Pomidory uprawiane w donicach...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidory w donicach

Post »

ten to Corazon
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

forumowicz lub kto się zna, chciałam się upewnić czy przy moim składzie mineral żelu do pelargonii 5;5;8 dawka 2,5 ml/l będzie optymalna? Wówczas :azotu będzie 125 czyli w granicach. Fosforu 125 a powinno być od 60-80 i widzę, że u Rzepki też go dużo bo aż 200 przy 4 ml. Czy to nie szkodzi? I wreszcie potasu mi wyjdzie 200 czyli ledwie dolna granica (200-250)
Jednak jeśli najbardziej bierzemy pod uwagę azot by nie przeazotować pomidorków to te 2,5 ml/l będzie ok ?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Grażynko i Ty też ;:oj

Na nawozach podaje się steżenia w formie tlenkowej czyli nie P a P2O5 i nie K a K2O. Zatem przy 2,5 ml/l nawozu 5-5-8 bedzie:

azotu 2,5 x 50= 125 , fosforu 2,5 x 50 = też 125 a potasu 2,5 x 80 = 200 ale już jako P2O5 i K2O

Za mało jest fosforu i potasu zatem nie 2,5 a 3 ml/l i wtedy będzie :

azotu3 x 50 = 150, fosforu 3 x 50 = 150, potasu 3 x 80 = 240

60-80 fosforu oznacza, że w przeliczeniu na tlenki to jest 138-184 mg/l P2O5 ,a w przypadku potasu to podawane 200-250 oznacza 240-300 mg/l K2O

To jest właśnie owoc mętliku jaki ktoś tu chciał zasiać. Liczby graniczne należy przeliczyć na formę tlenkową i takie zapamiętać, bo jeśli pójdziecie do sklepu kupować nawóz,to w innym przypadku musielibyście zabrać ze sobą kalkulator i przeliczać ilości podane na nawozach na formy pierwiastkowe, a to już jest czysty masochizm.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

Ja też, ja też :D dziękuję :!: No właśnie z tymi tlenkami laikowi to ciężko a jeszcze był nacisk na nadmiar azotu i weź tu człowieku wypośrodkuj :;230
Ty nam żyj 100 lat albo i dłużej dla następnych pokoleń.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory w donicach

Post »

Proponowałbym scalić wszystkie posty odnoszące sie do stosowania nawozów sztucznych i fertygowania roślin w jeden temat. Szkoda by tego typu przykłady gineły w natłoku innych merytorycznych względem wątku wypowiedzi.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

Jestem również za, bo teraz rozumiem , że mam pod uwagę wziąć nie normę fosforu 60-80 a tlenek fosforu 138-184 mg/l itd.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Grażynko z tym azotem jest tak :


Obrazek

Tu są zalecane stężenia nieco ponad 200 mg/l ale istnieje zasadnicza różnica miedzy uprawą w pojemnikach na balkonie a tą, której dane dotyczą. Tu jest fertygacja z przelewem czyli podłoże ma stałą wilgotność.Tak, że te 150 mg azotu jak w Twoim przypadku to nie jest jakaś wygórowana ilość tym bardziej, że w pojemniku rozkład azotu w całej masie podłoża nie jest równomierny tak jak fosforu czy potasu. Ponieważ azot jest łatwo wypłukiwany najwięcej jest go na dnie pojemnika. Fertygacja powoduje to, że ten azot jest bardziej równomiernie rożłożony w podłożu, bo w miejsce tego wypłukanego na dno azotu pojawia się codziennie nowa jego porcja ale taka, że nie powoduje zasolenia.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

Czyli odnośnie azotu nie ma obawy.
Rozumiem, że na razie do reszty rozsady tej maleńkiej i tej większej do tunelu też stosować te 3 ml?
Do donicy chcę Perełkę K(ładny, silny krzaczek) i K 37. :D I nie chcę liści a czerwono na balkonie. I jak się uda to je pożenię :D
Podlewasz doniczki od góry?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

Oczywiście, że od góry. Podlałem coś ze dwa razy w podstawkę i natychmiast pomidorom rozjaśniły się wierzchołki jak przy przelaniu. Dlatego już więcej nie podlewałem i nie będę podlewał w podstawkę .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory w donicach

Post »

forumowicz pisze:Grażynko
To jest właśnie owoc mętliku jaki ktoś tu chciał zasiać. Liczby graniczne należy przeliczyć na formę tlenkową i takie zapamiętać, bo jeśli pójdziecie do sklepu kupować nawóz,to w innym przypadku musielibyście zabrać ze sobą kalkulator i przeliczać ilości podane na nawozach na formy pierwiastkowe, a to już jest czysty masochizm.
forumowicz pisze:
Optymalna zawartość (w mg/dm3) przyswajalnych form składników mineralnych w glebie, oznaczonych metodą uniwersalną, dla pomidora wynosi: 90-120 N (NH4 +NO3), 60-80 P, 200-250 K,
I ani słowa o konieczności przeliczenia na formę tlenkową.Więc kto zrobił ten mętlik?
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory w donicach

Post »

Dobrze pytać.
A to moje doniczkowce, póki co jeszcze w małych doniczkach. Trochę przespałam z sianiem ale będą wcześniej niż szklarniowe. 37 mają pączki, Perła jeszcze nic chociaż siana troszkę wcześniej. Obrazek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach

Post »

kaLo pisze:Więc kto zrobił ten mętlik?
Ano ten, kto pyta. Ten sam, który próbował przeliczać nawozy nawet w oparciu o ciężary molowe.

Grażynko

Perła Kaszub to ten po lewej. Dobrze myślę ?
Awatar użytkownika
jerrysia26
50p
50p
Posty: 68
Od: 2 kwie 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mielec, Nowy Jork, US

Re: Pomidory w donicach

Post »

Witam wszystkich forumowiczow.

Prosze o info czy moge juz moje pomidorki pikowac?(zdjecia ponizej). Czy to nie za wczesnie? Nasionka wysadzalam 29 marca. Jestem poczatkujaca i kompletnie sie nie orientuje. W niektorych "oczkach" jest po 3-5 sadzonek i boje sie ze to za duzo (tak mi sie sypnelo) i podczas wzrostu pomidory nie beda mialy miejsca. Czy jezeli podczas pikowania uszkode mlody korzonek, to czy taki pomidorek zwiednie? aha mam odmiane: beefstake i sweetie.


forumowicz mam pytanie do ciebie. Widzialam na jakim zdjeciu twoje pomidorki i ogorki wysadzone do wielodoniczek. Jak pozniej przesadasz je do wiekszych nie uszkadzajac korzonkow??? Ja sie dzis caly dzien meczylam zeby przenisc ogorki (za bardzo wybiegly) z wielodoniczek/ miniszklarenek do pojedynczych kubkow ale to jaks porazka !!! Korzenie byly tak mocno zagniezdzone na dnie, ze pol to powydzieralalm. Moze ja nie wiem jak to robic? Wielodoniczki ktore ja uzywalam sa dlugie i waskie...

Bardzo dziekuje wszystkim forumowiczom za bezcenne uwagi.
pozdraiwiam
Magda Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”