suchy pień jabłoni

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
paciencia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2013, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

suchy pień jabłoni

Post »

Witam,
mam na ogródku starą jabłonkę, owocuje, ale jej pień wygląda tak:
Obrazek
po zimie odpadł fragment kory i niestety nie wygląda to dobrze,
czy to raczej koniec żywota mojej jabłonki? :(
Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: suchy pień jabłoni

Post »

Witam
Bielenie pni drzew owocowych przeprowadza się by uniknąć takich sytuacji. Wapno odbija promienie słoneczne i drzewo rozpoczyna później wegetację. Głównie chodzi o komórki miazgi, które przedwcześnie nabrzmiewają w słońcu i mogą być uszkodzone przez spadki temperatury w lutym. Następstwem jest odspajanie kory. Drzewo jeśli nie jest martwe i bardzo nam na nim zależny zawsze możemy ratować.
Polecam odkażenie rany według starego sposobu, który niszczy pasożyty i patogeny . Odkażamy roztworem zasady sodowej. Do litra wody wsypujemy 30 dekagramów granulatu. Zasadę sodową (sodę kaustyczną) możemy dostać w sklepach z chemia domową. Używana jest do udrażniania rur kanalizacyjnych. Proszę zwrócić uwagę by była to w 100 % zasada sodowa. Nanosimy na nieoczyszczone uszkodzenie pędzlem z włókna sztucznego, naturalne zostanie rozpuszczone. Proszę szczególnie dbać o oczy. Ta substancja jest bardzo żrąca. Jeśli nie będziemy mieć sprawnego pomocnika, radzę zrezygnować z odkażania ran drzew owocowych tym sposobem. Zabieg stosujemy najczęściej wiosną. Dodatkowo należny zadbać o właściwe nawożenie i podlewanie.
paciencia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lip 2013, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: suchy pień jabłoni

Post »

Dzięki za poradę :)
chyba spróbuję bo drzewko ma bardzo smaczne owoce, tylko czy ten zabieg można przeprowadzić
przed zebraniem owoców?
zastanawiałam się też czy powinnam tą "ranę" zabezpieczyć jakimś "opatrunkiem"
żeby zastąpić korę, owinąć czymś sama nie wiem, co myślisz o takim rozwiązaniu?
Pozdrawiam
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: suchy pień jabłoni

Post »

Jeśli jest ryzyko wyłamania drzewa, to możemy przywiązać do palika. Podlewać i usunąć z korony chore oraz niepotrzebne gałęzie.
Samą ranę raczej nie ma powodu w tym czasie dodatkowo zabezpieczać a odkażenie ma zabezpieczyć przed rozwojem patogenów. I trudno mi powiedzieć czy można z takiego drzewa jeść owoce. Niektórzy mówią, że można a inni, że należy sezon odczekać. W twoim przypadku myślę, że środek nie przedostanie się głęboko ponieważ kora jest już zarośnięta na brzegach a odsłonięte drewno martwe. W przyszłym roku możesz powalczyć o podniesienie kondycji drzewa od wczesnej wiosny stosując: ciecie, odkażanie, opryski, nawożenie. Jeśli bardzo chcesz zachować jabłoń to morze warto będzie zaszczepić na innej. Właśnie jest czas na okulizację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”