Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Może to leń?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
teresal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 maja 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Dzięki.
Całkiem prawdopodobne, że to właśnie ten owad, ale czy on może stanowić zagrożenie dla mojej gruszy. Było go na niej dość sporo. A ona biedna stale choruje, już sama nie wiem, co jej jest.
Na google nie znalazłam informacji jakoby był on szkodnikiem grusz, ale może ja szukać nie umiem...
teresal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 maja 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

To jeszcze kilka zdjęć jej listków, ma na nich takie dziwne plamy.
Co to może być i jak jej pomóc? Obrazek Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7670
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Jeśli to parch, to plamki powinny by zlokalizowane wzdłuż głównego nerwu liścia - i tylko na jednym listku to widać.
Na innych plamki są inaczej umieszczone. Znakomicie poradzi sobie SCORE, że to parch- jestem pewna tak na 90%.
Pozdrawiam! Gienia.
teresal
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 25 maja 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Dzięki, a może to być jednak coś innego?
Macie jakieś pomysły jeszcze?
Na choroby grzybowe robiłam oprysk w tamtym roku (bo też chorowała) i szczerze powiedziawszy nic nie pomógł, a było wręcz jeszcze gorzej...
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

teresal pisze:To jeszcze kilka zdjęć jej listków, ma na nich takie dziwne plamy.
Co to może być i jak jej pomóc? Obrazek Obrazek
To chyba objaw żerowania jakichś szpecieli. Poczytaj o "wzdymacz gruszowy", "podskórnik gruszowy".
Pozdrawiam,
Radek
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

grusza - karminowe liście

Post »

Na siewce gruszy (około 10 letniej) jakieś 3/4 lata temu została zaszczepiona jakaś odmiana szlachetna - niestety nazwy odmiany nie znam. Jeszcze nie owocowała. Zwrócił moją uwagę nietypowy kolor liści - mają takie karminowe/bordowe plamy. We wcześniejszych latach albo nie było tego objawu, albo może nie zwracałem na to uwagi.
Czy to objaw niedoboru fosforu albo może innego składnika, a może to niestety mykoplazmatyczne zamieranie gruszy ?
Gleba jest gliniasta (na moim terenie przeważają czarne ziemie z oglejeniem) bodajże klasa IIIb, przy czym grusza rośnie przy rowie melioracyjnym. Ziemia ma odczyn zasadowy - test z płynem Helliga wskazywał pH 7 lub więcej.

góra liścia gruszy
Obrazek
spód liścia gruszy
Obrazek
na orzechu (siewka) i moreli (Early Orange sadzona na jesieni 2013)
najmłodsze liście są całe karminowe/bordowe
(orzech)
Obrazek
(morela)
Obrazek
Pozdrawiam,
Radek
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Moją konferencję z 2012 (sadzoną jesienią 2013) zaczyna chyba powoli coś łapać. Wydaje mi się, że to dość wczesne stadium i na moje laickie oko to albo rdza, albo podskórnik gruszowy. Na spodzie tego liścia z plamkami znajdują się male zielone pęcherzyki. Proszę o pomoc w diagnozie:
Obrazek


Zauważyłem też, że niektóre liście łapią lekko czerwonawą barwę i zwijają się do środka. Czy to jakiś szkodnik, czy raczej niedobór jakiegoś składnika?:
Obrazek
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Ostatnio z moją gruszą zaczęło dziać się coś dziwnego. Była ona stopniowo przez 2 lata przeszczepiana nowymi odmianami - najpierw Faworytką, a tego roku Bergamotką. Poza nowymi naszczepieniami pozostawiłem jeszcze część starej korony.
Zrazy zaszczepione tego roku bardzo ładnie się rozwijają, niestety te zeszłoroczne oraz część pędów ze starej korony zachowuje się bardzo dziwnie. Liście rozwinięte z pąków są normalnej długości, ale bardzo wąskie i zwinięte na krawędziach. Najbardziej niepokojący jest wygląd bielma po przecięciu pędu. Obawiam się, że może to być jakaś bakteryjna lub wirusowa choroba. Oglądałem dokładnie liście i raczej wykluczam takie szkodniki jak podskórnik czy wzdymacz gruszkowy. Orientuje się ktoś, co to może być?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: grusza - karminowe liście

Post »

rpilski pisze:nietypowy kolor liści
Twoje rośliny to okaz zdrowia! Teraz za wczas, na objawy niedoborów(no, może za wieloletnimi, skrajnymi przypadkami). Po prostu wczesna wiosna i barwy ochronne przed chłodem. Cierpliwości; pogadamy pod koniec maja!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Maryann - dzięki za odpowiedź. Ja dopiero pierwszy rok mam czas na uważniejsze przyjrzenie się roślinom we własnym ogrodzi i właśnie nauczenie się cierpliwości wobec nich :).
Pozdrawiam,
Radek
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Znalazłem odpowiedź na jedno z moich pytań (4 posty wcześniej), więc postanowiłem się podzielić. Może komuś się przyda ta wiedza. Otóż pytałem czym są te plamki na liściu poniżej:

Obrazek

Pod adresem http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=551 widnieje opis szpeciela, jakim jest podskórnik gruszowy:
"Jasnozielone drobne pęcherzyki na liściach, rdzawobrązowe pęcherze z centrycznymi otworkami widocznymi na dolnej stronie liści, brunatne nieregularne plamy i przebarwienie liści"

Sfotografowałem takiego liścia pod dużą lupą i lampą halogenową i objawy pasują idealnie:

Obrazek

Obrazek

Widać wspomniane otworki, przez które szpeciele opuściły liście, więc wygląda na to, że już za późno na oprysk. Na szczęście ofiarą padło tylko kilka liści, więc powinienem chyba zignorować ten problem.

Nadal jednak nie wiem co powoduje czerwonawą barwę niektórych liści i ich zwijanie się do środka.
zb_szek_
50p
50p
Posty: 64
Od: 20 cze 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki liści

Post »

Witam
Też mam tego "podskórnika gruszkowego". Mospilan i bulldock niewiele da bo tego szpeciela trzeba zwalczać w fazie gdy jest na powierzchni - czyli w pąku zanim się rozwinie (Ortus). Teraz zaleca się obrywanie liści w okresie maj-czerwiec.
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”