Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

A czy ktoś robił rozsadę lobeli zwisłej lub petuni do ampli? Chce kupić nasiona chodź boję się, że nie wyjdzie mi ich uprawa :(. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
A co do lawendy to ja czytałam, że trzeba ją stratyfikować około 3-4 miesięcy, a podobno są też odmiany co nie wymagają tego zabiegu.
Awatar użytkownika
Vkris
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 23 lut 2014, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

felixa pisze:Krzysztofie,
Pisząc przysposabiać masz na myśli stratyfikować?
Tak, dokładnie to miałem na myśli:)
Bixxx pisze:
Dziwnie postawione pytanie: tak jakby dla wielkich upraw "warto" było robić stratyfikację, a dla małych - nie warto sobie głowy zawracać...

To nie jest wymysł, tylko wymóg
Nie wiedziałem że jest to zabieg konieczny, bowiem nigdy nie uprawiałem roślin, które go wymagają. Trochę na ten temat dopiero teraz poczytałem. Cóż, jak każdy człowiek uczę się całe życie :wink:
Pozdrawiam,
Krzysiek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ja nie wiedząc, że lawendę trzeba stratyfikować posiałam bez wstępnych zabiegów. Kilkanaście siewek wzeszło dość szybko :) można zrobić doświadczenie i jedna partię wysiać bez stratyfikacji, a drugą po procesie i porównać. Osobiście uważam, że ładniejsze lawendy uzyskuje się, jeśli się sadzonkuje. Moje z siewu mają niecały rok, ale nie są zbyt piękne po zimie w tunelu.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Pleśnieje mi ziemia z siewkami pomidorów!

Mam podkiełkowane nasionka pomidorów w wielodoniczce. W połowie jest ziemia substrala..w drugiej połowie kronena... I kronen właśnie pleśnieje...( rośnie na niej szare futerko/wata )
Dwie strony tak samo podlewane ale tylko strona kronena pleśnieje!

Nie mogę jeszcze pikować ponieważ dopiero 3 dni temu włożyłam tam podkiełkowane nasiona...jeszcze nie wszystkie wyszły z ziemi...

Co mam z tym zrobic?
Nie mogę posiać jeszcze raz, bo nie mam tych nasion...
Awatar użytkownika
botanika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 maja 2011, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Może zbierz z wierzchu doniczek ta spleśniałą ziemię i posyp powierzchnie czystym piaskiem , piasek jest suchy i mysle że nie da sie pleśni.
To pomysł poczatkującej ogrodniczki, nie wiem czy mądry. Chyba jeszcze inni powiedzą coś bardziej pewnego.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Dzięki, jest to jakiś pomysł. Tylko zastanawiam sie czy ta pleśń nie zaszkodzi siewkom? Czy nie będą przez tą pleśń chorowały pozniej całe krzaczki pomidorów?

Nasionka są z akcji, więc się o nie bardzo boje...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

A jakie Ty masz podłoże ?.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

To co spleśniało, to Kronen do siewu i pikowania.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Tak właśnie myślałem. Ziemia ta zawiera glinkę wulkaniczną zatrzymującą wodę. I to jest powód Twoich problemów.

Generalnie część z forumowiczów nie słucha co tu się mówi i sama na siebie sprowadza kłopoty. Zwłaszcza osoby nie mające wprawy w podlewaniu rozsady powinny unikać podłoży z dodatkami poprawiającymi uwilgotnienie. Jeśli macie zamiar kupić jakieś podłoże poczytajcie co jest napisane na opakowaniu lub poszperajcie w sieci. Albo zapytajcie.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Dziękuję forumowicz!
Zapewne jest jak mówisz, bo jak pisalam wyżej w połowie wielodoniczki jest Substral, z którym nic sie nie dzieje..pleśnieje tylko cześć z Kronenem...
Zabrakło mi podłoża...i na szybkiego kupiłam co było...

A czy mógłbyś podpowiedzieć co z tym zrobić żeby nie stracić tych siewek/nasion podkiełkowanych i żeby przez tą pleśń nie chorowały mi pozniej pomidory...jeśli to ma wpływ na ewentualne późniejsze choroby?
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

mi też zaczynała rozwijać się lekko pleśń ,jeszcze jak było wszystko przykryte folią , zdjąłem folię spadła wilgotność i po sprawie , później pilnowałem i wietrzyłem
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Podlać rozsadę Previcurem. Jeśli są warunki do rozwoju pleśni, mogą być z powodzeniem dla grzybów wywołujących zgorzel siewek.

Trzeba tak podlewać, by dać szansę na okresowe przesuszenie wierzchniej warstwy. Nie do pomyślenia jest codzienne podlewanie jak się tu czasem czyta. Wsiej sobie jednego pomidorka i w pewnym momencie przestań go podlewać i licz dni ile upłynie zanim zwiędnie.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

forumowicz pisze:Podlać rozsadę Previcurem. Jeśli są warunki do rozwoju pleśni, mogą być z powodzeniem dla grzybów wywołujących zgorzel siewek.

Trzeba tak podlewać, by dać szansę na okresowe przesuszenie wierzchniej warstwy. Nie do pomyślenia jest codzienne podlewanie jak się tu czasem czyta. Wsiej sobie jednego pomidorka i w pewnym momencie przestań go podlewać i licz dni ile upłynie zanim zwiędnie.
Dziękuje, jutro kupię Previcur. Bardzo zależy mi na tych pomidorach!

Podlane były one 1 raz! Przy przenoszeniu podkiełkowanych nasion...i po 3 dniach zapleśniało...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”