Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
pa-ni
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 sty 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

To masz szęście z tym dostępem , wokół mnie już coraz mniej kur czy kaczek na podwórkach, i jeszcze się boją żeby im 'źle nie popatrzeć ' Ale dla chcącego nie manic trudnego :;230 Na wiosnę planuję kilka kurek zakupić , będzie swój nawóz :)
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Czy można sypnąć trochę obornika pod cebulę?

Co prawda cebuli nie ma na liście warzyw do nawożenia rzędowego, jednak zaleca się zmieszanie obornika z ziemią przed sadzeniem cebuli. - tak tylko pytam w ramach uzupełniena notatek działkowych. :wink:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Cebula i nawożenie rzędowe ,chyba jednak nie . ;:185
Małgosia
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Oczywiście nie chodzi mi o sypanie ogromnych ilości nawozu pod cebule, ale garść na rządek.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
adi5
50p
50p
Posty: 66
Od: 25 sty 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Mam możliwość zakupienia BIOSTER OBORNIK KURZY GRANULOWANY po okazyjnej cenie [4zł za 2kg], nada on się do nawożenia rzędowego ogórków i pomidorów?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

To jest skład tego nawozu BIOSTER
Skład nawozu:

Sucha masa 90%

Substancja Organiczna 67%

Azot ogółem N 4,8%

Azot organiczny 3,8%

Azot amoniakalny N-NH3 1%

Fosfor P2O5 3,3%

Potas K2O 3,3%
Nawóz jest skoncentrowany. Proponuję się zastanowić nad sposobem aplikacji by nie było płaczu.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz pisze:Nawóz jest skoncentrowany. Proponuję się zastanowić nad sposobem aplikacji by nie było płaczu.
cokolwiek to znaczy, to brzmi grożnie. :wink: Czyli za mocny jest ten nawóz? Też sobie taki zafundowałam [23 zł za 10 kg] ;:170

A tak przy okazji - to w jakiej formie nawóz jest najlepszy: świeży przekompostowany, suchy sypki czy granulowany? Wiadomo, że każda fima zachwala swoje produkty, ale jak to wygląda w rzeczywistości, jakby ktoś chciał się podzielić własnym doświadczeniem byłabym ;:180 ;:180
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Nie ma za mocnych nawozów. Bywają tylko źle stosowane.

Temat wątku jest o nawożeniu rzędowym. Jeśli ten nawóz zostanie zastosowany rzędowo w ilościach takich jak normalny obornik, kłopoty murowane. Stąd moja uwaga o aplikacji.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Nie, nie absolutnie nie odbiegam od tematu, nawet bym nie śmiała o tym pomyśleć. ;:185

Właśnie chodzi mi o zastosowanie obornika w różnych postaciach do nawożenia rzędowego. Ale już zrozumiałam, że granulowanego użyć mało, bo mocny.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Nie rozumiemy się?

Nie można przekroczyć nawozem dawki azotu w ilości 40 g/m2. Nawóz ma 4,8 % azotu więc przeliczając to dowiadujemy się, że maksymalnie możemy zastosować 40x100/4,8= 0,8 kg/m2.
Przy nawożeniu rzędowym oznacza to 80 dkg na 5 metrów bieżących rzędu czyli pojedyncze granulki w rzędzie. Zanim one się rozlasują, zanim azot się zmineralizuje , zanim korzenie je znajdą to będzie połowa lata.

Dlatego pisałem o sposobie aplikacji bo takie dawanie po granulce w rząd to nieporozumienie. Te granulki trzeba zalać wodą najpierw 1:1, zafermentować/ wysoka zawartość azotu organicznego świadczy że ten obornik nie był fermentowany/ Następnie rozcieńczyć 1:10 i wylać w rowki w ilości 20 l na 5 mb rzędu. Nawóz będzie wtedy natychmiast dostępny i równomiernie ułożony w glebie.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz mam już nawóz gołębi prosto od hodowcy, może też go zalać? lub jakoś inaczej uzdatnić?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Wskazanie jest stosowanie tego nawozu w formie płynnej. Po pierwsze, że to mocny nawóz, bo suchy, a po drugie- w nawozie gołębim trafia się sporo larw drutowców. Poddając go choćby namaczaniu topimy te larwy.
adi5
50p
50p
Posty: 66
Od: 25 sty 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz pisze:Nie rozumiemy się?

Nie można przekroczyć nawozem dawki azotu w ilości 40 g/m2. Nawóz ma 4,8 % azotu więc przeliczając to dowiadujemy się, że maksymalnie możemy zastosować 40x100/4,8= 0,8 kg/m2.
Przy nawożeniu rzędowym oznacza to 80 dkg na 5 metrów bieżących rzędu czyli pojedyncze granulki w rzędzie. Zanim one się rozlasują, zanim azot się zmineralizuje , zanim korzenie je znajdą to będzie połowa lata.

Dlatego pisałem o sposobie aplikacji bo takie dawanie po granulce w rząd to nieporozumienie. Te granulki trzeba zalać wodą najpierw 1:1, zafermentować/ wysoka zawartość azotu organicznego świadczy że ten obornik nie był fermentowany/ Następnie rozcieńczyć 1:10 i wylać w rowki w ilości 20 l na 5 mb rzędu. Nawóz będzie wtedy natychmiast dostępny i równomiernie ułożony w glebie.
Świetna informacja! Dzięki forumowicz, zrobię tak jak napisałeś. Gdybyś nie napisał, zrobiłbym tak jak w pierwszej części Twojego postu :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”