Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15075
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No dobrze : może pomaga, ale nie jest konieczne :D Nigdy nie stosowałam zadnych kloszy, wsadzałam gałązki bezpośrednio do ziemi i tylko pilnowałam wilgotności. Prawie wszystkie tak traktowane sadzonki ukorzeniały mi sie :D
ala500
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 sie 2008, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No właśnie, to wystarczy w zupełności , moja grządka z sadzonkami jest pod murem [daje cień] a nie w pełnym słońcu jak na fotografii . Zasiliłam juz tymi "remotowyni" sadzonkami parę zaprzyjażnionych ogródków, ale i mnie się przydają bo większe szkody od mrozu [można wówczas ratować sadzonkę radyklanym przycięiem] czyni pies -tu już niestety tylko wymiana sadzonki pomaga. Nie odgradzam tego od psa bo to za duży areał żywopłotowy, a pies jest u mnie "naj" więc rosną remontowo-ratunkowe sadzonki. Pozdrawiam Ala
Awatar użytkownika
offca
50p
50p
Posty: 75
Od: 6 lip 2008, o 10:14

Post »

Nowe sadzonki wsadziłam od razu po wysłaniu posta, znacznie mniejsze, i postawiłam w cieniu, wilgotności pilnuje, wszystkie zbrązowiały i poszły do śmietnika :(
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

offca pisze:nowe sadzonki wsadzilam od razu po wyslaniu posta, znacznie mniejsze, i postawilam w cieniu, wilgotnosci pilnuje, wszystkie zbrazowialy i poszly do smietnika :(
Ja też tak kiedyś miałem. Uschnął cały, ale po miesiącu wypuścił.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Która odminana bukszpanu rośnie najszybciej i osiąga największe rozmiary ? Gdzieś wyczytałm,że odmiana Rotundifolia (okrągłe listki) może w Polsce dorosnąc do nawet 4m. Ma ktoś tą odmiane ? Jeśli tak to proszę napisać jakie ma tempo wzrostu. chciałbym miec kilka bukszpanów do pojedyńczych nasadzeń tak aby mogły się swobodnie rozrastać w swym naturalnym pokroju i właśnie zależy mi na tym aby urósły bardzo duże i miały szybsze tempo wzrostu niż bukszpan pospolity. Bukszpany sadzi się głównie po to aby je formować ale dla mnie paskudnie wyglądająformowane bukszpany wolę ich naturalny pokrój :D . Rzadko się spotyka duże okazy właśnie przez formowanie ale największy nieformowany bukszpan jaki w Polsce widziałem miał ok 2,5m wysokościu i szerokości i według mnie wspaniale prezentuje się taki duży okaz nieformowanego bukszpanu.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: BUkszpan -co robić

Post »

Krystyna Ka pisze: bukszpan doniczkowy
Cóż to takiego? Zwykły bukszpan (B. sempervirens )tyle, że w donicy? Czy jakiś ciekawy gatunek/odmiana? Najlepiej zrób zdjęcie całej rośliny, nieszczęśliwych listków i pokaż nam.
Jeśli to w/w bukszpan wieczniezielony, to najlepiej byłoby mu jednak na mrozie- donicę zakopać w ziemi albo postawić całość przy oknie w nieogrzewanej szopie i podlewać do wiosny czasami.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Krystyna Ka

Post »

Witam.
Dzięki ,że chcesz pomóc mojemu bukszpanowi.Nie wiem jaki to gatunek.Zrobiłam kilka zdjęc.Czekam na diagnozę.
Ponieważ nie mam żadnego chłodnego pomieszczenia ,opatuliłam donicę i wystawiłam na taras.
Pozdrawiam.
Krysia Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

On nie zbrązowiał, tylko poczerwieniał, bo przygotował się do zimowania. :lol:
Trzeba go podlewać od czasu do czasu, bo listki cały czas oddychają i roslinka nigdy nie zasypia do końca ( pije i je, tylko na zwolnionych obrotach).
A najważniejsze w zimowaniu jest ocieplenie korzeni, czyli :
- postawinie donicy na styropianie, by izolować od lodowatych płytek
- owinięcie donicy np. folią bąbelkową, jutą, włożenie do 5 cm szerwszej donicy
i wypełnienie przestrzeni sianem, wełną drzewną, liśćmi, pomiętymi gazetami, etc.

Ten, np. stoi w beczce na kawałku skrzynki,
pod samą donicą ma połamane kawałki styropianu,
a donica jest 3 x owinięta folią pęcherzykową.
I -25C, przetrwał bez problemu.
Obrazek
Krystyna Kamińska

Post »

Bardzo serdecznie dziękuje.Bardzo się bałam,że jest chory.Dziękuję za poradę na temat przezimowania.Serdecznie pozdrawiam. :lol: :P :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Oj , mam problem z oceną koloru na tych zdjęciach, ale po użyciu przez mój mózg specjalnych filtrów(pożyczonych od wyobraźni) też przychylam się do hanka55, że krzew/y masz zdrowe.
Polemiziwałbym natomiast nt odizolowania donicy od podłoża, bo w naszym odczuciu jest ono zimne, ale z punktu widzenia rośliny to podgrzewacz: kiedy mamy temperaturę powietrza -20stC, to ziemia ma powiedzmy -5, czy -10 a im głębiej tym jest cieplejsza- a kilkadziesiąt centymetrów poniżej powierzchni już ma powyżej zera(zależy od mroźności zimy). Dlatego pisałem o wkopaniu jej. Jeżeli stoi na balkonie czy tarasie pod którym hula wiatr to wiele ten taras go nie ogrzeje, ale na pewno później przemarznie donica z tarasem niż sama donica. Dlatego można osłonić bryłę korzeniową tylko od tej strony, która jest 'na powietrzu'- a więc po bokach i od góry.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Krystyna Kamińska

Post »

Ponieważ bukszpan stoi na tarasie postawiłam doniczkę na płycie styropianowej i boki też obłozyłam steropianem ,a następnie owinełam kartonem.Mam nadzieje,że zrobiłam dobrze.Dzięki za pomoc.Pozdrawiam.
Krysia :lol: :wink: :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ten bukszpan stał zapewne na słońcu i wysychało mu nadmiernie podłoże, dlatego poczerwieniał.Tak zachowują się zimozielone krzewy i inne rośliny, które mają zachwianą gospodarkę wodną i mineralną.Często widać to w szkółkach, gdzie długo nie mogą znaleźć klienta, stoją na słońcu i nie są regularnie podlewane, a jeśli nawet , to i tak czerwienieją, bo doniczka jest przerośnięta, nie ma prawie ziemi i woda szybko przeleci , roślina nie zdąży jej odpowiednio wykorzystać , a stojąc w słońcu cały czas transpiruje.Bukszpan jest rośliną cieniolubną, słońce znosi tylko posadzony w gruncie, w donicy musi stać w cieniu i zimą i latem.Powinien też mieć obszerną donicę.
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Post »

Miesiąc temu posadzone do gruntu z doniczek bukszpany (ze 2 z 20) zaczynają podsychać, te najwyższe gałązki
mokro mają, więc nie jest to wina przesuszenia
Czemu tak się dzieje??

Czy mogę zasilić bukszpany nawozem do iglaków???? Bo nie mam aktualnie innego .... a chciałabym coś na szybko
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”