja też nie wiem jaką odmianę masz :D Ja mam 'Harnasia' i na pewno wyrośnie mu pęd z kwiatostanem, który ja jak najszybciej usunę. Od tego czasu liczy się ok 3 tygodnie i wykopujesz.

A jeśli zostawisz pędy z kwiatostanami (jeśli będą u Twojego) to wytworzą się na czubkach pędów bukiety cebulek powietrznych, ale czosnek w ziemi będzie dużo mniejszy
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

Ja mam posadzonego Harnasia i chciałabym zostawić ze trzy na kwiatostany, ale powiedzcie mi kiedy się wykopuje taki czosnek aby cebulki powietrzne były już dobre i czy można je już na jesień sadzić czy dopiero za rok, bo jestem w tym temacie zielona.
Bożena
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

na pewno później niż normalne wykopywanie.Zobaczysz ,że w kwiatostanie cebulki zaczną się rozsypywać i będą twarde.W ub.r. tak zebrałem chyba w sierpniu.Wysadzałem w październiku razem
z ząbkami.Wzeszły trochę później.Wysadzaj najlepiej większe cebulki.Niektórzy proponują przed wysiewem przetrzymać cebulki w lodówce ok.4 tygodni.Jeśli nie pomyliłem to jest to tzw.stratyfikacja
nasion.Ja tego nie robiłem,więc nie wiem co mi urośnie.Najlepiej poszukaj na kompie "wsadzanie cebulek powietrznych". :wit
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

jokaer pisze:No tak.

Odnośnie cebulek powietrznych to nie wiem czy ja dobrze robię,
ale ja nie ścinam tych kwiatostanów dopóki nie wykopuję czosnku.

Te cebulki są wtedy porządnie dojrzałe. Nie wiem jaką mam w końcu odmianę,
ale cebulki są bardzo duże i jest ich zaledwie kilka w kwiatostanie.

Co do wody, to faktycznie czosnek ma jednak spore zapotrzebowanie na wodę,
ale w Twoich rejonach chyba jest sporo opadów.

Takie są te moje cebulki powietrzne, takie pękate.( oczywiście z ubiegłego roku)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
To chba tych z rodzaj Rokumbul, okolo 15 na paczka (umbel) czy nie :?: sadzilem takie tez odmian Romanian Red. Przed wyjazdym ladne wygladali, sadzilem ich razem z doniczka do ziemmi.
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

GRANIA pisze:Scott, piszesz, że jeśli czosnek na wierzchołku ma 5 zielonych liści ,to ma też 5 łusek na główce i jest gotowy. Do wykopania? Nigdy nie wiem, kiedy na niego czas.
Mozesz tez zostawiac jeden czy para kwiotastanach i kiedy oni prostuje sie tez jest czas, ogolnie 5 lusek jest idealny na trwalnosci trzymania, ale rokumbol kiedy gotowy ma mniej dla tego krotkie potrzymania okolo 3 miesacy.
Kiedy okolo 1/3 dolni liscie umierali roslin jest gotowy oraz miekki lodygowa (wiosenny) kiedy on spadni.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7439
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

To chba tych z rodzaj Rokumbul, okolo 15 na paczka (umbel) czy nie :?:
Scott- ja nie wiem czy to Rokambuł, okaże się jak zakwitnie,
bo ja dopiero od Ciebie tu na forum dowiedziałam się, że jest coś takiego jak Rokambuł. :shock:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

jokaer pisze:
To chba tych z rodzaj Rokumbul, okolo 15 na paczka (umbel) czy nie :?:
Scott- ja nie wiem czy to Rokambuł, okaże się jak zakwitnie,
bo ja dopiero od Ciebie tu na forum dowiedziałam się, że jest coś takiego jak Rokambuł. :shock:
Bolej mi serce z nie moge obserwowac wlasnie uprawa :( ale jescie wzystko dobry idzie będę trzymac cebulki powierchnie i podzielam z tobie :D
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7439
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek zimowy cz.2

Post »

ale jescie wzystko dobry idzie będę trzymac cebulki powierchnie i podzielam z tobie :D
Scott, to super. ;:3

Na pewno Twój czosnek dobrze rośnie, bo się ochłodziło.

Ten mój zimowy co tak mdlał i był klapnięty właśnie bardzo dobrze teraz się trzyma.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”