Rzodkiewka (Raphanus sativus)Rzodkiew zwyczajna.cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

U mnie rzodkiewka zawsze bardzo robaczywieje mimo że jeszcze nie urosła. Może to z braku oprysków?
Staramy się utrzymywać ogród naturalnymi metodami z użyciem jak najmniejszej ilości chemii.
W zeszłym roku po rzodkiewce wysiałam buraki i urosły w miarę ładne, bez robaków.
O co chodzi że tylko z rzodkiewką tak się dzieje? Każdą czy to czerwona okrągła, czy biała długa, czy murzynka. :?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Nie macie wrażenia, że w tym roku rzodkiewka strasznie słabo rośnie ...? W zeszłym roku bałam się cokolwiek dosiewać, bo przejeść tego nie dało rady, a w tym to nawet jednej jeszcze nie zjadłam.... Wszystko w liście poszło. Czy to przez te ulewy?

A jak u Was sytuacja z rzodkiewką?
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Rzodkiewka w tym roku wariuje, niestety. W zasadzie nie rosną korzenie, idzie w liście - sprawdzałem w dwóch miejscach i kilku odmianach. Wydawało mi się, że to najprostrze warzywo w uprawie, a tu takie historie. To chyba kwestia pogody, może zbyt późnego siewu - chociaż połowa kwietnia, to nie jest bardzo późno.
Pozdrawiam
Adam
Kalla_repkowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 maja 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Moja rzodkiewka (ta runda którą już zjadłam) też była w tym roku dziwna,tzn kilka miało bulwki całkiem fajne,ale pozostałe też poszły właśnie w liście,a inne robaczywe a jeszcze inne zwyczjanie jakby zgniłe (smak zgnilizny).To chyba przez te ulewy.

Ja też nie stosuję ani grama chemii w ogrodzie,do tej pory rzodkiewka (którą jeszcze siała moja Mama bo ja dopiero od tego roku przejęlam ogródek )nie bywała robaczywa (no czasem ale nie wszystkie),ale ten rok jest fatalny.

-- 11 cze 2013, o 22:50 --

Wiecie może co byłoby dobrze posiać po pietruszce ?(sory za of top ale nie wiem gdzie byłby taki temat..a rzecz jest dość pilna)
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Rzodkiewka w tym roku wariuje, ponieważ nie było wiosny. :idea:

To warzywo nie lubi wysokich temperatur, a niestety tuż po zimie termometry skoczyły do 30 st.C. - i to jest główna przyczyna wielkich liści i małej bulwki.
Gnicie, oczywiście jest spowodowane nadmiarem wody.

Co się tyczy robaczywych rzodkiewek, to dobrze siać rzodkiewki w miejscu gdzie na jesień był posiany poplon np. gorczyca. W tym roku posiałam rzodkiewkę w 2 miejscach, w jednym była posiana gorczyca, a w drugim nie. I oczywiście rzodkiewka z 1 miejsca nie była robaczywa, natomiast z 2 wszystkie wyrzuciłam...

Kalla_repkowa
A co chcesz posiać po pietruszce? Możesz np. fasolkę.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
fruitssk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 lut 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Galicja
Kontakt:

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

W foliaku wyszła ładna, na oucie to tak średnio, dużo było nie wyrośniętej, ale sporo mi te białe robaki zeżarły. Zobaczymy jak jeszcze będzie, bo mama wysiała jakieś 2 tygodnie temu, w miejscu gdzie w zeszłym roku był foliak. Resztę wysiała w swój pierdolnik (czyt. miejsce gdzie rosną, kwiatki jakieś, zioła, warzywa, jednym słowem pomieszanie z poplątaniem). Ziemia jest fajnie wilgotna, jak się powstrzyma z deszczem, to powinna wyjść ładna ;]
Wyśniłem sobie ten świat tak długo myśląc o nim.
Zupełnie po nic. Tak dla siebie by się bronić.
m_blochu12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 13 lis 2012, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rzodkiewka- śmietka kapuścianka

Post »

Witam mam problem z śmietką kapuścianą w rzodkiewce. Za każdym razem jak ją zasiałem na wiosnę i jesieni atakowała ją śmietka, tylko w lato to ucicha. Ale ostatnio dostałem od znajomego rolnika zaprawę marshal i to pomaga. Ale to mi się skończyło i chciałbym coś innego. Ta zaprawa od dawna jest wycofana ze sprzedaży.
Czy są jakieś inne środki...
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Re: Rzodkiewka- śmietka kapuścianka

Post »

Tu jest co nie co o śmietce http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2138 osobiście nigdy nie stosowałem tych oprysków bo u mnie śmietki praktycznie nie ma. Myślę, że któreś z tych wymienionych w artykule się by spokojnie nadały. Ale niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni w tej kwestii.
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Ja nie zaprawiam nasion ,tylko po wysianiu rzodkiewki grządkę przykrywam włókniną i nie ma robactwa. Woda przez nią przelatuje, więc nie ma problemu z podlewaniem.
Pozdrawiam , Bożenka.
Wolfheart
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GLIWICE

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

a ja myslalem że to tylko mój problem....zupelnie nie wyksztalcily sie korzenie....wyrosly wieelkie liscie...zakwitła i tyle z rzodkiewki w tym roku :/
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Dziewczyny i chłopaki :) Jeśli ktoś zapuścił wiosenną rzodkiewkę czy to świadomie i celowo, czy też nie, to teraz jest idealny czas na wyłuskanie nasionek i wrzucenie ich w glebę :)
Ja wiem wiem... łuskanie jest dość upierdliwe, ale nie trzeba ich przecież dużo.

Warto zrobić ciut głębszy rządek, dać tam kompost, przemieszać glebę i dopiero siać. Mi w tamtym roku wykiełkowały błyskawicznie, były dorodne i nierobaczywe :D

i jeszcze jedno :)
Posiałam rzodkiewkę 20 lipca, potem stwierdziłam, że to głupi pomysł, bo zaczęły się upały. Podlewałam i nakryłam agrowłokniną, by gleba nie obsychała.
Dziś, po 3 tygodniach zaledwie ( i to dość gorących tygodniach) zajadam piękne rzodkiewki, a czytałam, że rzodkiewka lubi chłodek :wink:
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Hej .A czy rzodkiewkę należy przykryć ziemią bo ta moja jakoś dziwnie leży na ziemi łodyżka taka długa i zgrubienie robi się na powierzchni a nie pod ziemią .jest to odmiana CARMEN :(
Pozdrawiam Krzysiek
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Siew rzodkiewki.

Post »

Witam. Mam pytanie dotyczące rzodkiewki. Czy początek września nadaje się do siania bez osłon ? Czy mały przymrozek "zabije" rzodkiewkę ? Pozdrawiam :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”