Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syringa
500p
500p
Posty: 935
Od: 12 kwie 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilaki

Post »

Jak sie okazuje, nie w każdej Biedro. Poza tym ja chcę mieć pewność odmiany, a w takich sklepach to nierealne, nawet, jeśli na pudełku cos jest napisane. Kupiłam kiedyś w takim sklepie trzy różne odmiany powojników - wszystkie są po prostu Jackmani :lol:
Chodzi mi o pewne źródła.
Bea
agaszkobel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 kwie 2012, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Re: Lilaki

Post »

Ja kupiłam kilka drzewek owocowych w Biedronce i jak na razie wszystkie ładnie rosną nawet zeszłoroczna śliwka w tym roku kwitnie, ale owoców jeszcze nie próbowałam więc co do gatunku to nie mogę powiedzieć czy jest wg. opisu odmiany
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Syringa pisze:... chcę mieć pewność odmiany, a w takich sklepach to nierealne, nawet, jeśli na pudełku cos jest napisane....Chodzi mi o pewne źródła.
Jeśli komuś zależy na posiadaniu konkretnych odmian lilaków- to trzeba je kupować tylko wtedy, gdy kwitną. Bez kwiatów- to zawsze loteria- nawet w renomowanych szkółkach lub punktach sprzedaży. Najciekawsze zakupy można zrobić w sklepach przy arboretach lub ogrodach botanicznych. Niektórzy szkółkarze mają lilaki w swoich ofertach- ale wtedy najlepiej wybrać sie tam osobiście, w porze kwitnienia i sobie wybrać, to co nam odpowiada.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilaki

Post »

W Warszawie w sklepie PNOS Ożarów kiedy pytałam o lilaki, powiedzieli mi, że sprowadzają rośliny z całej Polski od hodowców ze Związku Szkółkarzy Polskich i jeśli chciałabym jakąś odmianę, której nie mają aktualnie w sprzedaży to żeby im wysłać maila i sprowadzą, o ile szkółkarze ją mają, nawet w detalu. Po prostu wtedy oni wyznaczają datę odbioru.
Nie sprawdzałam, bo w końcu kupiłam to co mieli na stoisku, ale wciąż sobie pluję w brodę, że nie wzięłam jeszcze Krasawicy Moskwy. W ogóle jeśli chodzi o lilaki w Ożarowie, to ku mojemu zaskoczeniu i co tu ukrywać złości, ogromy wybór, ładniejszych i tańszych był w zeszłym roku w lipcu, a ja kupowałam w marcu ;:14
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Zakupy wiosenne dają nam szanse na zobaczenie kwiatów jeszcze w sezonie zakupu, o ile krzewy są w odpowiednim wieku i nadają się do kwitnienia. Latem są tańsze, bo już nie kwitną.


Laelia- a te zakupione w PNOS, kwitły już u Ciebie? Jak jest z ich zgodnością odmianową?

Sporo można kupić w Szkółkach Kórnickich.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Lilaki

Post »

Kupiłam w B. dwie odmiany i Aucubaefolia ma może 12 listków i już widać jaśniejsze smugi na liściach .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
Syringa
500p
500p
Posty: 935
Od: 12 kwie 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilaki

Post »

Dziwi mnie, że mówicie o kwitnących sadzonkach, przecież lilak potrzebuje pare lat, żeby zakwitnąć... To co to za sadzonka, która stoi latami w doniczce i skarlała z braku miejsca na rozrost korzeni?? Ja osobiście nie chcę takiej, może dla kogoś, kto ma mały ogródek, to jest dobre, że nie bedzie mu rosła duża, ale nie dla mnie, ja chcę, żeby mi wszystko duże rosło :lol: zwłaszcza lilaki :lol:
W wysyłkowych szkólkach chyba też maja takie "przenoszone" :lol: lilaki, bo w 5-ciolitrowych doniczkach i w cenie 40 zł, przesada. a może ja się mylę...
Bea
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Lilaki rozmnaża się przeważnie poprzez szczepienie, wtedy nawet młode sadzonki zakwitają, bo zrazy pobierane są ze starszych okazów, z kwitnących pędów, więc nie ma tu nic dziwnego. Kupuję drugoroczne lilaki, które zakwitają mi zaraz w pierwszym sezonie od zakupu.

Gorsza sprawa, jeśli sadzonki są in vitro- wtedy długo trzeba czekać na kwitnący efekt.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Czy ktoś ma lilaki na innych podkładkach? Chodzi mi o jesion i ligustr.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Ja mam na ligustrze. Posadziłem parę lat temu, miał być cud a wyszło nic specjalnego :lol: nie jest inwazyjny jak siewka
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Mam zakupione na ligustrze i szczepione u siebie na lilaku węgierskim.
Po kilku latach od zakupu, te na ligustrze wyraźnie zahamowały swój wzrost i rozwój w stosunku do zakupionych równocześnie innych, szczepionych na S.v. Zawiązują mało wiech kwiatowych i są one zdecydowanie drobniejsze. Daje przeogromną ilość odrostów ligustra. W sezonie ze 3 razy trzeba je obcinać. Mam w planach przeszczepienie go na węgierski, tylko podkładki muszą osiągnąć odpowiednie rozmiary. Na węgierskim lilak jest wyraźnie dorodniejszy, a sama podkładka wypuszcza nieliczne pędy z kącików liściowych i są one do opanowania bez problemu.

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Lilak ottawski Syringa × prestoniae, czy ten można użyć jako podkładki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Ja nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. W literaturze o rozmnażaniu drzew i krzewów liściastych podaje się tylko Lilak amurski i węgierski- jako dobre podkładki, natomiast lilak zwisający, jako słabą podkładkę. Jeśli ma się sporo zrazów S.v i lilaka ottawskiego na podkładki, a szczepi się samemu- można podjać próbę w tym zakresie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”