Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam,
Bardzo się cieszę, że powstał temat w którym praktyk wyjaśnia "przeciętnemu obywatelowi" - posiadaczowi działki - praktyczne stosowanie przepisów ustawy o ochronie przyrody, a zwłaszcza jej części dotyczącej wycinki drzew. Uważam, że zasadność powstania tych przepisów została wymuszona przez życie - niestety, zbyt często różnej maści "inwestorzy" i "przedsiębiorcy" kupowali działki ze starodrzewiem (im cenniejsze drzewa tym lepiej) tylko po to, aby je wyciąć w pień a drewno ze sporym zyskiem sprzedać. Drewno - zwłaszcza starych, grubych drzew - jest w cenie i można na nim nieźle zarobić, a nie stracić jak próbował przekonywać jeden z forumowiczów. Czym innym jest usunięcie drzewa które się osobiście posadziło, a czym innym ogołacanie świeżo zakupionej działki z drzew posadzonych przez poprzednie pokolenia - co zdarza się najczęściej. Jeśli urzędnicy zajmujący stanowiska w wydziałach ochrony środowiska organów samorządowych rozumieją sens ustawy - wtedy jest szansa że "przeciętny obywatel" mający sensowny pomysł na zagospodarowanie działki a nie tylko wycięcie drzew nie powinien specjalnie ucierpieć. Gorzej, jeśli trafimy na osobę która jest na tym stanowisku z przypadku i bezmyślnie trzyma się przepisów...




spike1975 pisze:ja cały czas patrzę na to wszystko z punktu widzenia normalnego człowieka któremu (jeżeli o tym nie wie) nie mieści się w głowie że państwo może nałożyć na niego tak gigantyczną karę za wycięcie własnego drzewa na własnej działce.
takie rzeczy piszesz:
Zniszczone drzewo już tej szansy nie ma.
jakby drzewo to było coś wyjątkowego, unikatowego czego "zniszczenie" jest już nie do odtworzenia i jest dla ludzkości niepowetowaną stratą.
tymczasem tak nie jest. drzew wycina się miliony i miliony nowych wyrastają, drewno jest normalnym surowcem który się produkuje, zużywa do produkcji towarów a nawet zwyczajnie na opał.
dlatego obejmowanie każdego drzewa ochroną i zmuszanie obywateli żeby spowiadali się przed urzędnikami z każdego wyciętego przez siebie drzewa jest czymś nieprawdopodobnie zmoderowano/KaRo. uczciwe państwa w których obywatel nie jest "przedmiotem" a "podmiotem" to rozumieją a u nas jak jest to każdy widzi.
ja się zmagam z tym na co dzień więc mnie krew zalewa i naprawdę żyję w ciągłym strachu że przyjdzie jakiś biurokrata, zakwestionuje to co robię i przyrżnie mi taką karę że ogłoszę bankructwo.
Jeszcze 150 lat temu powszechnie w podobny sposób myślano o niewolnikach w USA, 50 lat temu w ZSRR o obywatelach, a nawet obecnie w niektórych państwach tak myśli się o kobietach. Czy z dzisiejszej perspektywy uważamy że to było uzasadnione? Może niedługo zmienimy też sposób myślenia o drzewach... Pamiętajmy, że drzewo zamienia dwutlenek węgla w tlen, a więc znacznie zmniejsza skutki efektu cieplarnianego (do tego za darmo).
Ponieważ "przeciętny obywatel - posiadacz zadrzewionej działki" nie odróżnia chronionych czy też z innego powodu cennych gatunków roślin od gatunków pospolitych czy obcych, decyzję o możliwości wycięcia powinien podejmować KOMPETENTNY urzędnik. Dzięki temu unikniemy strat w przyrodzie - która jest dobrem społecznym.

Uff, nie mogłem się powstrzymać...
Krzysztof
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Też niedawno zakupiłem działkę, prawie całkiem zarośniętą młodą tarniną, głogiem, dziką różą (Rosa canina), rośnie tam też kilka drzew, oraz kilka kęp "mixów krzewiastych". Moja pierwsza myśl - wyciąć wszystkie "chaszcze". Dodam, że miałem pomysł na wykorzystanie działki. Zacząłem wycinać młodą tarninę i głogi, powoli czyścić "mixy". I oto po dotarciu do środka kępy krzewiastej moim oczom ukazały się piękne, kilkudziesięcioletnie okazy głogów z malowniczo powyginanymi konarami, które duszone były przez otaczające je ciasno pędy berberysu, tarniny, derenia, róży. Od tego czasu znacznie ewoluował mój pomysł na zagospodarowanie tej części działki i bardzo się cieszę, że udało mi się takie okazy u siebie odkryć. Jeśli bym je sam posadził, pewnie nie dożyłbym takiego ich wyglądu. Działka nabrała dzięki nim dużo ciekawszego charakteru. Zachęcam też innych właścicieli zarośniętych działek, aby pomyśleli czy drzewo/krzew które na pierwszy rzut oka jest problemem nie może stać się jej atutem.

Zastanawia mnie jeszcze kilka kwestii (cieszyłbym się, jakby praktyk - Hosta zechciał je trochę wyjaśnić):

- jak w praktyce wygląda szacowanie wieku krzewu?
- jak odróżnić plantację drzew od nieplantacji (kupiłem też działkę, na której rośnie wierzba iwa w rządkach co 1m - na oko ewidentna plantacja, ale jak się mają do tego przepisy)?
- zastanawiałem się też nad wykorzystaniem części działki pod plantację modrzewia. Jakich formalności muszę dopełnić, aby po kilkunastu/kilkudziesięciu latach móc bez przeszkód je wyciąć (jak to na plantacji)?
- chciałem na 40 a. założyć wielogatunkowy sad, ale rośnie tam kilka ok. 12 letnich wierzb i sosen. Czy dopuszcza się chociaż czasami kompensację przyrodniczą w postaci drzew i krzewów owocowych?

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale kompensacja przyrodnicza nie musi być wykonana na tej samej działce ewidencyjnej, ale np na sąsiedniej?

Pozdrawiam
Krzysztof
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

szacowanie wieku w praktyce. W przypadku UOP decydująca kwestią jest wiek: do lat 10 nie wymaga się zezwoleń, powyżej jest konieczne.

Dużo zależy od gatunku drzewa i warunków w których rośnie. Tabela Madejskiego zaczyna się dopiero od wieku 20 lat. Do tego czasu drzewa przyrastają bardzo nierówno. Ja przyjmuję takie wartości:
Akacja, olsza, wierzba, osika - w wieku 10 lat może mieć juz 30 cm obwodu. (10 cm grubości)
Dąb, grab, buk - zakładamy te 15 cm obwodu (5 cm grubości)
Przy czym te wartości są uznaniowe, i każdy urzędnik może przyjąć inne, ale w podobnych granicach. część pewnie, nie rozważa tego problemu, przerzucając odpowiedzialność zgodnie z ustawą, że wnioskodawca, właściciel drzewa wie, ile lat mają jego drzewa. Problem jest oczywiście gdy jest zmuszony, jechać po takiej wycince. Wówczas może liczyć przyrosty widoczne po ścięciu drzewa i osiągnąć trochę odmienny wynik. Ja przyjąłem powyższe, jako wartości mierzalne. Przy czym, jeśli właściciel nie jest mimo wszystko pewien sąsiadów, co lubią pisać "uprzejmie donoszę", proponuję napisania jednak wniosku (nie kosztuje to nic) i wówczas uzyskuje na piśmie informacje -albo o odstąpieniu od wydania decyzji z uwagi na wiek drzew <10 lat lub decyzję zezwalającą - czyli w razie W, ma zawsze papier. Wielu lubi to rozwiązanie, bo u nas łatwo natknąć się na patrole straży leśnej i mając taką bumażkę, unikania się zbędnego czekania do wyjaśnień gdy transportuje własne drewno.

Sosna, świerk - ilość okółek przyrostów + 1 tutaj to jest oczywiste, z tymi drzewami nie ma problemu w pierwszych latach ich życia.

Plantacja: jeśli ktoś ma działalność gospodarczą szkółkową, leśną itp. to dość łatwo. O plantacji świadczy działalność wnioskującego, charakter nasadzeń, dobór gatunków, przeznaczenie działki, sposób jej utrzymania. Las gospodarczy to w końcu, swoista plantacja drzew - ale lasy podlegają pod inną ustawą - o lasach.

Modrzew - w jakim celu sadzone? Do 10 lat obecnie, możesz swobodnie je usuwać z terenu innego niż Ls. Jeśli planujesz mieć starsze i nie wnioskować o usunięcie, załóż działalność gospodarczą - szkółka drzew i krzewów. Jakich dokładnie formalności należy dokonać - nie wiem, nie zajmuje się działalnością gospodarczą jako taką - to w tym przypadku nie pomogę.

Czy dopuszcza się kompensację przyrodniczą w postaci drzew i krzewów owocowych - pewnie tak, ustawa nie mówi o formie. Tu podpowiada jedynie zdrowy rozsądek. Z drugiej strony, w końcu zakładasz sad, no chyba że te sosny to jakieś szczególne.

Kompensacja przyrodnicza winna być wykonana na tej samej działce, ale zdajemy sobie sprawę, jak szczególne potrafią być warunki. Wówczas dopuszcza się nasadzenia na terenie innych działek. U nas, często proponujemy wykonanie nowych nasadzeń na gruntach gminnych, jeśli wnioskodawca nie potrafi sam znaleźć miejsca do takich nasadzeń.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Co do wieku drzew to jest dla mnie w miarę jasne, natomiast problematyczne staje się szacowanie wieku krzewów.
Rozumiem, że mając pomysł na założenie sadu nie powinienem mieć specjalnych problemów z uzyskaniem zgody na wycinkę kilku sosen zwyczajnych, topoli i wierzb (przynajmniej w Twoim urzędzie)?
Modrzewie myślałem posadzić na drewno - najlepszy materiał na dom z drewna 8-) A do tego nadają się egzemplarze ponad 10 letnie... Szkółka to raczej coś innego niż plantacja - ze szkółki się wykopuje w celu przesadzenia, a z plantacji ścina. Jak odróżniacie wycinkę np plantacji wierzby na cele energetyczne od wycinki karalnej? Zastanawiam się, czy trzeba mieć działalność przy zakładaniu plantacji, czy przy jej eksploatacji (likwidacji)? Tak się składa, że mam też taką działalność - czyli w takim przypadku nie muszę się starać o zgodę na wycinkę? Jednakże działka jest moja prywatna, nie firmy...
Krzysztof
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Z krzewami nigdy nie określałem wieku wg wymiaru. Korzystałem tu raczej z wiedzy ogólnej, że znam teren.

Co do plantacji. Ja osobiście zupełnie inaczej rozumiem podział plantacja, szkółka. Szkółka jest dla mnie pojęciem szerszym.
Plantacja - to nasadzenia celowe, regularne w celu pozyskania- surowców, owoców itp. - zazwyczaj cechuje się wyraźną monokulturą i symetrycznością. Szkółka wiec składa się z plantacji, tyle że większej gamy gatunków.
W szkółkach drzew i krzewów są plantacje. na terenach plantacji (np. drzew energetycznych) nie musi być "szkółki".

Jakby nie było - szkółka, plantacja - to produkcja w celu pozyskania. Czyli grunt na pewno nie może być Lz, Inne, Tr, może być R lub B, Bi, ale zgodnie ze studium, planem zagospodarowania że jest pod działalność. Dokładniej nie podpowiem, w tej materii to jestem za cienki w uszach.
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Wielkie dzięki za cenne rady. Przed ich przeczytaniem miałem poczucie lekkiego haosu jak stosowane są przepisy ustawy o ochronie przyrody dot. drzew. Okazuje się, że nie taki urzędnik straszny jak go malują 8-)

Pozdrawiam
Krzysztof
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam

Mam ochotę kupić działkę. Większa część działki i to ta od drogi, jest porośnięta jakimś Bógwieczym. Dowiadywałam się w gminie i tu klęska - muszę składać wniosek o zgodę na wycinkę drzew, ale:
1. nie jestem właścicielem działki i chcę to ustalić zanim ją kupię (to 2,5 ha ziemi więc nie kupię w ciemno)
2. Nie ma pojęcia na temat gatunków i wieku drzew - nawet właściciel tego pewnie nie wie, działka jest masakrycznie zapuszczona.
Podobni większość to drzewa owocowe ( no teraz bez liści to się nie pokombinuję na pewno). A wątpię czy działka zaczeka do przyszłego lata aby ułatwić mi identyfikację. Odróżnię duże wierzby czy brzozy i nie zamierzam ich ruszać, tylko wywalić śmieci spomiędzy. Ale skąd mam wiedzieć co mogę wycinać a co nie? Przy mojej znajomości drzew wyprodukowanie takiego wniosku jest niewykonalne. A sprawa dotyczy 1ha zarośli, a nie 5 drzewek.
Działka ma niezłą cenę, ale z tym lasem od frontu będzie dla mnie raczej bezużyteczna.
Ma ktoś pomysł jak z tego wybrnąć? Czy są jacyś niezależni eksperci, który pomogliby mi to ocenić?
Z gminy nie przyjadą jak nie złoże wniosku, a wniosku nie złoże bo nie umiem i kółko się zamyka.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Wniosku nie możesz złożyć jak nie jesteś właścicielem ani użytkownikiem działki (użytkownik za zgodą właściciela).

Chcesz pomocy to:
- zatrudnij firmę która zrobi za Ciebie taki wniosek.
lub
- Napisz na pw skąd jesteś a raczej gdzie jest działka - może mógłbym pomoc przygotować dokumentację.

Zwróć się do Gminy o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu działki - Ona określi podstawy wnioskowania o usunięcie drzew;
Sprawdź w ewidencji gruntów co się składa na działkę (Gdzie Rola, gdzie las, gdzie zadrzewienia a gdzie teren przeznaczony pod zabudowę).

To będzie punkt wyjścia. Do wniosku i tak musisz mieć mapę i zaznaczyć co zamierzasz i jak.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam serdecznie.
Noszę się z zamiarem złożenia wniosku z prośbą o zgodę na wycinkę ośmiu ok. dwudziestoletnich świerków. Rosną one wzdłuż ogrodzenia od strony drogi, na długości trzydziestu metrów w szpależe. Kiedy były sadzone, nie wzieliśmy pod uwagę jakie one duże potrafią wyrosnąć, popełniliśmy podstawowy błąd niedoświadczonych adeptów ogrodnictwa, jeden z nich rośnie nawet pod linią wysokiego napięcia i jest okresowo przycinany przez energetykę, pozostałe z nich też są w niedalekiej bliskości tej linii, która idzie skośnie do szpaleru. Świerki te zabierają wodę pozostałym rosnacym obok roślinom, są zagrożeniem dla ogrodzenia, dają dużo cienia sąsiadom po drugiej stronie drogi. Jest wiele innych przyczyn dla których chciałbym się ich pozbyć. W związku z tym pragnę zapytać, czy uzyskanie takiej zgody to będzie ciężka przeprawa, nie mam doświadczenia, do tej pory jedynie nasadzałem wciąż różne rośliny które kocham a wśród znajomych tylko jedna osoba starała sie o pozwolenie i jej batalia trwała podobno pięć lat.

Pozdrawiam Tomek :wit
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dużo zależy od urzędnika. Ale napisz we wniosku po prostu te wszystkie powody. Jeśli będziesz planował nasadzi nowe drzewa w tym miejscu (ale np. innych gatunków) to wspomnij o tym także.

5 lat to musiała być ciekawa sprawa. Bardziej prawdopodobna gdy znajoma wnioskowała o usunięcie drzew nie będących jej własnością a jakiegoś sąsiada lub gminy (drzewa przydrożne) - a więc brak woli właściciela na ich usunięcie. na podstawie KC a nie UOP
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dzięki Hosta. Nie myślałem że kiedyś przyjdzie mi usuwanie drzew, jednak od dłuższego już czasu, przed każdym nowo posadzonym mocno się zastanawiam i stram się już nie popełniać takich błędów jak z tym szpalerem świerków.

Pozdrawiam Tomek :wit
Jo-asia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lis 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

A co właściwie oznacza ogławianie? Mam na podwórku kilka brzózek, które rosną (jak to brzozy) bardzo szybko, a nie chciałabym mieć takich wysokich drzew blisko domu i wymyśliłam, że będę je przycinać do formy kulistej na wysokości kilku metrów (dokąd sięgnie drabina)... Czy to też będzie niszczenie drzewa? A może lepiej je wyciąć dopóki nie mają tych 10 lat?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Ogławianie to po prostu pozbawianie drzewa korony. Niektóre drzewa gwarantuja odbudowanie jej:np. lipa, grab, buk, klony czy wierzby.

jeśli rozpoczniesz przycinanie zanim osiągną wiek 10 lat, to możesz swobodnie kształtować koronę drzewa także w przyszłości. Jeśli jednak drzewa będa już starsze, nalezy je pozostawić w naturalnej formie wzrostu.

sprawdź u siebie, jak wygladałaby sprawa późniejszego ich usuwania. U mnie, zwykle w ogrodach przydomowych nie ma najmniejszego problemu z drzewami szybkorosnącymi i krótkowiecznymi(akacje, niektóre klony, wierzby, brzozy).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”