Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorcia1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2014, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Witam serdecznie,
Pomóżcie proszę: czym mogłabym obsadzić pas o szerokości ok 30 cm i długości ok 7 m, który ciągnie się pod murem wzdłuż wjazdu do garażu? Wjazd jest pochylony w dół (ok 30 stopni), bo garaż jest pod domem. Wtym pasie ziemia to głównie piach, trochę tylko zmieszany z ziemią kupioną przeze mnie.
Większość sąsiadów mających analogiczne zjazdy zasypała piach kamykami i z głowy :shock:
Jednak ja chciałabym tam jakieś kwiatki posadzić. Jak na razie mam tam 7 iglaków, które średnio sobie radzą, ale wciąż ich nawożę i jakoś żyją :)
Co ważne, to zimą mąż odśnieżając podjazd zrzuca tam góry śniegu (często razem z solą :| ).
Marzą mi się jakieś kolorowe kwiatki pomiędzy tymi iglakami, tylko nie wiem co tam wytrzyma, a super by bylo gdyby jakieś wieloletnie się udało.
aha - słońca tam niestety nie ma dużo - ok 14 już jest cień i tak do końca dnia.
Myślałam o floksach - co Wy na to :?:

Pozdrawiam,
Dorota
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Witaj, floksy to kwiaty słońca.
Pomiędzy iglakami, które teraz są małe ale mogą urosnąć do słusznych rozmiarów, warunki do życia dla bylin będą raczej nędzne.
W dodatku piszesz, że ten pas do obsadzenia ma 30 cm - to niewiele, a po zimie rośliny i ziemia dostają porcję soli... właściwie nie ma się co dziwić, że i iglakom jest ciężko.
Gdyby mąż zrezygnował z sypania soli, a ty nie odpuścisz... to można by zaryzykować posadzenie tam np. host.
Lubią cień, mają różne ulistnienie, ładnie kwitną, niektóre mają nawet pachnące kwiaty. Góry śniegu im niestraszne, bo i tak liście na zimę zamierają.
Niestety ziemię na tym kawałku trzeba by wymienić na przepuszczalną i kwaśną.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Radzę zasypać kamieniem jak sąsiedzi, a jak chcesz kwiaty, tu ustaw sobie latem kilka donic na kamieniach z roślinami sezonowymi, zimą nie będziesz musiała się martwić przy odrzucaniu śniegu.
Zwały śniegu nie służą żadnym roślinom, bo długo się topią i robi szkodliwa dla nich skorupa lodowa.Niskie krzewinki zaś łatwo wyłamać.
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Może paprocie albo niewielkie funkie? U nas w podobnym miejscu jest paproć ogrodowa, raz że łatwo ją tam utrzymać w ryzach, dwa - lubi cień i ma małe wymagania. No i nie podrapie samochodu jak krzewy. Tylko ta sól... może spróbujcie sypać popiołem, albo piachem zamiast soli? Wygląda to gorzej, ale roślinki łatwiej zniosą takie warunki. Ewentualnie jakieś drobne okrywowe rośliny typu barwinek.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Aksamitki są niezniszczalne i rosną w każdych warunkach, tylko nad tą solą się zastanawiam :wink:
Pozdrawiam,
Kasia
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Ja jestem za hostami, chociaż słońce do 14 oznacza dużo światła więc można posadzić wszystko, nawet zaryzykowałabym żywopłot z lawendy lub macierzanki. Ale posadzenie czy wysianie jednorocznych to też dobry pomysł tylko na to trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Natomiast musiałabyś zastąpić sypanie solą na chlorek wapnia, który nie jest szkodliwy dla roślin.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

i jeszcze trzeba pomyśleć o łamaniu gałązek, bo jak to będą rośliny wieloletnie to Twój mąż w każdą kolejną zimę będzie nawalać śnieg na te biedaki i je połamie
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
dorcia1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 maja 2014, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Wielkie dzięki ;:180

Zgodnie z Waszymi radami - trochę wymieniłam ziemię i już posadziłam aksamitki :)
Oby dobrze rosły. Zobaczymy za jakiś miesiąc czy im się miejsce podoba :wink:

Bardzo mi się pomysł z lawendą podoba, ale to może w przyszłym roku, jak się rozkręcę w roli ogrodnika :lol:

Pozdrawiam,
Dorota
Mariczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2014, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Ktoś coś wspominał o paprociach...ja bym uważała... dostałam kiedyś od znajomych paproć - piuropusznika... piękne naprawdę wyglądają jak kieliszki od szampana są takie smukłe i pasują do mojego angielskiego ogrodu...tylko że zaczynam z nimi walkę po 4 latach bo za bardzo mi się rozrastają.....
Awatar użytkownika
Galicjanka
100p
100p
Posty: 172
Od: 16 wrz 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Mam identycznie jak ty, tylko jeszcze z drugiej strony siatki sąsiad posadził sobie tuje, które przerosły mi siatkę, mają 5 m wysokości i słońca tam prawie nie ma. Obcięliśmy te tuje równo z siatką, bo juz nie można było odśnieżyć podjazdu, bo nie było gdzie rzucać śnieg. Śnieg ląduje na tym wąziutkim kawałeczku ziemi obok podjazdu, często jak piszesz z solą. Posadziłam tam rozchodniki okazałe i od wiosny mam okazałe zielone kule, a na jesień kwitną na różowo. Nie straszne im nawet korzenie tui zaraz pod powierzchnią ziemi, dają radę. Są tam też 3 szt róż rabatowych, posadzone kiedyś przez moją babcię, jeszcze przed tujami i też dają sobie radę, tylko trzeba przycinać i podwiązywać, żeby się nie podrapać o kolce. ;:108
Pozdrawiam Gosia
Desire85
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lip 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obsadzić pas wzdłuż wjazdu do garażu?

Post »

Witam , ja mam podobny wąziutki pasek z tym że nie zwalamy tam śniegu. W tym roku posiałam aksamitki, ale myślałam o posadzeniu kulek bukszpanu i wysypaniu kamyczkami dookoła - tylko mój problem jest taki że sąsiad z drugiej strony obsadził siatkę winobluszczem i mam go już serdecznie dość :evil: Podcinam kilka razy w roku a na jesieni mam co grabić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”