Męczennica (Passiflora) - uprawa,pielęgnacja cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kruszyna_35
50p
50p
Posty: 96
Od: 20 sie 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Passiflora cz.2

Post »

piękne są Wasze Passiflorki! Ja mam też dwie- takie same, rozmnożyłam przez sadzonki ukorzewnione w wodzie. W tym roku całkiem nieświadomie zapewniłam im dogodne warunki i teraz odpłacają się pięknym kwitnieniem. Zimę spędziły w chłodnym miejscu- na klatce schodowej, gdzie jest ok12-15 st. Potem wniosłam je do mieszkania a wreszcie na balkon :) mają po kilkanaście pąków kwiatowych, zakwitają po kolei. Chciałabym jeszcze inną odmianę ale nie mam jak jej zdobyć :)
oto moje cudeńka :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ogród Kruszyny
regulamin
stoper
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 wrz 2009, o 18:01
Lokalizacja: opolskie

Re: Passiflora cz.2

Post »

Witam serdecznie w tym sezonie :)
A może pomożecie mi zidentyfikować taką niebieską piękność ??

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mely
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Passiflora cz.2

Post »

zjawka jak dla mnie to nie incense a incarnata. Incense ma 5-klapowe liscie a na zdjęciu widoczne są 3-klapowe
stoper to jakaś krzyżówka a w najlepszym wypadku stawiam na passi "Cary"
pozdrawiam, Gosiek
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Passiflora cz.2

Post »

Niestety nie pachnie ...jak włożę w nią nos to lekko śmierdzi :roll: .
Ani to Incense ani Incarnata :roll:
Przyjechała z Holandii może to coś pomoże?
Ona ma jeszcze bardziej nasycone/ jaskrawe kolory niż na zdjęciu .Kwiat jest malutki ok 3-5 cm i kwitnie tylko jeden dzień .

Na mojej błękitnej zawiązało się ogrom owocków czy je zostawić czy oberwać ? Obrazek
Awatar użytkownika
mely
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Passiflora cz.2

Post »

zjawka rzadko która passi pachnie :roll: a to, że pochodzi z Holandii to nie ma znaczenia, teraz passi krzyżowane są w wielu hodowlach :) a z owocami zrób jak uważasz podejrzewam, że i tak nie wszystkie będą miały w środku nasiona. Kwiaty wszystkich passi kwitną 1 góra 2 dni :D
stoper racja jest po obu stronach bo zarówno jelly joker jak i cary pochodzą od tych samych rodziców tzn. p.cincinnata x p.umbilicata a jak wiadomo, mimo że rodzeństwo to nie są identyczne ale bardzo podobne. Uważa się że cary jest bardziej "czystą" odmianą jelly joker posiada jakieś tam skazy i deformacje ale trudno je dostrzec niewprawnemu oku :wink:
pozdrawiam, Gosiek
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Passiflora cz.2

Post »

u mnie jak na razie kwitną cztery...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
stoper
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 wrz 2009, o 18:01
Lokalizacja: opolskie

Re: Passiflora cz.2

Post »

Mam pytanie do doświadczonych...- mam 5-cio letnie krzaki p. edulis (wysiane z nasion) Czy jest jakaś szansa, że ten gatunek w naszych warunkach zakwitnie ???
Awatar użytkownika
mely
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin

Re: Passiflora cz.2

Post »

Józef zmieniałam niedawno telefon i większość kontaktów została w pamięci starego poza tym jak dzwoniłeś nie byłam przy telefonie potem widziałam, że ktoś dzwonił ale nie wiedziałam kto ale już się poprawiam i obiecuję spisać wszystkie numery ze starego telefonu :oops: :oops: moje passi żyją i mają się nawet dobrze powoli będę próbować odbudować dawną kolekcję bo wiele fajnych podczas mojego dłuuuugiego budowlano-remontowego okresu padła :(
stoper niestety są małe szanse aby w polskich warunkach zakwitła, sama mam swoją już wiele lat i cieszy tylko zielonymi liśćmi ale nigdy nic nie wiadomo - kiedyś miałam cupreę, która jak to się mówi rosła jak kromka chleba u gęby aż nadszedł okres gdy nagle urosła na pół metra i miała 2 pąki z czego jeden się rozwinął (w którymś moim poście są nawet jej zdjęcia), więc sama też czekam aż nadejdzie kiedyś ta chwila... ;:oj

oto dzisiejsze zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam, Gosiek
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Re: Passiflora quadrangularis | Męczennica olbrzymia / jadalna

Post »

Passiflora na wolierze , strasznie szybko rośnie ;:oj ma ponad 2 m
Obrazek
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6413
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Passiflora quadrangularis | Męczennica olbrzymia / jadalna

Post »

Tyle że tak z fotki to passiflora błękitna,a nie olbrzymia
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Passiflora cz.2

Post »

Witam. Ponieważ w lipcu przez przypadek stałem się posiadaczem 2 Passiflor chciałbym obserwować i korzystać aktywnie z rad doświadczonych posiadaczy tych przepięknych roślin. Przeszukując przetrzebione ,mocno wyniszczone i przecenione clematisy w Biedronce trafiłem na passiflorę. Niestety nie wiem jakie odmiany do mnie trafiły ponieważ zapakowane były w oryginalne opakowania clematisów. Różnią się nieco pokrojem liści ale być może to tylko kwestia tego w jakich warunkach były przechowywane. Jeden egzemplarz (ten z dorodniejszymi liśćmi) posadziłem na działce a drugi w doniczce w domu. Przed zimą myślę przenieść tego z gruntu również do domu pomimo, że zdecydowanie lepiej rośnie od doniczkowego. Jak nauczę się wstawiać zdjęcia to postaram się zamieścić na forum . Może wtedy ktoś podpowie mi co mogło do mnie trafić. Być może uratowałem od uschnięcia jakieś ładnie kwitnące odmiany.
Serdecznie pozdrawiam - Krzysztof. :wit
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Passiflora cz.2

Post »

..też kupiłem w Biedronce jako passiflorę ..mając nadzieję że trafię na jakąś odmianę której nie znam..prawdopodobnie trafiłem na powojnik tungucki..sądzę po tym że żadna z passiflor nie owija się wokół podpory rośnie prosto a tylko czepia się wąsami..
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Passiflora cz.2

Post »

JózefPassiflora ma całkowicie odmienne liście od powojnika i nie owija się wokół podpory tylko czepia wąsami.
Serdecznie pozdrawiam - Krzysztof :wit
Pozdrawiam - Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”