Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompost

Post »

Można tez nakopac dżdżownic i wrzucić do nowego miejsca pracy
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

Ogrodnik88 pisze:A jeśli lekko czuć nieprzyjemną woń ale tak że da się wytrzymać?
Mój ma trochę nie miły zapach i wyglada podobnie jak obornik na tym zdjęciu:

http://www.agrofama.pl/uploads/announce ... 24_big.jpg

Tylko że w moim kompoście zamiast żółtej słomy widać zieloną trawę,zauważyłem że jak ponad tydzień jest nie przewracany to wszystko robi się takie mocno zbite i posklejane,w końcu składa się głownie z liści i świeżej trawy.Od dorzucenia świeżej trawy mineło 1-2 tygodnie i dzisiaj w jednej części po wsadzeniu ręki czułem nawet mocne ciepło.
Może przy następnym przerzucaniu wrzucić trochę patyków?
Proponuję po tygodniu jeżeli do kompostownika została dodana trawa to należy widłami wykonać kilkanaście otworów, czym więcej tym lepiej żeby bardziej napowietrzyć. No i starać się utrzymać optymalną wilgotność.
Pamiętajcie o ogrodach...
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Z tego co czytałem, warunkiem dobrego kompostowania jest to, by kompost był ciągle wilgotny.
Z drugiej zaś strony często w tym temacie czytałem, że ludzie zalecają wpierw wysuszyć trawę, a dopiero potem ją kompostować. Po co więc suszyć trawę jak i tak za chwilę wypadałoby ją zmoczyć?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kompost

Post »

Jest zasadnicza różnica pomiędzy trawą i mokrym sianem, maja różną strukturę i właściwości.

Świeża trawa w kompoście gnije, przesuszona kompostuje się. Są to dwa różne typy reakcji - beztlenowy i tlenowy.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Ok, Dzięki za info :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Mokra trawa, jeszcze z dodatkami jak mlecze, których pełno etc wsypana na pryzmę szybko dostaje wysokiej temperatury, smród nieziemski i gnije :roll: także skosić, przegrzebać na słońcu niech podeschnie i dopiero na pryzmę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Ja naprawde jestem wdzieczny za posty, dlatego tez nie odbierzcie mnie teraz źle:
ja od dwoch lat kompostuje i za kazdym razem do kompostownika wrzucalem swieżą trawe, a maju to i z mleczami razem i ani razu mi nic w kompostowniku nie smiedzialo....
Nie zmienia to faktu, ze od dzis będę wpierw suszyl trawe, a dopiero potem wrzucal.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

miki331 pisze:Można tez nakopac dżdżownic i wrzucić do nowego miejsca pracy

Nie wiem skąd ? :lol: ale same przychodzą zwiedzione zapewne górą łakoci. Mój liściowo- odpadkowo- obornikowy już prawie się nadaje. Długo było za sucho, śniegu mało w tym roku to trzeba lać wodę. Najbardziej lubię jak taki robi się puch, weźmie się w ręce to czarne cudo i pachnie ziemią.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Kilka dni temu nakosiłem cały kosz trawy z duża ilością kwitnących mleczy czy mniszków,bez szuszenia zmieszałem je z taką samą ilością suchych liści i mocno podlałem wodą.
na razie nic nie śmierdzi i jest bez wonny,a jeśli z mojego starego kompostu po przerzuceniu czuć z bliska ziemią czy torfem to dobrze czy żle?
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Kompost

Post »

W wątku o łubinie pisałam że mój rośnie wszędzie :D wczoraj dostrzegłam że kilka krzaków łubinu wyrosło mi na kompoście. Już miałam się na rośliny zamachnąć widłami ale w sumie toż to tylko doda azotu do pryzmy. Dobrze kombinuję? :heja
Pozdrawiam Jola
mmoncia
50p
50p
Posty: 66
Od: 13 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska/Czechy

Re: Kompost

Post »

Słuchajcie, nie wiem gdzie napisać, więc podłączę się pod ten temat, chociaż pytanie dotyczy podłoża.
Kupiłam podłoże uniwersalne do kwiatów w dużym opakowaniu (chyba 75l), użyłam tego trochę, worek zamknęłam i nie używałam, bo wyjechałam na dłuższy czas.
Teraz, po miesiącu otworzyłam worek a tam zapach taki - no zapach grzybów :). I biały nalot na wierzchu w niektórych miejscach, ale też w środku gdzieniegdzie jakby białawe kawałki.
Mój P. mówi, że o ile to nie pleśń (ta zielona, od której kwiatki gniją), to ok, bo to naturalne i grzyb może tam być.

Nie jestem pewna coz tym robić, wyrzucić cały ten worek, czy można tego używać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompost

Post »

robertP2 pisze:
miki331 pisze:Można tez nakopac dżdżownic i wrzucić do nowego miejsca pracy

Nie wiem skąd ? :lol: ale same przychodzą zwiedzione zapewne górą łakoci. Mój liściowo- odpadkowo- obornikowy już prawie się nadaje. Długo było za sucho, śniegu mało w tym roku to trzeba lać wodę. Najbardziej lubię jak taki robi się puch, weźmie się w ręce to czarne cudo i pachnie ziemią.
Codziennie coś kopię , przesadzam. Zawsze mam ze soba pojemnik plastikowy (pól PET) do którego wrzucam świeżo poznane dżdżownice. W ciagu dnia zdarza sie dwa razy pełny pojemnik wrzucac na pryzme kompostową. Jak przuchodzą letnie upały to niestety nie jest juz tak obficie.
Przerzucając jesienia pryzme często znajduje malutkie dżdzownice i łudze się że to moze efekt moich wcześniejszych poczynań
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

kama_80 pisze:W wątku o łubinie pisałam że mój rośnie wszędzie :D wczoraj dostrzegłam że kilka krzaków łubinu wyrosło mi na kompoście. Już miałam się na rośliny zamachnąć widłami ale w sumie toż to tylko doda azotu do pryzmy. Dobrze kombinuję? :heja
A nie utrudni ci przerzucania pryzmy w celu napowietrzenia?
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”