Podłoże do nasion,sadzonek cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

W tym roku postawiłem ponownie na Kronena. Tym razem w tej wersji http://www.kronen.com.pl/produkty/?produkt=64
Za 80 ltr worek zapłaciłem 20 pln. Podłoże w swojej konsystencji, jest najlepsze jakie do tej pory testowałem. Przede wszystkim jest puszyste i nie zbija się. W worku nawet grudki nie znajdzie się.
Póki co papryki wysiane. Zobaczymy dalej.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Ja zaopatrzyłem się w Grow Sure -podłoże do pikowania i Compo Sana do siewu i pikowania (dość drogie - 18 zeta za 20l).

Seler w GS zaczął się podnosić po 7 dniach.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

kasiaona pisze:Chemia to jednak nie jest moja ulubiona dziedzina
Znajomość chemii nie ma tu nic na rzeczy, Sprawa może jest skomplikowana w opisie ale w praktyce- nie.
Załóżmy, że zdecydowałem się rozsadę uprawiać w torfie. Wiem, że muszę go nawozić bo jest jałowy. Wybieram wariant nawożenia i kupuję jeden z tych nawozów:
- http://www.fructus.pl/index.php?action=page&nr=22
- http://www.gadar.pl/nawozy/2289
- http://www.gadar.pl/nawozy/1688

Jeśli wybrałem wariant nawożenia przez fertygację muszę mieć pod ręką stale wodę do podlewania o temperaturze pokojowej z dodanym do niej nawozem płynnym w ilości zależnej od zawartości w nawozie azotu całkowitego i tak :
4 % - 4ml/litr
5 % - 3 ml/ litr
6 % - 2,5 ml/ litr

Sprawę nawozu przez fertygację mamy załatwioną. Jeśli wybraliśmy wariant nawożenia podany przez producenta na opakowaniu to do podlewania używamy czystej wody a nawóz aplikujemy okresowo w miarę wzrostu roślin w stężeniu podanym na opakowaniu.

Kiedy nawozimy ?

1. Jeśli wybraliśmy wariant fertygacji nawozimy rośliny sukcesywnie w miarę podlewania. Podlewamy zaś tak często, jak podłoże tego wymaga
2. Jeśli wybraliśmy wariant nawożenia okresowego nawozimy po każdorazowym przesadzeniu. Oczywiście mowa o torfie.

Jeśli rośliny przepikujemy do gotowego podłoża o zawartości nawozu do 0,6 kg/m3 zasady fertygacji pozostają bez zmian a w przypadku nawożenia okresowego kierujemy się wyglądem roślin.

Już prościej wytłumaczyć nie dam rady.

Praktycznie. Stoi mi na parapecie paleta z pikówkami i obok buteka PET z rozpuszczonym nawozem do fertygacji. I o nic nie muszę się martwić. Przesycha mi podłoże biorę butelkę i podlewam. Podlewając jednocześnie dokarmiam rośliny. I jeśli tylko rosną nie mam szans ich zasolić ani nie ma prawa im braknąć papu. I do tego wcale nie trzeba być chemikiem.
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

forumowicz pisze: 6 % - 2,5 ml/ litr
A nie powinno być czasem 2 ml/litr? Bo:
Cytuj:
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla pomidora wynosi: 90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K,
Czyli
2 x 60 = 120, a 2,5 x 60 = 150 - to trochę za dużo.

To samo zresztą tyczy się pozostałych dawek, w każdym wypadku dawka jest większa od 120.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
aga6671
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

forumowicz mam juz spisane zasady nawozenia pomidorków
a czy mógłbys mi powiedzieć czy moge to zastosowac do papryki?
tzn pikowac do torfu z perlitem...i teraz jak mam przygotowac wode z nawozem jeśli wybiore fertygację?
Regulamin się kłania
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Papryka ma takie same wymagania glebowe jak pomidor.
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

offca11

Ja i tak przyjmuję skromne ilości azotu na poziomie 150 mg/l wiedząc o tym, że w podłożu znajduje się pewna ilość w momencie aplikacji następnej dawki pożywki. Liczby graniczne odnoszą się do warunków polowych a my tu mówimy o fertygacji.

Popatrz się więc na wymagany skład pożywki do fertygacji :

http://www.intermag.pl/pl,0,d21,pomidor ... znych.html

Uwaga. Fosfor, potas, wapń i magnez są podane w formie czystego składnika.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2599
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

18 zł za 20 l podłoża.To chyba najwyższa cena o jakiej do tej pory czytałam tu na forum.
Widziałam w sklepie ziemię uniwersalną firmy HoLas w cenie 8 zł za 20 l worek.I nie kupiłam bo dla mnie to za drogo.Nie wiem kto ustala takie ceny.I od czego tak naprawdę one zależą.
Awatar użytkownika
kasiaona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 sty 2014, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilkanów

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

forumowicz pisze:
kasiaona pisze:Chemia to jednak nie jest moja ulubiona dziedzina
Znajomość chemii nie ma tu nic na rzeczy, Sprawa może jest skomplikowana w opisie ale w praktyce- nie.
Załóżmy, że zdecydowałem się rozsadę uprawiać w torfie. Wiem, że muszę go nawozić bo jest jałowy. Wybieram wariant nawożenia i kupuję jeden z tych nawozów:
- http://www.fructus.pl/index.php?action=page&nr=22
- http://www.gadar.pl/nawozy/2289
- http://www.gadar.pl/nawozy/1688

Jeśli wybrałem wariant nawożenia przez fertygację muszę mieć pod ręką stale wodę do podlewania o temperaturze pokojowej z dodanym do niej nawozem płynnym w ilości zależnej od zawartości w nawozie azotu całkowitego i tak :
4 % - 4ml/litr
5 % - 3 ml/ litr
6 % - 2,5 ml/ litr

Sprawę nawozu przez fertygację mamy załatwioną. Jeśli wybraliśmy wariant nawożenia podany przez producenta na opakowaniu to do podlewania używamy czystej wody a nawóz aplikujemy okresowo w miarę wzrostu roślin w stężeniu podanym na opakowaniu.

Kiedy nawozimy ?

1. Jeśli wybraliśmy wariant fertygacji nawozimy rośliny sukcesywnie w miarę podlewania. Podlewamy zaś tak często, jak podłoże tego wymaga
2. Jeśli wybraliśmy wariant nawożenia okresowego nawozimy po każdorazowym przesadzeniu. Oczywiście mowa o torfie.

Jeśli rośliny przepikujemy do gotowego podłoża o zawartości nawozu do 0,6 kg/m3 zasady fertygacji pozostają bez zmian a w przypadku nawożenia okresowego kierujemy się wyglądem roślin.

Już prościej wytłumaczyć nie dam rady.

Praktycznie. Stoi mi na parapecie paleta z pikówkami i obok buteka PET z rozpuszczonym nawozem do fertygacji. I o nic nie muszę się martwić. Przesycha mi podłoże biorę butelkę i podlewam. Podlewając jednocześnie dokarmiam rośliny. I jeśli tylko rosną nie mam szans ich zasolić ani nie ma prawa im braknąć papu. I do tego wcale nie trzeba być chemikiem.

Jak krowie na rowie, ale teraz już rozumiem. Bardzo dziękuję ;:180 Jesteś fantastyczny! ;:196
Krawiectwo to moja pasja!
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

forumowicz a dziękuję za linka, w sumie do tej pory nie zagłębiałem się w fertygację.
Pozdrawiam Mateusz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Myślę, że i dla początkujących jest to bezpieczniejsza forma nawożenia rozsady. Bezpieczna jest również przy uprawie w pojemnikach. Zmniejsza ryzyko zasolenia jak również akumulacji przez roślinę azotu. Taka akumulacja może zajść nawet jeśli będziemy nawozić nawozami naturalnymi.
Awatar użytkownika
stecu
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 lip 2008, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina jezior

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

witam serdecznie,,,

Dzisiaj w tesco natknąłem się na ziemię do wysiewów firmy Hollas Sterlux 10l w cenie 4,99 oraz ziemię tesco do warzyw i kwiatów robioną przez Hollas 80l za 14,99. Czy jest ona coś warta za tą cenę?
Poniżej fotki ze składem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdr
stecu
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Cofnij się na poprzednią stronę wątku.
Tzn. na 48.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”