Fasolka szparagowa cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Ja pamiętam chyba dwa lata temu przymrozek w czerwcu, siekło mi spooro fasoli właśnie bo zlekceważyłem już, trzeba pilnować, przykrywać, przetestowałem taki patent: folia na to włóknina i na to jeszcze raz folia , między foliami tworzy się cienka, sucha warstwa izolacyjna, wytrzyma mróz kilkustopniowy.
ZiomDG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 maja 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Witam
Poszukuję odmiany fasoli szparagowej tycznej do uprawy na siatce ogrodzeniowej. Pamiętam że dawno, dawno temu rosła tam i była świetna. Gleba jest niestety słaba, nawieziona na jesieni obornikiem granulowanym.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Sprawdziłam :)
Siałam w doniczki fasolkę 5 maja dopiero. Teraz wysieję pierwszą w połowie kwietnia i będzie idealnie (mam nadzieję) Fasola to pikuś do okrycia. Największy problem mam z winoroślą.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Tam kilka postów wyżej masz zdjęcie fasolki , liścienie, od siewu do tego momentu potrzeba dwa tygodnie, potem pierwsza para liści a potem następna, co najmniej następne dwa tygodnie , to razem miesiąc, w fazie początkowego wzrostu , fasola dośc dobrze znosi niska temperaturę, oczywiście bez przymrozków, więc pod folię włókninę możesz sadzić w połowie kwietnia minus miesiąc wychodzi połowa marca.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Oj to Ty chyba w ciepłych rejonach kraju mieszkasz (mógłbyś wstawić w profilu z jakiej okolicy pochodzisz).
U nas w połowie kwietnia to ziemia bardzo zimna jeszcze i tylko rośliny lubiące chłód jak groszek czy rzodkiewka mają szansę. Glina bardzo długo się nagrzewa. Poza tym wolę ją w szklarni w doniczkach przetrzymać, bo wtedy ma cieplutko i rośnie jak na drożdżach.

W tamtym roku siałam tak by była na 20 lipca i to mi się udało. Teraz nie mogę mieć fasoli przed 10 lipca, bo będę w górach i przerośnie. Zatem nie ma co aż tak szybko startować.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

W tym sezonie oprócz sprawdzonej żółtej karłowej Saxy(?) wypróbuję zieloną fasolkę szparagową i fioletową karłową zakupioną w Biedronce :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Zrezygnowałem z fioletowej Metisy bo niczym szczególnym się nie wyróżniała a fiolet i tak ginął w gotowaniu.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Zostawiając kilka lub kilkanaście strąków fasoli na krzakach w łatwy sposób można zapewnić sobie idealny materiał siewny na przyszły rok,ja nie kupiłem fasoli do siewu od jakichś 5-6lat a uprawiam szparagówkę w 3 kolorach.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Tak też zrobiłam ze swoją tyczną. Zostawiałam strąki, które uznałam za przerośnięte. Dużo tego nie trzeba.
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Witajcie,

Zastanawiam się nad uprawą fasoli. I nie wiem czy lepiej taką w krzaczkach czy na tyczkach? W sumie nie mam zbyt dużo miejsca na fasolkę i zastanawiam się czy takie np 5 tyczki to nie lepsze rozwiązanie. Czy dużo fasolki można zebrać z takich tyczek?

Pozdrawiam,
Agnieszka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

Fasolka karłowa jest wcześniejsza ale najczęściej owocuje jeden raz i trzeba sukcesywnie wysiewać aby była ciągłość zbiorów.Tyczkowa owocuje póżniej ale za to do jesieni.Można posiać dwa rządki karłowej pod włokninę na wczesny zbiór i kilka- kilkanaście tyczek na potem.
amitka
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 cze 2011, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 6b

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

A ja przez brak czasu raz nie wyrwałam kiedyś fasoli karłowej po skończonym owocowaniu i okazało się, że po odpoczynku ok 2 tygodni rośliny zakwitły i znowu zaowocowały.
Teraz tak robię co roku i potwierdza się drugi zbiór u różnych odmian :wink: .
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Fasolka szparagowa cz.2

Post »

kaLo dziękuję za odpowiedź. Rozjaśniło mi to wątpliwości. :wit
Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”