Wierzby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ladybird86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2013, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

christinkrysia pisze:Wierzy 8-letnie to już okazy - widać z daleka i sa punktem odniesienia lub centrum wokół którego tworzy się dalszą część rabaty.
Jesienią kupiłam sztobry wierzby sachalińskiej (smoczej) bo uroczyły mnie te staśmione pędy.Mam nadzieję,że coś się ukorzeni bo chcę wprowadzić je do naturalnego środowiska nad rzeką, która przepływa obok naszej działki.
Jaki procent takich pędów jest w krzewie ?
Trudno określić jaki procent staśmień wystąpi w obrębie danego krzewu. Generalnie częste cięcie pobudza do tworzenia się większej ilości takich zrostów. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Wierzby

Post »

To prawda , ja też w wielu miejscach czytałam wypowiedzi o odpowiednim cięciu - w tym chyba tkwi cała tajemnica większej ilości staśmionych pędów.
Dziękuję
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wierzby

Post »

Witam
Mam przy domu sporą 6-8 metrową Wierzbę i jest dla mnie za wysoka,jeśli przytnę ją tak że zostanie tylko 4-5m przewodnika to da sobie rade?
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Wierzby

Post »

Da sobie rady spokojnie ;)
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Wierzby

Post »

Próbował ktoś z was robić jakieś ciekawe formy z wierzby wiciowej ( energetycznej ) ? Ja w tym roku zamierzam się troche pobawić , ale chciałbym najpierw zobaczył co wy z tej rośliny dokonaliście . Pozdrawiam
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Wierzby

Post »

Pozdrawiam Patryk
BarbaraS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 kwie 2013, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

rupert pisze:Próbował ktoś z was robić jakieś ciekawe formy z wierzby wiciowej ( energetycznej ) ? Ja w tym roku zamierzam się troche pobawić , ale chciałbym najpierw zobaczył co wy z tej rośliny dokonaliście . Pozdrawiam
Ja się zabawiłam w wierzbowy żywopłot rok temu, zrobiłam zbyt "ażurowy" jak na moje potrzeby (miały psy nie przełazić a zdarzało się ;)) i w tym roku część zagęściłam na tyle, na ile wystarczyło mi materiału. Nie bawiłam się w sadzenie krótkich patyczków bo za dużo potem jest roboty z odchwaszczaniem, wsadzałam długie witki a nawet grubsze patole. Niewielką ilość tej wierzby posadziłam kilka lat temu w zupełnie innym miejscu i stamtąd sobie biorę materiał na płot.
Tak wyglądały początki

http://www.youtube.com/watch?v=e83YGkumBds

Tak latem (niezbyt to wszystko zadbane bo większość letniego czasu spędziłam w szpitalach)
Obrazek

Obrazek

A tak zimą
https://www.youtube.com/watch?v=HCP8iEgjkuY

Nienajgorzej wygląda to teraz, pokażę aktualny stan jak zrobię fotki lub film :)
Robiłam to wszystko sama, łącznie z furtką więc niech się nikt nie dziwi, że użyłam najprostszych sposobów, materiałów i narzędzi ;) Po prostu na cito potrzebowałam kawałka ogrodzonej przestrzeni ze względu na psy - co prawda niegroźne ale łatwiej mi je kontrolować teraz.
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Wierzby

Post »

Barbaro ile razy w roku przycinasz swój żywopłot ?
Pozdrawiam
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2992
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Wierzby

Post »

Dziś podstrzyżyny u mojej wierzby palmowej Obrazek
BarbaraS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 kwie 2013, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

rupert pisze:Barbaro ile razy w roku przycinasz swój żywopłot ?
Pozdrawiam
Przepraszam, trochę się zagapiłam :oops: W czasie wegetacji mniej-więcej co dwa - trzy tygodnie. Nie mogę jednak twierdzić, że taki wierzbowy żywopłot jest bardzo efektowny. Po pierwsze - posadzony w ten sposób w jaki ja to zrobiłam (pionowo) ma tendencję do wypuszczania nowych pędów w swojej górnej części, dół jest trochę ubogi. Po drugie - dość szybko liście usychają i już wczesną jesienią taki płotek wygląda trochę smętnie. Gdybym miała dziś zabierać się za budowę płotu z wierzby zastosowałabym sadzenie gałązek skośnie z jednoczesnym przeplataniem ich. Tak część mojego płotu wygląda i przy takim sposobie sadzenia roślina ma większą sklonność do wypuszczania pędów także w dolnych partiach.
malek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Witam
Mam pytanie: czy jeszcze teraz można radykalnie przyciąć dużą wierzbę o pokręconych gałęziach?
Bardzo proszę o radę
Barbara
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Trochę późno na radykalne cięcia, ale w razie czego powinna zdrewnieć.Jeżeli nie, to polecam potas ( może być trudno dostępny w płynie , to albo popiół drzewny albo sałatka z pokrzyw).
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
malek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Dzięki za odpowiedź. Chcę ją obciąć bo ma już chyba z 8 metrów wysokości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”