Kalarepa - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stachs
100p
100p
Posty: 171
Od: 26 lut 2012, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie okolice Sochaczewa

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

skąd jej teraz molibdenu..?
bonsai
100p
100p
Posty: 106
Od: 3 lut 2013, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Też się zastanawiam, zwłaszcza że staram się nie używać nawozów sztucznych [co innego wszelkie naturalne nawozy :wink: ].

Cóż, co najwyżej wychoduję przepiękne liście kalarepy - specjalnie dla kurek ;:306 . Mam fioła na pukcie żywienia zwierząt i zazwyczaj jadają lepiej ode mnie ;:131 .
Jedrzej
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 maja 2013, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Proponuje uzyc ich do jakiejs zupy. Sa bogatsze w mineraly niz sama bulwa ;d Co do molibdenu mozna uzyc jakiegos nawozu, ale ja po prostu dalem kompostu wiecej w to miejsce liczac ze pomoze.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Witam, jestem głównie z wątku pomidorowego, ale zaciekawił mnie także wasz wątek kalarepkowy.

Zawsze uważałam kalarepkę za warzywo idealne dla początkujących ogrodników i działkowiczów. To pierwsze warzywko, które mama pozwoliła mi uprawaić jak mialam 10 lat ;) Ja i moje siostry dostałyśmy po kawałeczku ogrodu, mama coś tam doradziła na początek i hajda! U mnie królowały czarnuszki, kalarepki :)
Przyznam się, ze od tamtego czasu ani razu nie naszla mie jakaś większa refleksja na temat- to takie warzywo co siejesz i rośnie- bezproblemowo. U mamy miałam żyzne, gliniaste lessy, teraz mam lekką piaszczystą glebę, ale z kalarepką jest to samo. Sieję, potem daję jej spokój i sama rośnie.
Pierwszą turę wysiewam na przełomie styczeń/luty na ciepłym parapecie. Po około 2 tyg.wysiewam drugą turę.potem ttrzecią. Jak tylko nad liścieniami pokazują się liście, kalarepka wędruje do dość zimnego pomieszczenia gospodarczego (10-15 stopni), bo na ciepłe parapety czekają już pomidory, papryka, oberżyna.
Na początku marca, czyli około 6 tyg. po wysianiu kalarepka trafia do tunelu. Druga tura - wprost do gruntu, miedzy rzędami buraków. Rośnie tam sobie z młodymi buraczkami, a po 2 miesiącach wyrywam ją, w samą porę, żeby buraki jeszcze trochę podrosły. Kolejne tury wysiewam wprost do gruntu i tak do jesieni.
W lipcu -sierpniu sieję odmiany do przechowania -zimują do Bożego Narodzenia.

Kilka refleksji po przeczytaniu forum:
- nie sadzę kalarepki z kapustą - nie lubią się, choć są spokrewnione. Kapuchę rozpieszczam obornikiem, popiołem (na gąsiennice). Kalarepka nie lubi świeżego obornika.
- "wybiegnięta" rozsada kalarepki? Luzik. Nie zauważyłam, żeby to jej jakoś przeszkadzało. O ile nie zakopiecie jej pod liście - nie lubi tego. Dopiero jak większa to ją okopuję, żeby nie przewracała się od ciężaru zgrubienia.
- lubi współrzędnie sąsiedztwo sałaty, można nią oddzielić ziemniaki od reszty towarzystwa warzywnego- kartoszki nie są "towarzyskie" - wiele warzyw za nimi nie przepada a kalarepka je lubi. Fajnie rośnie też z burakami.
Z młodych liści robię delikatny kapuśniaczek - PYCHA! Nie obrywam ich wcześniej tylko przy zbiorze.

Nie nawoźcie azotem kalarepek, bo kumulują wtedy trujące azotyny, a przecież to ulubione warzywko dzieci!
Nawożone naturalnymi nawozami ( 2-3 rok po oborniku) to samo zdrowie i wiosenna kwintesencja smaku :)
Jedrzej
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 maja 2013, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Ciekawy wykład o kalarepie ;d
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Wykład z myslą o tych początkujących, co tu zaglądają. Ja sama lubię tak mieć wszystko w jednym miejscu, jak się zabieram za uprawę nowego dla mnie warzywka :)
Moja pierwsza kalarepka była w tym roku ciut później- w kwietniu. W ubiegłych latach marzec/kwiecień. Teraz miałm obfitość, ale w foliaku zostało tylko kilka. Kolejna rośnie na polu. Ostatnią wysiałam 2 tyg. temu. Wyruszam wkrótce na poszukiwanie nasion późnych odmian olbrzymich i tez już z posieję. Na zbiór wczesnojesienny.
Jedrzej
50p
50p
Posty: 67
Od: 2 maja 2013, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

W sumie chcialem jakas kalarepe posiac, ale myslalem ze za pozno. Masz jakies godne polecenia badz niepolecenia?
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Gigant - biała, Victoria, Blankyt - fioletowe - bardziej pikantne.
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

ja siałam te popularne- białą wiedeńską i czerwoną "Purple Vienna". Dobre. Polecam.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Kalarepa zbyt głęboko posadzona nie wytworzy zgrubienia, :( pójdzie w liście...
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Zdarza Wam się może ze z jednej kalarepy rosną 3? Nie zrobiłam zdjęcia ale widziałam dzisiaj u siebie taką, jutro zrobię i wstawie :-)
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 506
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

:wit
podpowiedzcie mi proszę co mam zrobić z moją kalarepą, pierwszy rok u mnie w ogródku - co widać.....

Obrazek

zgrubienia są już ładnie wykształcone, czy mam ją okopać ziemią, czy tak zostawić?
pozdrawiam
Iwona
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2975
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

edysqa pisze:Zdarza Wam się może ze z jednej kalarepy rosną 3? Nie zrobiłam zdjęcia ale widziałam dzisiaj u siebie taką, jutro zrobię i wstawie :-)
U mnie rośnie podwójna :) .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”