Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Beniaminek gubi liście...

Post »

Przyczyną zrzucenia liści może być również zmiana miejsca. Benjaminy wyjątkowo mocno tego nie lubią.
Albo jakakolwiek zmiana dotychczasowych warunków uprawy (ilość wody, ilość światła i kąt jego padania na roślinę,temperatura otoczenia itp.) Na szczęście roślinki te ładnie od nowa odbijają.
Możesz jej pomóc nieco przecinając koronę. :D
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
asia124
200p
200p
Posty: 302
Od: 31 lip 2013, o 03:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość/Hrubieszów

Re: Beniaminek gubi liście...

Post »

Zobacz w jakim stanie są jego korzenie, czy nie jest mu za mokro.
Kilka miesięcy temu mój beniaminek został zalany. Po wymianie ziemi, ograniczeniu podlewania i przestawieniu go na wschodni parapet rośnie jak szalony :heja
Mam nadzieję, że Twój także odżyje :wink:
Pozdrawiam Asia :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=86554" onclick="window.open(this.href);return false; - moje doniczkowe
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Fikus beniamin ma chore liście

Post »

Witam, proszę o pomoc co może być przyczyną, że zgubił większość liści? Niektóre z nich były takie brązowe.
Od paru dni zaczął wypuszczać nowe liście,które wydają się zdrowe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1223
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: fikus beniamin ma chore liście

Post »

Liście prawdopodobnie zostały zrzucone z 2 powodów:
1. przelanie
2. zbyt ciemne i suche stanowisko

Przydałoby się tez, aby fikus dostał mały prysznic, gdyż liście są zakurzone co utrudnia fotooddychanie.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: fikus beniamin ma chore liście

Post »

Dziękuje za odpowiedź.Listki umyłam, a fikus chyba przesuszony:(
Mam nadzieję, że odżyje.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Pisałam jakiś czas temu o usychającym beniaminku. Od 2 tygodni opryskuję go i zasilam Astvitem i muszę powiedzieć, że o d ż y w a :tan
Pozdrawiam. Ania
bronka1545
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 lut 2014, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich,

Proszę o pomoc. Od około 3 tygodni na moim Benjaminie żółkną i odpadają liście. Martwi mnie, że usychają też nowe młode listki.
Nie wiem co mu może dolegać. Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Był przestawiamy, przelany, przesuszony, stał w przeciągu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bronka1545
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 lut 2014, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Co do przelania, to nie mam pewności, ale przyznaję że to całkiem możliwe.
bo wcześniej był podlewany dość obficie przez mojego męża, który wody nigdy nie żałował.
Ograniczyłam mu znacznie podlewanie, gdy zobaczyłam pierwsze żółte liście i zielone dość mocno pomarszczone.
Ale to nie pomogło a nawet jakby spotęgowało ilość opadających liści.
Dlatego sama już nie wiem może być przyczyną.
Miejsce nie było zmieniane, w przeciągu nie stoi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

No to masz przecież odpowiedź, od kiedy był przelewany, zaczęły żółknąć liście. Teraz musi to odchorować i tyle. Ja nie widzę innych przyczyn. To, że po przestaniu przelewania dalej tracił liście, to pewnie z tego względu, że długo był przelewany. A od ręki, nawet od zaprzestania przelewania, nagle nie wróci do prawidłowej kondycji, na to potrzeba czasu, ale też nie zawsze uda się uratować roślinę - fikusy Benjamina są bardzo wrażliwe na nieprawidłowe warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bronka1545
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 lut 2014, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Chciałabym jeszcze zapytać jak w takim razie powinnam teraz podlewać i czy w ogóle podlewać albo czy np. spryskiwać liście?
Ziemię w doniczce sprawdzałam drewnianym patyczkiem (takim jak sprawdza się ciasto w piekarniku czy jest upieczone).
Moim zdaniem teraz ma dość sucho. Dziś go podlałam troszeczkę, ale zastanawiam się jak teraz z nim postępować, żeby z kolei teraz nie przesadzić w drugą stronę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Musisz zapewnić umiarkowaną tj. stałą wilgotność podłoża, czyli musi być tak mniej więcej po środku. Dobrze by było sprawdzić w jakim stanie są korzenie, czy nie są nadgniłe.
Tak możesz spryskiwać liście, szczególnie jeśli w pomieszczeniu w którym stoi fikus, jest włączony grzejnik.
I pozostaje uzbroić się w cierpliwość, bo tutaj nie ma jakiś magicznych sposobów, dużo teraz pozostaje też od samej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ginco
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 25 paź 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Benjaminki są kapryśne. Mój także taki bywa ;-)
zauważyłam, że jak podlewałam więcej, też zaczynały żółknąć mu liście. Zmniejszyłam podlewanie, przeszło. Więc u Ciebie, tak jak napisali poprzednicy, najprawdopodobniej jest to także główną przyczyną.
Ja mojego Benjaminka podlewam zawsze w wannie, po prostu bierze prysznic ;) potem daje mu spokój na jakiś czas, aż podłoże przeschnie. Zauważyłam, że takie zabiegi dobrze na niego działają. Twój jest troszkę większy, więc może być problem z wstawieniem do wanny ;) Ale zraszanie liści raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi :) No i oczywiście ograniczone podlewanie, zwłaszcza w okresie zimowym, który to jeszcze trwa (na szczęście już niedługo ;)).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”