Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Perukowiec podolski

Post »

Ciąć aż będą wióry lecieć... Na początku to też był krzak. Ale po pewnym czasie zacząłem obcinać boczne pędy i prowadzić go w niewielkie drzewko. Teraz wygląda to tak. Tylko przycinać z rozsądkiem :wink: Ps. Po sporym przycięciu peruk nie będzie miał prawie w cale. Ale na drugi rok będzie nimi cały obłożony. W Tym roku mi zmarzły liście w trakcie wiosennych przymrozków. Dopiero teraz widać że będzie żyć... Minus mnóstwo małych przyrostów z starego drewna które skrupulatnie wyrywam. Jeśli się boisz stary egzemplarz tak ciąć to zawsze można nową sadzonkę nabyć i bawić się od początku...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec podolski

Post »

Można tak prowadzić, ale trzeba wiedzieć jedno...perukowiec jest podatny na fytoftorę, ale jednocześnie sam ' lubi się odmładzać' (efektem są owe pędy od starego drewna, które usuwasz), a stare pędy, gałęzie mogą zasychać z czasem.Mojemu ok.20 letniemu po kolei, co rok jeden, dwa pozasychały stare konary i gałęzie. W środku, na przekroju drewna ciemny pierścień.Zostały obcięte i teraz odbija od podstawy.
Nie życzę Ci tego, ale pewnej wiosny, to skrupulatnie formowane drzewko może nie puścić liści jak na tyle się zestarzeje, a młodych pędów z boku nie pozwalasz mu wytworzyć.Ale to nic, obcięte wtedy odbije od podstawy znów będzie krzewem :wink: :)
Poczytaj na str.13 i 14 tego wątku, co pisze Stachu1956
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Perukowiec podolski

Post »

Ile tu się człowiek nie nadowiaduje :lol:
Lecę czytać :wink:
Mnie mój na razie zadowala bez cięcia - usunęłam tylko zbyt na bok rosnącą gałąż - ale siedzi w kompozycji i wolałabym, żeby nadal ją zdobił w przyszłości, a nie szpecił 8-)
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Mariczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2014, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perukowiec podolski

Post »

mi trafiła się fajna sadzonka royal purple, bo w sumie 3 pędowa, co prawda dodatkowe pędy wyrastały trochę wyżej, ale wpadlam na pomysł żeby zapleść je w warkocz i związać:) przyrosty przycinam w zależności od tego kiedy i jakie się pojawiają.Założyłam że mój perukowiec będzie niskim poskręcanym drzewem a nie krzewem- został posadzony pojedyńczo bez żadnego tła ani niższego piętra więc takie rozwiązanie będzie dla niego idealne.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Perukowiec podolski

Post »

Mój zaczyna kwitnąć i sama już nie wiem czy to royal . Jak widzę sadzonki w sklepach to liście są takiego samego koloru , ale od tamtego roku mam nowego royala i liście są mocno bordowe .Oderwałam gałąż z mojego staruszka i posadziłam dla porównania obok .Na trzecim zdjęciu siewki dwu albo trzy letnie z tego kwitnącego .
Pozdrawiam :wit Beata

Obrazek Obrazek

Obrazek
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Perukowiec podolski

Post »

Nie wiem jak wy to robicie, ale mi nigdy nie zakiełkował. żadnej siewki się nie doczekałem. Mam go już parę dobrych lat i odkąd pamiętam zawsze miał jakieś peruczki... Więc o co chodzi... Tak wiem o tym że lepiej mu pozwolić rosnąć po swojemu... Ale czy takie drzewko nie wygląda uroczo ?? To jest zdecydowanie mój hit. Wielu moich znajomych już sobie go nabyło ( oczywiście nikt nie wiedziała jak się nazywa ta roślina a to pewien problem jeśli się chce coś kupić ) Mój jeszcze nie kwitnie... ledwo co się zregenerował po przymrozkach... Już myślałem że z bólem serca będę go musiał wyciąć
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2992
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Perukowiec podolski

Post »

Obrazek
Będzie dużo peruczek.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Perukowiec podolski

Post »

Beatka! Na drugim zdjęciu wygląda jak berberys :)
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Perukowiec podolski

Post »

Mój staruszek to na pewno nie Royal , chociaż jak był mały to o wiele ciemniejszy . Z roku na rok ma mniej przyrostów , ale bardziej kwitnie . Te przyrosty co wyrastają po kwitnieniu są w miarę ciemne i jest ich mało . Ponieważ teraz obficie kwitnie może nic nie przyrosnąć . W tamtym roku widziałam może ze trzy nowe gałązki . Czy Ktoś ma takiego liliputa na 2,5 m 15 letniego.

Obrazek Obrazek

jego siewki
Obrazek

Royal kupiony w tamtym roku na allegro , bo w sklepach widziałam z jasnymi liśćmi a pisało Royal , naturalnie jest jeszcze ciemniejszy
Obrazek Obrazek

Grace ,liście są dużo większe niż u poprzednich
Obrazek

Pozdrawiam :wit Beata
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Perukowiec podolski

Post »

Mój perukowiec bardzo dziwnie się w tym roku zachował. To odmiana royal purple. Był w zeszłym roku przesadzony. Ma bardzo niewielkie i rzadkie ulistnienie w górnych częściach pędów, dolne prawie łyse. Kwitł ładnie ma kilka peruczek na każdym szczycie pędów. Jaka może być tego przyczyna? Czy w jakiś sposób można mu pomóc?
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
Mateusz86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 cze 2014, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Perukowiec podolski ( Cotinus coggygria )

Post »

Nie wiem gdzie zapytać, więc piszę tutaj najwyżej admini przeniosą. Napisze mi ktoś co to jest za krzew czy coś? :D I jak go rozmnożyć? 2 razy próbowałem i nic... Młode odnóżki brałem i w ukorzeniacz i wysychało mi... A bardzo mi na tym zależy bo podoba mi się w kit :) A mam dostęp do takiego i zielonego. zdjęcie:

Obrazek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Perukowiec podolski. Nigdy go specjalnie nie ukorzeniałam, ale sądzę, że jakbyś odgiął jedną z dolnych gałązek krzewu i ją zakopał, to możliwe, że po jakimś czasie by Ci się ukorzeniła.
Z ciekawości poszukałam w Internecie i natrafiłam na tabelę, z której wynika, że perukowce mnoży się przez sadzonki półzdrewniałe w maju lub czerwcu.
http://www.ogrody.orzysz.org.pl/ogrody/r_polzdrew.htm
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

W tym roku rozmnożylam perukowca z racji ciepłej zimy pobierałam w grudniu zdrewniałe patyki ,przechowywałam w chłodzie w wilgotnym piasku , w kwietniu wsadziłam do ziemi nakryłam plastikową butelką ,można słoikiem ,już są ukorzenione .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”