Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witam, podciągnę watek, bo mój rododendron zaczyna wyglądać identycznie :-( jak rh Plina. Zmierzyłam pH i wydaje mi się, że jest za wysokie (nie wiem dokładnie jakie bo mam pehametr płytkowy z płynem) - kolor płynu jest raczej zielono-żółty, a powinien być czerwonawy.... Podlałam mój rh preparatem "Borówka Starter". Z dostępnych mi środków mam tez siarczan potasu - podsypać???? Nie zasolę podłoża????
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

u mnie pH wynosi 7,5 massssAkra muszę zakwasić
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Plin, napisałaś o swoim pH w co najmniej trzech miejscach, mam nadzieję, że nie spodziewasz się za każdym razem innej odpowiedzi? :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

:) chciałam napisać Kasi że też mam wysokie pH tak jak ona ...mam nadzieje że to nic złego :wink:
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

tylko w jednym zadałam pytanie :)
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

plin pisze::) chciałam napisać Kasi że też mam wysokie pH tak jak ona ...mam nadzieje że to nic złego :wink:
Yhmmm :wink: ,
to takie samo nic złego, jak kaktusy hodowane w wodzie :lol:
Trochę wytrzymają... skrajne środowisko.
:lol:

Kasiu, syp i pryskaj, pryskaj,bo to "kroplówka" dla umierających,
a przede wszystkim daj worek kwaśnego torfu.
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Haniu, ślicznie dziękuję za podpowiedź, jeszcze dziś kupię worek kwaśnego torfu i dam pod tego rh - tzn. mam wybrać trochę ziemi z wierzchu i uzupełnić tym torfem, tak? I opryskać krzew tym siarczanem potasu - 1 łyżeczka siarczanu na litr wody będzie dobrze?

Przepraszam, że tak pytam szczegółowo, ale przeczytałam wiele wątków na ten temat i całkiem zgłupiałam ....
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Plin, mam nadzieję że nie masz za złe,że wcięłam się w Twój wątek :-)

Zrobiłam kilka fotek telefonem temu mojemu biedakowi - strasznie wyłysiał od dołu, liście są matowe, szorstkie i takie trochę poskręcane i wiszą mu tak smutno.... Kupiłam dziś elektroniczny pehametr i wg niego ziemia w różnych miejscach ma od 4 do 5 pH (w powierzchniowej raczej warstwie - tak do 15 cm w głab, a przedwczoraj był podlewany zakwaszaczem do bórówki). Podsypałam go kwaśnym torfem i opryskałam siarczanem potasu i siarczanem magnezu. Mam nadzieję, ze poczuje się lepiej...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A może mu co innego dolega? Miał takie mozaikowe nowe przyrosty więc spryskałam go żelazem - czy to mogło mu zaszkodzić????
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Kasiu, to może mu tylko i wyłacznie pomóc.
Mikroelementy ( np. żelazo EDTA) są roślinie niezbędne, tak jak nam enzymy trzustki.
Mały brak i nie jesteś w stanie jeść.
Dlatego w sytuacjach cięzkich chloroz, jedynym wyjściem jest dożywianie pacjenta
przez kroplówki.
Rh rosnący pod ścianą, ma już najgorsze z możliwych warunki, bo zaprawa i tynk,
zawierają nieprzyswajalny dla Rh., wapń.
Wystaczy grudka wapna w pobliżu korzeni i...roślina wypada.
Stąd, im kwaśniejsze stanowisko mu zrobisz, tym więcej wypłuczek zostanie związanych.
Moim zdaniem, Twój na 80% szans na dalsze długie i kwitnące życie!]
A chelatem zelaza, pryśnij go jeszcze 4-5 razy.
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

Kasiu oczywiście że nie jestem zła :) pozdrawiam i trzymam kciuki za Twojego Rh... ja dam znać co z moim jak się polepszy :)
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

No i kicha :-( . Wróciłam dziś po kilku dniach nieobecności, patrzę a mój rh wygląda jeszcze gorzej - w zasadzie tak jakby usychał, wszystkie liscie opuszczone w dół i takie zwinięte wzdłuż nerwu. Sprawdziłam - ma wilgotną ziemię - był podlany podczas mojej nieobecności, więc to nie objaw przesuszenia. Może coś go podgryzło??? Jutro go chyba odkopię i popatrzę na korzenie... A może ktoś z Was ma pomysł co jeszcze mogę zrobić???
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

ja wczoraj wróciłam bo musiałam koniecznie wyjechać na 8 dni i z moim też totalna klapa...muszę go wykopać i nie wiem nic z niego nie będzie... a szkoda...
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Czy mogę jeszcze jakoś uratowć mojego rh

Post »

Witajcie.Coś złego dzieje się z moim rh.Trwa to już dość długo.Jak tylko zaczął mieć objawy chlorozy to dzięki waszym radom kupiłem chelat żelaza,siarczan magnezu i robiłem opryski.Absolutnie nic to nie zmieniło.Podsypałem go kwaśnym torfem(teraz pH jest między 5 a 6 pH)Ostatnio sytuacja radykalnie sie pogorszyła.Krzaczek ginie w oczach.Wczoraj postanowiłem go wykopać i zmienić mu ziemię.Wywaliłem stary torfi dałem nowy.Nie znalazłem ani jednej larwy opuchlaka.Znalazłem natomiast dwa spore kawałki betonu(dotykały do bryły korzeniowej)To wszystko.Nie wiem co mam za bardzo robićDołączam foto.


PS.Zdjęcia tak bardzo nie pokazują spustoszenia.Ten rh w naturze wygląda dożo gorzej

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”