Winogrona - uprawa -- Porady

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Doniczkowe cały okres niezmarzniętej ziemi (bez rozbijania bryły korzeniowej), czyli wiosna, lato, jesień a gołokorzeniowe w okresie bezlistnym również przy niezmarzniętej ziemi.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

ufolka pisze: Poczytam o tych odmianach i wybiorę na razie dwie,
Może to się przyda http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... grodu.html ?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ufolka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 9 lis 2010, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

super, dziękuję :)
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

To ja poproszę o radę :-)
Mam winogrona ,ale nie wiem jaka to odmiana , kupując dom winogrona były w zestawie . W tamtym roku chciałam spróbować je rozmnożyć, tak więc postawiłam pod nimi dwie doniczki z ziemią . Do doniczek umieściłam pędy prosto z krzaka ,oczywiście z oczkami , żywe ładne i zielone , pędy aby nie uciekały przymocowałam w ziemi drucikami i zawiązałam na supełki pod doniczką , końce drucików wystawały przez dziurkę . No i podlewałam . Stały bardzo długo i nie schły ,nic się z nimi nie działo, wręcz były zielone i ładne . Pomyślałam ,że prawdopodobnie przeżyją . Może popełniłam błąd bo wyjęłam jeden po dłuższym czasie ,ale nie pęd nie puścił żadnego korzenia , nic . Drugi wkrótce usechł . Pokierowałam się sposobem mojej teściowej,która twierdzi ,że ona tak swoje winogrona rozmnażała na działce , z tym ,że ona ma inną odmianę chyba , bo jej winogrona mają już owoce przed jesienią , moje natomiast są późną jesienią .
Czy jest w ogóle możliwość uzyskania nowego pędu w taki sposób .
Szczerze mówiąc nie jestem znawcą ;p , a z drugiej strony chciałabym zrobić eksperyment i pozyskać choćby jedną gałązkę z korzeniem .
Jedni piszą ( wyczytane w necie) ,że nie da się rozmnożyć winogron inni co innego .
Ciekawa jestem wszystkich opini ;-)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Ech ciężko stwierdzić jakie ja mam ;(
Tak naprawdę to na pewno są to białe winogrona i ciemne.Białe może to mogą być Bogotianowskij a ciemne Kubań.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

kate0876 pisze:
Czy jest w ogóle możliwość uzyskania nowego pędu w taki sposób .
Oczywiście. Spróbuj tak http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... swoja.html
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kobylak
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 gru 2013, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Witam
Jesienią 2012 nabyłem kilkadziesiąt sztobrów różnych odmian winorośli. Zimę spędziły w piwnicy w piasku, początkiem maja zostały posadzone do doniczek (późno, wiem, ale tak się ułożyło, że nie mogłem wcześniej tego zrobić), bez wcześniejszego podręcznikowego ukorzeniania. Jesienią część sztobrów wylądowała w ognisku- nie wykazywała oznak życia. Pozostałe albo miały bardzo lichy system korzeniowy, albo jedynie zaczątek korzeni - spędziły zimę w piwnicy gdzie miały temperaturę w okolicach 5*C. Piwnica okazała się zbyt wilgotna i nowe pędy pokryły się pleśnią, nastepnie uschły.
Wszystko to brzmi jak poradnik "jak nie uprawiać winorośli", zdaję sobie z tego sprawę, jednak mam nadzieję, że jedynie straciłem jeden rok (oraz trochę sztobrów) i że jednak coś z tego będzie.
W tej chwili doniczki ze sztobrami/sadzonkami stoją w tunelu, ich system korzeniowy nie zmienił się od jesieni, jest albo słabiutki, albo korzonki dopiero się przebijają. Po tym wstępie przejdę do pytania. Co powinienem z nimi teraz zrobić? Czy wkopać w docelowe miejsce teraz, czy dopiero jesienią gdy o ile nie będzie kolejnej serii katastrof korzenie będą bardziej rozbudowane?
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Ja osobiście proponowałbym pójść do sklepu ogrodniczego i kupić porządne sadzonki. Polecam winorośle ze szkółki Krzewińskich spod Lublina. Kupiłem kilka lat temu około 20 sadzonek i wszystkie "żyją" do dziś
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

A dzięki .Przeczytałam i będę próbować :-)
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Nie trzymaj ich w doniczkach! Stracisz tylko kolejny rok.
Albo wsadź w docelowe miejsce, albo chociaż do mini szkółki, w rządku, na nadsypanym wale z ziemi.
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
Awatar użytkownika
Card
50p
50p
Posty: 56
Od: 4 cze 2013, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Winnica Kazimierzówka
Kontakt:

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Proponuję posadzenie na wspomnianym wale ziemi z dodatkowym obłożeniem ziemi wokół sadzonki czarną agrowłókniną lub agrotkaniną (zwiększy temperaturę ziemi w ubrębie korzeni, co wspomoże ich wzrost).
Jesienią przesadzić na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winogrona , uprawa -- Porady

Post »

Jak dołożysz jeszcze namiot foliowy to na pewno reanimacja się powiedzie :wink:
Obrazek
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”