ukorzenienie pędów czereśni

Drzewa owocowe
ma_zurka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 sty 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Witam. Chciałabym uzyskać drzewka ze starej odmiany czereśni. Ma ona duże dolne pędy boczne 2-6cm, nawet ponizej powierzchni ziemi, jednak bez korzeni. Jak mogłabym je ukorzenić. Nie wchodzi w grę szczepienie, ani ukorzenianie powietrzne, gdyż to nie moje drzewo. Bardzo proszę chociaż o 2 zdania praktycznych porad.
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Te odrosty to odrosty korzeniowe pochodzące od podkładki - być może czereśni ptasiej i nie mają żadnej wartości. Jeśli chcesz rozmnożyć tę odmianę to musisz pobrać z korony kilka ładnych zrazów i wiosną naszczepić je na jakiejś dzikiej czereśni znalezionej w okolicy. Można też samemu wyhodować podkładkę, ale to musi potrwać przynajmniej jeden sezon.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Możesz też za grosze kupić podkładkę w szkółce i zaszczepić, czereśnie łatwo idą. Ukorzeniać, hm, da się. Najlepiej prawdopodobnie szły by sadzonki zielne pobrane w okolicy maja, czerwca, w podgrzanym podłożu i skrajnie wysokiej wilgotności. Udatność jest jednak tak niska, że nikt tą metodą nie rozmnaża.
ma_zurka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 sty 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Dzięki. Wiem wszystko. Czyli kupić czereśnię na wiosnę, chociaż teraz jest u nas wiosna /Mazury/ i zaszczepić z tamtej. Pozdrawiam. aha, przy okazji. Mam ok 70 krzaków pigwy gdzieś 4-letniej i dały w sumie może 1kg owoców. Niestety muszą rosnąć na ile, ale nawoziłam obornikiem krowim. Jak można zwiększyć owocowanie?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Do pełnej jasności jeszcze dodam, że w sierpniu masz kolejne podejście do szczepienia czereśni.
Szczepi się je wtedy przez tzw oczkowanie
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

A jaka to jest pigwa? Szczepiona, odmianowa? w każdym razie jeśli jest 4-letnia to aby zwiększyć owocowanie należy po prostu zaczekać 2-3 sezony. Pierwsze lata owocowania nigdy nie są imponujące.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

ma_zurka

Mówisz o pigwie czy pigwowcu? Bo to nie to samo.
Tu już są poruszone te tematy, może łatwiej byłoby poczytać?
Nie jesteś pierwszą osobą tutaj z takim problemem i może warto skorzystać z doświadczeń innych które tu opisali?
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Jaki jest najlepszy termin na wiosenne szczepienie czereśni?
ma_zurka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 sty 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Dziękuję Wam za pomoc. Jeśli chodzi o pigwy Tomek, to są kupione sadzonki 3 letnie w necie i myślałam, że to kiepska gleba, właściwie beton, ale skoro mówisz czekać, to ok. Pozdrawiam
ma_zurka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 sty 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

To już ostatnie pytanie i znikam. Nie wiem jak nazwać wątek, dlatego proszę życzliwych TU. Mam bardzo starą gruszę trójpienną, tzn, są to właściwie 3 wielkie pnie z jednego /70-80cm średnicy na dole każdy/. Są tam właśnie przy rozgałęzieniu bardzo duże ubytki. Nie wiem jak przedłużyć jej zycie. Czy mogłabym te pęknięcia zalać betonem?
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Jak wy wpadacie na ten pomysł z betonem ??
Gliną to zabezpiecz. Taką wilgotną zasmarowujesz i uzupełniasz ubytki, później obwiązujesz to jakaś tkaniną i to też możesz posmarować z wierzchu gliną. Zapomnij o tym betonie. Co do pigwowca to możesz mieć krzaki jednego gatunku, a żeby pojawiła się masa owoców może potrzebne być parę sztuk innego gatunku. Rozpoznaj jaki masz gatunek.
ma_zurka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 sty 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

Beton to chyba od Bartka, albo innego dębu, tylko nie wiedziałam jaki żwir i pręty zbrojeniowe;). Dobrze, spróbuję gliną, jest w okolicy. Jeśli chodzi o pigwę to tam są chyba 2 gatunki, bo jedne owoce mają prążki ciemnozielone. Dziękuję za czas. Pozdrawiam.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: ukorzenienie pędów czereśni

Post »

No dokładnie wszystko zależy od tego czy masz pigwy czy pigwowce. A co do betonu to drzewo rosnąc będzie się o ten beton jeszcze bardziej rozpierało i skończy się to rozłamaniem konarów. Przerabiałem to choć wstyd się przyznać, z moimi czereśniami. Ale sposób podpatrzyłem w panów z zieleni miejskiej, oni beton lali w wiele drzew, tyle że w dziuple, a nie w szczeliny pomiędzy rozłamującymi się konarami. Ktoś pytał o czas szczepienia czereśni - luty, marzec, zanim pąki ruszą. Jak masz jakiś tunel to możesz nawet teraz poszczepić i też będzie dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”