Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

TomekD pisze:Chciałem prosić Was o radę:
1)
czy nawożenie rzędowe przy uwarunkowaniach i sposobie aplikacji jak powyżej jest dobrym pomysłem ?
2)
czy za rok (po tegorocznym nawożeniu rzędowym) da jakoś pobrać próbki gleby do analizy gleby tak aby była ona miarodajna ?
W większości prezentowanych tu analiz można zauważyć, że mamy do czynienia z glebami antropogenicznymi. Powstały one wskutek długoletniego nawożenia " na pałę". Dlatego proponuję tu forumowiczom mających takie gleby,by zastosowali jedynie nawożenie mineralne uzupełniające i po sezonie powtórzyli analizy aby przekonać się, w jakim kierunku będą się zmieniać składniki.Ten typ nawożenia stosować do momentu aż składniki zejdą poniżej liczb granicznych. Wtedy dopiero można będzie zastosować odpowiedni typ obornika. Zlikwidowanie przekroczeń zawartości składników spowoduje zmniejszenie do minimum problemów w uprawie związanych z niewłaściwym nawożeniem.

Mam dla Ciebie propozycję nawożenia rzędowego specyficznego rodzaju. Podam Ci wkrótce na PW.
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Będzie to dla mnie wielka pomoc aby głupstw i kłopotów sobie nie narobić - z góry dziękuję.

Glebę faktycznie można określić tylko jako antropogeniczną, choć nie miała raczej szans być długoletnio nawożoną "na pałę".
Jest bowiem dziełem firmy budowlanej sprzed ledwie 6 lat i potem mojego trudu odzyskiwania/utylizacji nadmiaru wszelkich materiałów budowlanych jakie w obie kryła :-) Dalej, w zasadzie, leżała odłogiem choć przez chyba 3 sezony siałem i przekopywałem tam facelię czy gorczycę.

W uzupełnieniu informacji - nie chcąc marnować twojego czasu:
Badanie gleby robię drugi raz, poprzednio było tak:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 7#p3859207
Spadek pH i K przypisuję zaprzestaniu posypywania popiołem z kominka.
Wiosną zeszłego roku była dawka saletry amonowej, tak jak sugerowałeś czyli ok. 70g/m2.
Co nieco nawet wyrosło potem :-)

Jesień zeszłego roku mnie zaskoczyła, nie zdołałem już nic wysiać jako poplon.
Wyrzuciłem tylko na grządki i przekopałem na zimę ziemię z próbnych upraw pojemnikowych (zakończonych porażką).
Kilka pogodnych dni tego roku wykorzystałem na przeplanowanie grządek bardziej rozsądnie niż w żywiole zeszłego roku, jednak bez głębokiego rycia gleby. Potem było pobieranie próbek do badania, w sposób identyczny jak rok temu, uśrednione z kilku miejsc z przekroju na głębokość do ok. 20cm.
pozdrawiam, Tomek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

By się nie rozwodzić, typów gleb antropogenicznych jest wiele. Twoja jest industrialna. Niemniej jednak, stosowanie popiołu drzewnego też jest nawożeniem " na pałę ".
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

By się nie rozwodzić typów gleb antropogenicznych jest wiele. Twoja jest industrialna. Niemniej jednak stosowanie popiołu drzewnego też jest nawożeniem " na pałę ".

W przypadku fosforu wygląda na to, że rośliny nie pobrały go nic. Pozornie. Powodów jest kilka. Zmiana odczynu zwiększyła pulę dostępnego fosforu jak również pewna ilość została przez korzenie roślin podniesiona z głębszych warstw gleby.
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Witam z podziwem za cierpliwość i wyrozumiałość dla eksperta tego wątku. ;:63
Mam pytanie z inej beczki: działkę mam pod lasem, piaszczystą i zadrzewioną więc o uprawie warzyw mogę tylko marzyć :(
Zalezy mi przede wszystkim na polepszeniu struktury tego żółciutkiego miejscami piasku. Zakupiłam pół tony obornika lekko przekompostowanego (jest mało sypki, ok połowa to "maślane" grudy" prawie bez smrodku ;) Czy mogę zastosować nawożenie rzędowe na pustej rabacie? Jaką ilość obornika i na jaką głebokość przekopać, aby jak najlepiej poprawić strukturę gleby i jednocześnie nie przedobrzyć z nawozem pod przyszłe nasadzenia? Czy mogę okopywać już posadzone krzewy i byliny, aby je podsypać obornikiem wokół korzeni, czy lepiej rozkładać obornik na glebie i lekko przemieszać?
Powiem szczerze, że nie sądziłam, że będę płacić 6,50 zł za 12 kg woreczek krowich g... ;) i to w hurcie. Bo w sklepie znalazłam po 11zł... :roll:
Pozdrawiam, Marta
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

A jakie Ty rośliny chcesz nawozić rzędowo ?
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Mam pustą rabatę, na której chcę w przyszłości sadzić krzewy i byliny. Na niej żółty piach. Chcę poprawić jej strukturę, użyźnić aby lepiej zatrzymywała wilgoć.
Pozdrawiam, Marta
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Mam 1 litr roztworu 5%, aby uzyskać 0,5% do tego litra trzeba dodać 9 litrów?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Dobrze wyliczyłeś.

Marta

Jeśli na tym mają rosnąć byliny to trzeba glebę wzbogacić w próchnicę. Rzędowo możesz nawozić rośliny jednoroczne i to nie wszystkie. Trzeba się liczyć z posiadaną glebą a nie z chęciami

http://www.ogrody.orzysz.org.pl/abc/gleba_materialy.htm
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Witam.W tym sezonie postanowiłam zamiast kurzaka użyć obornik granulowany bydlęcy.Zalałam 2x po 5l granulatu wodą 2x po 5l.Po kilku dniach granulat granulat wchłonął wodę i utworzyła się gęsta "maż". Oto moje zapytanie-rozcieńczać przed wlaniem do gruntu(2 tyg) czy przełożyc do beczki i rozcieńczyc w odpowiedniej proporcji teraz (utrata wartości ).15ZL za worek "osz...nej" słomy spod kur to trochę zanadto(wolny rynek stwierdził sprzedajacy).JoannA
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Oczywiście, że trzeba rozcieńczyć 1:8. Rozcieńczyć w dniu jego aplikacji w glebę. Mniejsza powierzchnia = mniejsza strata azotu.
JolaLola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 maja 2013, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Witam,
tamten rok był eksperymentalny w uprawie warzyw, zastosowałam nawożenie rzędowe. Pomidory - na początku takie bujne, piękne krzaki a potem zaraza :/ Na ogórki nie mogłam narzekać, poprowadziłam po sznurkach.
Obecnie zrobiłam badanie gleby i oto wyniki:
pH w H2O 7,13
azot N-No3 <10,0*
fosfor 50 mg/l
potas <50*
wapń 822 mg/l
magnez 57 mg/l
zasolenie w g NaCl/l <0,24*

* wynik poniżej zakresu metody

Jak teraz postąpić? Czym najlepiej nawozić?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Obornik bydlęcy albo koński w ilości 300 kg/ar rzutowo albo rzędowo. Do nawożenia pogłównego saletra potasowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”