Rola nietoperzy w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Panowie,
nie ma co się zastanawiać, tylko trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie, które zwabi te batmany na nasze posesje. Skoro tak pożyteczny zwierz nie wyrządza szkód, a nawet nie pokazuje się za dnia, to jest wręcz wymarzonym sojusznikiem w walce z robactwem.

H.
BartekOpole
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 paź 2013, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Budki najlepiej wieszać koło zbiorników wodnych. Lot do budki nietoperza powinien być bez przeszkód jak np. gałęzie, gęste zarośla. Poza tym budki wiesza sie po kilka sztuk. W trym roku będe wieszał budki w grupach koło wyrobiska z wodą na drzewach na wysokości ok 3 m.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Czy płyta OSB nadaje się na budki? i do kiedy ma sens wieszać? czy już za późno i zostawić to na przyszły rok?
Awatar użytkownika
Pioterek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 23 wrz 2012, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław zachód

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Ja używam wyłącznie materiałów naturalnych - klepki drewna kominkowego, deski najlepiej nie strugane. Budek nie malujemy!!!! Płyta OSB posiada odpowiednią fakturę co pozwala zwisanie ale jednak jest impregnowana. To nietoperki zdecydują czy tam zamieszkają czy nie. Czasem domek zostaje zasiedlony po kilku sezonach. Jak najbardziej warto zawieszać domki bez względu na termin ale proszę dobierać odpowiednie miejsce bo to jest połowa sukcesu ;:63

Kolejny etap batmanii to nagrywanie śpiewów i dźwięków ;:172
Gdy odkłada­my czas zbiorów, owo­ce gniją, lecz gdy odkłada­my roz­wiąza­nie prob­le­mu, uras­ta on do wiel­kich roz­miarów. P.Coelho - Piąta góra
BartekOpole
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 paź 2013, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Płyty OSB są tanie i są dostępne. Nie widzę powodów żeby ich nie stosować. Swego czasu "przerabiałem" dyskusję produkcji uli pszczelich z płyt OSB. Okazało się że ten materiał nie powoduje żadnych negatywnych wpywów na te owady. Jeśli masz możliwość zrobienia budki z takiej płyty to działaj. Z płyt OSB mam budkę dla pustułki, budkę dla ježa, jest OK. A ws. Impregnacji budek to ja zawsze je maluję lazurą ochronną 3V3 z 8mio letnim terminem gwarancji. Dzięki temu żywotność budek jest o conajmniej kilka lat dłuższa. Po wyschnięciu wewnątrz nic nie śmierdzi a zewnątrz budka jest zabezpieczona. Nie malowana budka w sadzie wisiała ok. 7 lat potem się rozsypała. Poza tym drewniane budki typu Sułkowskiego powinny być z zewnątrz heblowane - to plus ich impregnacja o wiele lat przedłuży ich istnienie.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Chciałem zamontować lampę w altanie pod dachem,a tam niespodzianka.odstąpiłem od tego pomysłu i myślę co dalej zrobić ,by go nie spłoszyć i sciągnąć rodzinkę.
Obrazek

Macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Pioterek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 23 wrz 2012, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław zachód

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Szczęściarz z Ciebie ;:333
Masz rację, staraj się go nie płoszyć. Ale powinieneś funkcjonować normalnie. Wiszący gość sam zdecyduje czy zostać czy nie. Jedno jest pewne - okolica mu pasuje, a to już duży sukces. Zrób domek jak możesz i zainstaluj go w dobranym miejscu tak aby gość mógł się przenieść, a Ty żebyś mógł korzystać spokojnie z altany. Być może za rok przybędą goście już na stałe.
Powodzenia.

Pamiętajcie, że każde światło dla tych nocnych ssaków to niewyobrażalny szok.
Gdy odkłada­my czas zbiorów, owo­ce gniją, lecz gdy odkłada­my roz­wiąza­nie prob­le­mu, uras­ta on do wiel­kich roz­miarów. P.Coelho - Piąta góra
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Tylko nie wiem jak rodzaj nietoperza i jaką budkę zrobić?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

U mnie siedzą sobie pod okapem i dachem szopy, wieczorem widać jak latają, parę razy jeden wpakował się nawet do domu przez otwarte okno, gdy było zgaszone światło. Taka mysz na skrzydlach z ogromnymi uszami. Mają dobre warunki, bo wokół sporo stawów, las, owadów dużo.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

A dzisiaj nietoperza już nie ma :(
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Miałeś rację.Dziś znów nocuje w altanie,po kilku dniach nieobecności.To chyba samiec ,bo samotny o tej porze?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Jak ktoś chce się bawić z dzikim zwierzęciem to tak się to kończy... to tak jak bym chciał pogłaskać lwa. Nietoperze jak i inne zwierzęta mają prawo mieszkać w ogrodach. Nie przesadzajmy z tymi wypadkami. Najlepiej wszystko wytruć, wybrukować i święty spokój ? u mnie są od lat w starych stodołach i jak nie wchodzi im się w drogę to nikomu nic nie zrobią.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rola nietoperzy w ogrodzie

Post »

Nie znasz, nie rozumiesz nie tykaj. Ludzie wszystko by wybili i wytruli. A potem pretensje, że ekosystem nie wyrabia i się sypie :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”