Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Edytko Nie znam tego problemu. Ostatnio ściągnęłam suchą trawę (czyli siano) od jednej z sąsiadek i wysłałam nią rabatę, na której mam zamiar posadzić cebulki wczesnowiosennych. Nic się z tym sianem nie dzieje. Słońce pali i wysusza jeszcze bardziej (u mnie dziś było +30) ale siano tkwi na swoim miejscu. Międzyrzędzia poziomek też wyłożone sianem - też nic się nie rusza.
Nie wiem, co powiedzieć ;:131
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Po wyściółkowaniu międzyrzędzi czy też truskawek,poziomek itp.najlepiej tę suchą trawkę po prostu podlać,zapobiegnie to właśnie rozwiewaniu jej przez wiatr.
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
oster
1000p
1000p
Posty: 1358
Od: 9 mar 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Ja się też obawiałam, że wiatr będzie mi wywiewać wyściółkowaną trawę, ale okazało się, że nie ma obawy, mimo, że u nas zawsze wiatry wieją :uszy ;:333 Nie wiem, czy się jakoś przykleiła, czy może "korzenie zapuściła, ale trzyma się jak
tupecik ;:oj
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Tak, ja też mam wrażenie, że trawa się "uklepuje". Jutro sprawdzę co dzieje się pod warstwą ściółki, czy nie gnije przypadkiem po kilku bardzo deszczowych dniach ;:224 , obfocę i pokażę.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Sprawdziłam ściółkę na mojej rabacie. Niesamowite, po prostu nie wierzyłam własnym oczom. P tylu dniach, kiedy lało, l a ł o jak z cebra ...... ściółka sucha, zaczyna upodabniać się do gleby no i nie ma na niej chwastów
Obrazek

tu odkryłam kawałek ściółki
Obrazek

Sucha, ściółka sucha jak w dniu, w którym ją rozłożyłam ;:oj

A tak wygląda ściółka rozłożona w poziomkach. Powoli staje się glebą
Obrazek

Dziś skosiłam trawę i całą wrzuciłam do rowków oddzielających rabaty od trawnika. To nowy eksperyment ;:131
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Ściółkuję/ mulczuję od.. nie pamiętam kiedy i wszystko, co się da wyściółkować...Zazwyczaj używam do tego skoszonej trawy - świeżej. Pogoda bywa u nas zmienna, ale jeszcze nigdy nie widziałam,żeby gniła przy długich opadach deszczu. Gorąco polecam ściółkowanie - poprawia glebę, zapobiega wysuszaniu i mamy więcej czasu na inne zajęcia ;)
cozapiachy
50p
50p
Posty: 77
Od: 27 lip 2012, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Tez odczuwam braki skoszonej trawy. ściółkuję wszystkie rabatki i ścieżki w warzywniku. Bardzo mi się ta czynność podoba :)
Pozdrawiam :) Barbara
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Pokazywałam na poprzedniej stronie rabatę wyglądającą jak .... jak na księżycu. Nic się nie zmieniło - siano nadal wygląda jak ciemne siano.
Obrazek

Nie podoba mi się to, nie będę mulczowała suchą trawą. Dziś był dzień koszenia ( trawka krótka bo tygodniowa), wysypałam świeżą na grządkę poziomek. Zobaczymy co się stanie z taką właśnie świeżą ściółką
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

A ja ostatnio mulczowałam 2 agresty pokrzywą samą. I wszystko byłoby fajnie, gdyby kurki mi nie rozgrzebały wszystkiego :wink: Pod 1 sadzonego pomidora wetknęłam liście pokrzywy, zobaczymy czy będzie lepiej rósł niż inne, choć wiem, że testując na 1 krzaczku to sobie mogę.. :wink:
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Mariola, ja zawsze ściółkuję świeżą trawką.
W czasie gdy było mokro, po wyschnięciu robił się z niej "pancerz" .Jak się złapało w jednym końcu to można było zdjąć całość :) Jak jest tak sucho i ciepło jak teraz, to w momencie wysycha i się nie skleja.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

A u mnie "księżycowa rabata" zmieniła się w jeden wielki bałagan. Jakieś ptactwo dobrało się do niej, rozwaliło całość w poszukiwaniu dżdżownic ;:oj . Byłam tylko na chwilę aby podlać i nie robiłam zdjęć (komary żarły). Jutro zdejmuję całość i wywalam na kompostownik. Chociaż przyznam uczciwie, że ziemia pod tą rozmemłaną skorupą w niczym nie przypomina popękanej gliny na innych częściach działki - gruzełkowata jest ;:173
tade k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6869
Od: 5 lis 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

To jest włąsnie największy plus ściółkowania trawą. Robale uwielbiają sianko i wyłażą na jego zapach. Ale to też przyciąga ptactwo i krety. ;:7 ;:7
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - i nie tylko.

Post »

Dlaczego chcesz ściągnąć tą warstwę i wyrzucić na kompostownik? Przecież możesz przysypać to świeżo skoszoną trawą. U mnie w ciągu sezonu układam kilka takich warstewek ściółki...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”