Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.2

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Wątek ożywa to znak, że jesień się zbliża.
Moje dojrzewają nastawiłem w tym roku około 9 l w czterech smakach malina, jeżyna, wiśnia i czarna porzeczka tej ostatniej najwięcej bo uważam, że jest to najlepsza nalewka na świecie.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Wosiek,ja po zlocie przekonałam sie do czarnej.... ;:306 wcześniej jak zrobiłam jakos mi nie pasiła ;:136
Dla mnie naj pod słońcem jest pigwówka....i tej zrobię najwięcej....
Teraz myślę nad świąteczną.....czas sie za nią zabrać żeby skosztować na BN. :uszy
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Zbliża się jesień ,czas przeziębień dobrze by było zrobić nalewkę z miodu i cytryn ,może ktoś już taką robił i ma sprawdzony przepis?
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Tak zwana cytrynówka... - przepis poprawiony.

Cytrynówka
4 cytryny,
0,5 L spirytusu,
1 szkl miodu (lub ? wody +1/2 miodu)
2 szklanki wody
Nalewka po 2 tygodniach powinna być dobra do picia. Smaczniejsza jest oczywiście jeśli postoi dłużej.
Miód rozpuszczamy w letniej przegotowanej wodzie. Cytryny należy sparzyć, obrać cienko z żółtej skórki lub zetrzeć na tarce ? tak aby ta biała została w miarę nienaruszona. Wtedy będzie łatwiej wycisnąć z nich sok, co należy uczynić.
Syrop mieszamy z sokiem z cytryny oraz pokrojonymi (startymi)skórkami z cytryny. Nie trzeba kroić skórek na małe kawałki ? to nie ma znaczenia. Do tej mikstury dolewamy 0,5 l spirytusu.
Teraz płyn należy zlać do np. dużego słoika i odstawić na 2 tygodnie. Płyn wraz ze skórkami oczywiście. Po 2 tygodniach trzeba przefiltrować nalewkę i rozlać ją do butelek (jeśli będzie jeszcze zbierał się osad należy znów przelać nalewkę).
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Odnośnie przepisu na cytrynówkę, pozwolę sobie dodać komentarz.
Miód powyżej temperatury 40 st. C traci swoje właściwości i pozostaje tylko słodycz, więc sporządzanie takiej nalewki "prozdrowotnej" trochę mija się z celem, bo zostaje tylko dobroczynna moc cytrusów. Można użyć do takiej nalewki cukru, będzie tak samo słodka.
Przepis jest bardzo obiecujący, mam ochotę wypróbować, ale wprowadzę modyfikację, rozpuszczając miód w ciepłej, przegotowanej wodzie, a nie w gotującej, żeby zachować jego zalety.

Pozdrawiam!

P.S. To jednak niefajne, że zaczynamy już myśleć o zimie i środkach na przemarznięte nogi. Trochę dłuższe lato chyba nikomu by nie przeszkadzało...
leon-1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 wrz 2013, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Witam, niestety w przyszłym roku zapłacimy w sklepie więcej za alkohol - szanowny nasz Wincenty podnosi akcyzę o 15% - zatem każdy % alkoholu pochodzący z zacisza domowego obniży koszt naszego "komfortu".
Dopiero teraz trafiłem na ten temat, pewnie będę jego fanem. Wino robię już ponad 10 lat, nalewki od kilku, sporo - to zaleta ale niestety i wada.
Awatar użytkownika
renata d
100p
100p
Posty: 106
Od: 4 paź 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Nastawiłam dziś nalewkę z aronii,na razie bez cukru.Cukier za miesiąc mam dodać i nie wiem czy słój ma stać w ciemnym miejscu czy w jasnym.Robię ją pierwszy raz a w przepisie nic na ten temat nie pisało.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 826
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Już tutaj ludziska się wypowiadali, że czerwone nalewki najlepiej trzymać w ciemnym.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Kasiu-przepis ten skopiowałam,ale ja rozpuszczam miód w letniej wodzie przegotowanej,wiem bardzo dobrze o tym że w gorącej nie można,i mam nadzieję że ogrodnicy korzystający z tego przepisu też o tym wiedzą,u nas w domu i domu rodzinnym od lat gości miód....w wodzie z cytryna i zawsze tam był rozpuszczany jak teraz piszę....faktycznie pisze -do gotującej....no cóż....ten kto tworzył ten przepis nie wiedział o tym.Jak się da to edytuję.


Już poprawione.
bab...
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Grażynko, zawsze powtarzam: całe szczęście dla nas, że w alkoholu właściwości miodu się nie zmieniają. :wink:
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2777
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Renata, nalewkę trzymam zawsze w zamknietej szafce kuchennej.Słojem należy wstrząsać co jakiś czas.

Tydzień temu nastawiłam po raz pierwszy w życiu wino. Mój pierwszy wybór padł na aronię właśnie, bo obrodziła jak zwykle obficie. Już zatkałam balon rurką i pięknie bulgoce ;:138

Przepis na wino z aronii zaczęrpnęłam z kupionej w kiosku broszurki "Domowa piwniczka, sekrety win i nalewek". A brzmi tak :
Moc 11% : aronia 6kg, cukier 1,7kg, woda 6l, pożywka 3g, drożdże 1
Moc 13% : aronia 6,5kg, cukier 2kg, woda 5l, pożywka 4g, drożdże 1
Moc 17% : aronia 7kg, cukier 2,8kg, woda 4,5l, pozywka 4g, drożdże 1

Przygotowanie : owoce przebrać i umyć. Następnie zmiażdżyć, zalać przepisaną ilością wrzącej wody, po przestudzeniu dodać zaczynu drożdżowego i fermentować w miazdze 2 dni. Przecedzić, dodać odpowiednią ilość cukru rozpuszczonego w wodzie lub części moszczu i fermentować w balonie.

Ja trochę zmodyfilowałam przepis, bo moje proporcje do zakupionego balona (25l) musiałam zwiększyć : dałam 9,5kg aronii, 3,5kg curu, 7,5l wody. Owoce zmiksowałam i wlałam do wyparzonego balona . Następnie z wody i cukru zagotowałam syrop. Po przestudzeniu do temperatury otoczenia , wlałam do owoców. Zamiast drożdży zastosowałam FERMOVIN. Nie trzeba było czekać 2 dni a tylko 20 minut :) Wlałam do moszczu i wymieszałam całość. Przez 3 dni balon był zatkany korkiem z waty, a potem gumowym z rurką fermentacyjną. Teraz pracuje :D
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

Niestety pomysł z miksowaniem aronii nie był zbyt szczęśliwy bo z owoców nasiąkniętych w wodzie robi się błoto trudne do odfiltrowania.Po zerwaniu aronia powinna poleżeć 3-4 dni,nie jest wtedy taka cierpka.Wino z aronii daje się pić jeżeli jest co najmniej półsłodkie ale lepiej smakuje w połączeniu z jabłkami czy innymi owocami mającymi mało garbników np. śliwki lub gruszki.Nawet niewielki dodatek wina aroniowego do innych win czerwonych poprawia kolor i smak nawet niezbyt udanych produkcji.
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2777
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe :) - cz.2

Post »

No cóż, bedę królikiem doświadczalnym :wink: Co prawda aronia odleżała swoje 3 dni (raczej z braku balona niż świadomości odleżakowania), ale ona w tym roku jest jakby mniej cierpka i może wytrawne winko wyjdzie. Może 1/3 cukru też zrobi swoje. Przy zlewaniu zdam relację jak poszło. Przynajmniej następni amatorzy wina aroniowego bedą mądrzejsi o moje doświadczenia :roll:

Aby aronia straciła lub zmniejszyła smak goryczki, można ją też przemrozić w zamrażalniku
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”