MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Spróbuj ponawiercać otwory w kawałkach drewna.
Ja na następny sezon będę chciał przygotować deseczki pofrezowane, żeby je składać jedna do drugiej i mieć regulowany domek :)
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Też o frezowanych deseczkach myślałem. Ja się nastawiłem nie tylko na murakę, ale też na inne dzikie pszczoły i staram się nie ingerować w ich życie osobiste :D. Ale rozwiązało by to kłopoty mieszkaniowe.Czarnego bzu w mojej okolicy jest mnóstwo, wiec na razie będzie niemalże podstawowym materiałem. Muszę jeszcze pomyśleć nad materiałem nie za dużym i nie za ciężkim o średnicy ok 1,5 cm. Może uda się złowić Xylocope :D ?!
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Z bzu to jakie gałązki mam wybrać? Chodzi o grubość w miejscu cięcia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Kupiłem wiertarkę udarową o mocy 500 koni,kw,ale to jakaś lipa. Widziałem jak facet elegancko nawiercał różne obcięte gałęzie, z jesiennej przecinki w sadzie, i sobie takie zamarzyłem. Wiertara tragicznie wierci,może to wina wiertła(?) ,więc potrzebowałem pędów pustych w środku. Bez ma tzw. tkankę miękiszową,która w suchych się sama wykrusza. Musisz zobaczyć jak taka tkanka jest szeroka i nawiercać. Pędy bzu są stosunkowo proste. Liczę,że pszczółka sama resztę wygryzie. Spróbuję dzisiaj wieczorem wrzucić parę zdjęć.
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Wolfik trzymam kciuki za Tobą :)
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Parę zdjęć rurek z bambusa,reszta z czarbego bzu. Liczy śię środek-tkanka miękiszowa. Mam nadzieję,że zdjęcia są dobre,dawno już nie posyłałem ;)
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Obawiam się, że małe średnice i paczki rób większe, szkoda miejsca pomiędzy pakunkami.
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Średnice zaczynają się od 6 mm,często 7 i 8,rzadziej 1cm. Paczki wiążę bo przyjdą pomiędzy 2 deski w zabudowaniu gospodarczym, i w ten sposób dodatkowo zabezpieczam przed strąceniem przez wiatr lub ptaki. Pokazałem przykładowe pędy bzu różnej grubości. Jeśli były na tyle krzywe,że nie dało się ich przewiercić do końca,a były ładne, to odcinałem sekatorem za drugim zgrubieniem i przewiercałem te zgrubienie na jakieś 2 cm w głąb pędu.Resztę zostawiłem do wygryzienia przez pszczóły. Tak uzyskałem i 30 i 40 cm. Te grube przyjdą z góry aby dociążyć te na dole. Ale jestem otwarty na każde uwagi. Myślałem jeszcze na próbę w innym miejscu dać "niewydłubane" pędy bzu i zobaczyć komu się spodobają.
Daron
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 10 lis 2013, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Mam pytanie : czy żeby hodowac murarki muszę najpierw zakupic podstawowy pakiet kokonów ,czy też wystarczy zrobic domki z trzciny i poczekac na samoistne zasiedlenie przez te pszczółki ?
Awatar użytkownika
PRZEMOG
100p
100p
Posty: 133
Od: 3 sty 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Daron pisze:Mam pytanie : czy żeby hodowac murarki muszę najpierw zakupic podstawowy pakiet kokonów ,czy też wystarczy zrobic domki z trzciny i poczekac na samoistne zasiedlenie przez te pszczółki ?
Z tego co czytałem, można poczekać na samoistne zasiedlenie, ale nie zawsze się to udaje i przyrost koloni jest wolniejszy niż jak byś kupił "pakiet startowy"

Ja też dopiero zaczynam zabawę z murarką, na początek kupiłem 200 szt kokonów, zobaczymy jak szybko kolonia się rozrośnie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Ja zacząłem od samej trzciny. Pszczoły same się zadomowiły.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Neki
100p
100p
Posty: 124
Od: 27 sty 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Lubartowa

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Witam ,
Mam w zamiarze zbudować 2 uliki dla trzmieli i 1 hotel dla owadów i moje pytanie jest takie czy można hotel dla owadów impregnować sadolinem base i potem pomalować tinovą ,czy tylko z wierzchu tylko tak zrobić, a w środku pomalować pokostem lnianym i niczym innym.
Bo o ulikach dla trzmieli czytałem że malować tylko pokostem lnianym, ale czy uliki się szybko nie popsują od warunków atmosferycznych?
Przecież murarka ogrodowa i tak mieszka w trzcinie.
Rozumiem trzmiele mieszkają we wnątrz i może im przeszkadzać.
Co robić ?
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Neki

Jak sobie chatę pomalujesz to też śmierdzi farbami.Często trzeba okna otwierać,żeby łeb nie bolał. Z impregnowaniem jest gorzej. Proponuję machnąć je porządnie pokostem,ale poczekaj z domkiem do następnego sezonu jeśli masz obawy. Ja w tym roku też robię domek dla trzmieli,ale wykorzystuję do tego celu rurę z drenażu-do środka mech i rurkę gumową na wejscię/wyjście. Na górę jako przykrycie dachówkę i kamień.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”