Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

ERNRUD!
Bardzo, bardzo dziękuję za porady i instrukcję dla czereśni. Tym razem wezmę ze sobą wydruk tej ściągi i przykleję mojemu M. Już mam pomysł gdzie :D
Co do jabłonki to mam jeszcze pytanie. Czy to co jest zaznaczone na czerwo należy wyciąć?
Raczej stawiam na ratowanie tej jabłonki bo na posadzenie nowej nie ma miejsca.
Mam jeszcze w kącie ogrodu staruszkę gruszę. Nie ruszałm jej bo chorowała przez ostatnie lato. Miała rdzę na liściach a oprysk niewiele pomógł. Zrobię zdjęcie na dniach i "pomęczę" Cię jeszcze. Mogę?

Czy mógłbyś mi jeszcze raz na tym zdjęciu zaznaczyć co jeszcze jest do wycięcia? Najchętniej wyciełabym te sterczące do góry wilki.
Obrazek
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

ERNRUT no to dostałeś zadanie, którego Ci nie zazdroszczę. Sam jestem ciekawy jak z tego wybrniesz. Parasol na prawie 5 m, to już poważne wyzwanie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Obrazek
Tylko to cięcie za rok, kiedy odbije z tych nieszczęsnych kikutów.
Dawaj gruszkę staruszkę, będziemy myśleć. :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

ERNRUD! ;:196
Jutro zrobię zdjęcie gruszy.
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

ENRUD!
Zdjęcie staruszki gruszy.

Obrazek
dzi_dzius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 paź 2013, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Jabłoń Golden na razie ocalona. Prosiłbym bardzo, o odpowiedź, czy te wilki wycinać teraz czy na wiosnę ?
Może tez mógłbym prosić taką fotkę z zaznaczenie co mniej więcej zostawić ? :) Proszę :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Aniu: przepraszam, że dopiero teraz, ale mamy czas podsumowań i dopiero dzisiaj mogłem zajrzeć na forum. Tak więc mamy gruszę i to wcale nie taką staruszkę :) (starsze odmiany uprawne 50-70 (80) lat, a formy dzikie nawet do 200!)
Ewidentnie wyrosły tu kiedyś dwa silne pionowe pędy, które niekoniecznie są fortunne. Po zdjęciu wnioskuję, że koleżanka ma tam ostrą walkę o światło i postanowiła sobie w prosty sposób podwyższyć koronę, żeby mieć go więcej. Efekt mamy taki, że wywindowała na dwa nowe przewodniki i ja proponuję się ich pozbyć na gładko (i tu ważne, żeby na gładko, bo jak zostawisz trochę czopa to za rok będzie takich 25). Technicznie może być trudno - tnijcie pod skosem, tak jak zaznaczyłem. Najlepsze do tego typu cięć są piły jednoręczne, tj. lisie ogonki.. albo spalinówki.
Co dalej: jeśli gałęzie są we wnętrzu korony powywijane między sobą, a grusza tak lubi, to tylko nadmiernie zagęszcza to koronę, więc ja proponuję trochę tam poprześwietlać. Służy to zdrowiu. Dalej, jeśli gałęzie idą za szeroko możesz naturalnie je trochę skrócić.
Termin: poł.II - IV. Powodzenia.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Dzidziusiu: na Waszym zdjęciu jest taka mnogość pędów, że ciężko tam cokolwiek zaznaczyć. Nie widzę potrzeby cięcia konarów, widzę jedynie potrzebę PRZEŚWIETLENIA. Te linie traktuj poglądowo, nie przytnij tego czasem na żywopłot. :) Dobra żart.
Poprzecinaj sobie te pędy, które pozostaną pod tą czerwoną linią tak, aby się nie krzyżowały ze sobą i wycinaj (w całości) wszystko co pionowe.
Termin: II - IV.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

ERNRUD!
To nie było zadanie na "już-teraz", tym bardziej że termin cięcia jest odległy. Jestem bardzo wdzięczna za te wskazówki. Żałuję tylko, że nie zwróciłam się o pomoc przed cięciem jabłonki. Mądry Polak po szkodzie.
Grusza trzy lata temu rodziła piękne dorodne i bardzo smaczne gruchy. Po roku zachorowała na rdzę jak większośc grusz
w okolicy. Podobno ta choroba związana jest chorobą jałowca rosnącego w pobliżu. Od tego czasu nie zawiązała żadnych owoców. Oprysk Miedzianem niewiele pomógł. Pomimo to postaram się ją wyleczyć. Może się uda.
Jeszcze raz serdeczne dzięki.
anwer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2014, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Witam serdecznie! Ponieważ pogoda na dworze wyjątkowo ładna wzięłam się za przegląd starych drzew owocowych. Moja ulubiona poniemiecka "choinkowa" jabłonka po moim przycięciu sprzed 3 lat zdziczała zupełnie:/
tej jesieni wydała setki 2-3 cm jabłuszek i to dziwnie, bo na jednej połowie drzewa. coś zapewne poknociłam :oops: Proszę o poradę jak ją uratować.
Obrazek
GEMBARA
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 gru 2013, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Miedzian na rdzę nie skutkuje.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

anwer: standardowe prześwietlenie gałęzi. Jak to zrobić to poczytaj sobie w poprzednich postach - są podobne jabłonki, które maja napisane zalecenia co do cięcia. Na zdjęciu widzę po lewej bardziej zestarzałą część korony i to normalne, że wystąpiły tam drobne jabłka i w większej ilości. To te gałęzie poprzecinaj w szczególności. Pamiętaj, że u takich jabłoni 40+ letnich unikamy usuwania dużych gałęzi i pozostawiania czopów.
P.S. O co chodzi z tą choinkową? :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
anwer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sty 2014, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź, może to zabawne, ale wszyscy mówimy na tą jabłoń "choinkowa", bo moja mama w młodości wieszała te jabłuszka na choince;)
pozdrawiam
ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”