Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

debe35 pisze: No kratki i maty można zrobić samemu , chyba że teren gliniasty to już trochę więcej roboty.

A jak? :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Krawężniki,obrzeża w ogrodzie

Post »

Witam :)

Wpadlam na pomysl aby wykorzystac drewniane bale z rozbiorki starego domu i zrobic z nich krawezniki do podjazdu i sciezek.
Zastanawiam sie tylko czym je zakonserwowac aby po dwoch latach drewno nie spruchnialo?
Czy ktos z was zna jakis dobry sposob?
Wiem ze doskonale sie sprawdzaja podklady kolejowe, ale nie mam zielonego pojecia czym one sa konserwowane, czy ktos wie?

Pozdrawiam serdecznie i licze na wasza pomoc :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Głównie smoła i ropa. :wink:
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

A wiesz w jakich proporcjach kolejnosci??? :wink:
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Dokładnie nie wiem ale w ropie to drewno pływa kilka dni i jest gotowe. Sam takie słupy robiłem na samej ropie. Śmierdzą 10m od nich :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Zużyty olej silnikowy z odrobiną oleju napędowego.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ZYGFRYD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 paź 2012, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Podkłady kolejowe są impregnowane ciśnieniowo.
Pomysł na przepracowany olej silnikowy + ropa jest dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
docent1773
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 paź 2012, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

apropos to ja polecam kupowanie albo raczej skupowanie starych podkładów kolejowych które wymieniają na betonowe. Są świetnie zaimpregnowane:) Można z nich i coś sobie zbudować, albo je użyć do opału. Palą się długo i są bardzo kaloryczne (jak na drewno).
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

kolego a wiesz dlaczego one są tak " kaloryczne" ładnie zachowane itp? Odpowiem Ci. Bo jest w nich kupę chemii. Może i to się fajnie pali ale dym z tego to nie jest zdrowotny. Był ten temat tu na forum przerabiany.
piotrkalisz
200p
200p
Posty: 236
Od: 8 paź 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JURA - Sieraków k. Złotego Potoku

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Kolega ma rację śmierdzą podkłady mocno ... też o krawężnikach z podkładów myślałem ale smród mnie odrzucił ... chyba że nie impergnowane .. o to tak
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Elo! :wit W tym roku chcę zrobić oddzielenie rabat z kwiatami od trawnika. W sumie dużo tego nie będzie, raptem w 4ech miejscach, ale ułatwiłoby to pracę przy trawniku. Pamiętam, że mieliśmy kiedyś cegły naokoło kopy piachu. Nie wytrzymały zbyt długo, zarosły różnościami i rozsypały się najzwyczajniej. Fajnie byłoby zrobić to z kostki granitowej na podsypce, nic pewnie by jej nie ruszyło, ale obawiam się czy woda opadowa nie nabierze przez to jednego kierunku spływu no i kostka granitowa to jest jednak koszt i trzeba jakoś przywieźć mimo, że niewiele jej potrzeba. Skłaniam się do jednego z pomysłów z forum - zrobienie własnej wylewki wokół rabaty, oczywiście odpowiednio przygotowany rowek i na to jak jeszcze będzie mokra wtopić kamienie ozdobne. W wylewce planuję włożyć plastikowe rurki żeby były otwory na wodę opadową. Te plastikowe obrzeża w ogrodzie mi nie odpowiadają, deska po jakimś czasie też do wymiany, podkładów kolejowych z chemią nie chcę. Myślałam też o używanej dachówce karpiówce, mogłaby nieźle wyglądać, ale też obawiam się o jej trwałość no i jest dość cienka. Co wy o tym wszystkim sądzicie? ;:oj
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
Awatar użytkownika
gareden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 lut 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

No właśnie, ja w sprawie tych plastikowych obrzeży typu eko-bord (powinno być eko-board, ale sprzedają to jakoś z niegramatycznym podpisem). Czy ktoś z Was stosował to cudo? Sąsiadka ostatnio kupiła tego kilkadziesiąt sztuk. Więc i ja się zastanawiam ;) Ach, ta motywacja sąsiedzka
Od świtu do zachodu jest tyle piękna, ile tylko sam go znajdziesz w dniu...
MamaMyszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 sie 2013, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Nazwa tych obrzeży jest jak najbardziej poprawna (board -ang.- to deska, a tu chodzi o bord jak w języku francuskim: krawędź, skraj, brzeg). Proszę wybaczyć małą dygresję, ale moja filologiczna dusza zmusza mnie do takich wynurzeń publicznie.. :)

Wracając do tematu powiem od siebie, że wygląda to na dobre rozwiązanie - w moim rodzinnym domu kostki są położone na zaprawie, i powoduje to pewien problem z dobrym nawodnieniem trawnika w pobliżu kostki. Niestety trawa jest tam nieco brzydsza, niż w pozostałej części ogrodu. Aby kostka była "prosto" zaprawa jest ułożona w kształcie /\ przez co bliżej kostki warstwa ziemi jest niezbyt gruba. To rozwiązanie, które przedstawiasz wygląda na niezły patent - woda swobodnie sobie przepływa, ziemia chłonie, chyba szybko się układa.. mam tylko wątpliwości co do trwałości takiego rozwiązania, bo to jednak tylko plastik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”