Cukinia,kabaczek uprawa,wymagania,choroby,szkodniki cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Dzięki za miłe słowa :)
Poświęcę jedną cukinię LAJKONIK na nasionka, niech rośnie i rośnie... Warto, bo to bardzo plenna odmiana i bezproblemowa (przynajmniej u mnie). Wieczorem jak zdążę pochwalę się moimi okazami.
Awatar użytkownika
anabelka23
200p
200p
Posty: 409
Od: 7 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lipówki/ Pilawa
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja również mam pytanko, ponieważ laik ze mnie w tych sprawach. Czy da się zrobić tak, żeby roślinki cukinii z różnych odmian rosnących obok siebie miały nasiona dające pewność, że jeśli zbiorę nasionka z Ateny Polki i za rok je zasadzę, to wyrośnie mi Atena Polska, a nie jakaś odmiana N/N? Może pytanie jest głupie, ale nie znam się na tym ;:171
Mam na imię Ilona...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Plantacje nasienne są jedno odmianowe i izolowane przestrzennie. A bawić się u siebie można ale dla zabicia nudy zapylając kwiaty ręcznie i izolując je :D
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 628
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Nie powstrzymasz natury, krzyżowanie się roślin leży w naturze... czasami zbieram nasiona, nie martwię się na zapas, nie pogniewałabym się na jakiegoś uroczego mutanta, ale jeszcze takiego nie miałam.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja miałem. Po kilku latach cukinia pięła się po płocie :lol:
Awatar użytkownika
anabelka23
200p
200p
Posty: 409
Od: 7 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lipówki/ Pilawa
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja w sumie mogę mieć mutanty, mogę też kupić nasiona, bo to groszowe sprawy, ale zastanawiam się, czy w takich warunkach, jakie mam jest to wykonalne :roll:
Mam na imię Ilona...
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Witam,
z akcji wymiany nasion dostałam Mix cukini od goskolo10. Wysiałam 6 nasionek i wzeszły wszystkie. Jedna padła po przesadzeniu, drugą zeżarł ślimak, a cztery ładnie rosną, tylko okazało się, że mam same żółte. Ciekwe czy wszystkie będą jednakowo smakować. Już dwie trzy są zawiązane. :D
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cukinia - uprawa

Post »

A ja w końcu skonsumowałam moją pierwszą cukinię w tym roku :) Pycha! I wiadomo, nie to co kupna :)

Jeszcze na krzaku
Obrazek

Przed usmażeniem na grillu. Przyprawiona jedynie solą, pieprzem, wyciśnięty ząbek czosnku i skropiona oliwą z oliwek. polecam :)
Obrazek

Hihi, a tu juz gotowa do schrupania :)
Obrazek

Obrazek

W przyszłym roku będę ryzykować wcześniejsze wysiewy, bo w tym sezonie to mam wrażenie, że tylko mi tak wszystko wolno dojrzewa...
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Sylwia, aż ślinka leci :wink: Ja myślę, że wcześniejszy wysiew nic nie da, bo cukinia lubi ciepełko. U mnie patisony wysiewane ponad miesiąc później doganiają cukinie... A do jesieni jeszcze trochę czasu także na pewno będziesz miała jeszcze obfite plony :)
Pozdrawiam Veronica
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6273
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Na wcześniejsze zbiory to rozsada ..ja już zjadłam trzy duże cukinie(włoska odmiana Striato D'Italia ,nasiona z Akcji ),a na krzakach rosną następne...super jest na surowo,chrupka ,smakuje podobnie jak kalarepka
Asia
Awatar użytkownika
LateusRusticus
50p
50p
Posty: 76
Od: 29 maja 2013, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Witam wszystkich , nie przychodzę z dobrymi wieściami.. Wczoraj na W i M cały czas padał deszcz, a dzisiejszego poranka na paru liściach dostrzegłem taką niespodziankę.....( proszę sobie kliknąć i otworzyć w większym rozmiarze, aby dobrze się przyjrzeć )

Obrazek

Górną stronę liścia pokrywa pewnego rodzaju nalot , dolna jest czysta.

Co to za choroba ? Jaki mogę użyć na to specyfik ? ( najlepiej mało toksyczny )

Ps: obciąłem porażone liście i proszę o szybką odp :)
"Nie ilość jest ważna, lecz jakoś"

pozdrawiam Grzegorz
Marianka
50p
50p
Posty: 53
Od: 21 maja 2013, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Guildford, UK

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Dostałam od sąsiadki 3 sadzonki cukini i jednego kabaczka. O ile kabaczek został po macoszemu posadzony w ziemię, cukinie powędrowały do foliowych "doniczek". Wsadziłam maluchy, wyjechałam na 1.5 tyg, wróciłam i oczom nie wierzę! Jakie krzaczory! Mają już zawiązki pąków kwiatowych, spodziewam się więc kwitnięcia lada dzień. Czym je nawozic? Leję to samo, co pomidorom i innych, czyli nawóz z dodatkiem alg.

A co do konsumpcji, to polecam cukinię podsmażoną na odrobinie oliwy z oliwek z czosnkiem, fetą, oregano, bazylią, świeżymi i suszonych pomidorami w oleju - PYCHA!
Pozdrawiam - Katarzyna
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4069
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Grzegorz, wygląda mi to na mączniak prawdziwy ;:oj . U mnie niestety pojawiło się to samo. Zbierz owoce jak są już większe i opryskaj czymś. Najlepiej wpisz sobie w google. Wiele środków na zz jest też na mączniaka - nie wiem co masz.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”