Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wonuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 24 lip 2010, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jałowiec brązowieje

Post »

Nie jestem w 100% pewna, ale może to być susza fizjologiczna
Cudownie sobie posiedzieć w ogrodzie taki piękny dzień?westchnął Prosiaczek?Posiedzieć??prychnął Królik?Mój drogi ogród nie jest miejscem w którym się siedzi! W ogrodzie najpierw pracuje się dla przyjemności, potem z konieczności, a potem człowiek pada na nos miedzy grządki i cieszy się, że przeżył!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jałowiec brązowieje

Post »

Dokładnie, mój miał tak samo. Raz w tygoniu podlewałem (zimą też ale raz na miesiąc) i odbudował się.
Magpaj12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czy ktoś wie jaka choroba opanowała mój jałowiec? W ubiegłym roku zaczęły usychać całę odnogi krzewu, który był opryskany już chyba na wszystkie możliwe choroby. Nic to jednak nie pomogło, bo po zimie proces obumierania rośliny rozpoczął sie od nowa i praktycznie wszystkie krzewy są zarażone. Czy jest jakiś sposób na uratowanie rośliny?

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: JAŁOWIEC - jaka to choroba?

Post »

Wygląda na fytoftorozę.
Magpaj12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: JAŁOWIEC - jaka to choroba?

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedz! Czy są jakieś sprawdzone metody na leczenie tej choroby? Bo z tego co znalazłam w internecie na temat tej choroby, to trudno będzie uratować krzak...
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: JAŁOWIEC - jaka to choroba?

Post »

Niestety ,rokowania nie są pomyślne Grzyb jest patogenem zamieszkłym w ziemi.Zalecenia są takie ,aby porażony krzew usunąć i spalić.Ziemię wymienić lub odkazić.Previcur,Proplant (PROPAMOKARB),Aliette (FOSETYL GLINOWY),Previcur Energy (MIESZANINA OBYDWU FUNGICYDÓW).


Nie piszemy drukiem na forum/Adm
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mój jałowiec rośnie w donicy na tarasie już trzy lata.Po zimie ładnie rósł ale przycięłam mu odrosty tak jak był uformowany przy zakupie, w kulki i coś zaczęło się z nim dziać.Podlałam go Previcurem ,opryskałam Confidorem :( a on dalej zamiera :) Czy można go jeszcze uratować? ;:223 ;:98 ;:98 ;:98 ;:98 ;:98 Obrazek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Musisz jeszcze chwilę zaczekać... po podaniu tych srodków. One nie działają od razu.
Jałowce takie są, czasami nadwrazliwce. Mój tez wyglądał nieciekawie po przesadzeniu. Dałam mu czas i powolutku zaczął sie regenerować, a naprawdę wyglądał tak jakby się nadawał do wyrzucenia. (notabene jeden uschnął i go wywaliłam).
Skoro jest w donicy, to przestaw go w lekki półcień. żeby go mocne słońce nie dobijało w tej chorobie.
Może te odrosty cięłaś w nieodpowiednim czasie i dlatego tak choruje ?
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Ave-dziękuję,ze dałaś mi nadzieję ;:196 może jeszcze nie wszystko stracone :cry:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8007
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Mam wrażenie, że młode przyrosty zostały porażone jakąś chemią, albo nawozem?? To raczej nie jest wpływ przycinania, choć zawsze powinno się to robić po okrzepnięciu młodych przyrostów zostawiając kawałek nowego.
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Selli-podsypałam na początku maja nawozem długodziałającym osmocote dla roślin iglastych...może za dużo go dałam ? ;:223 ;:174
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8007
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Myślę, że to wina tego nawozu. Lepiej w donicy nie podsypywać, ale podlać jakimś rozcieńczonym, choć jałowcom raczej niepotrzebny.
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec w donicy umiera :((

Post »

Selli-dziękuję,teraz już będę wiedziała,żeby nie podsypywać nawozem jałowców w donicy.
Przysłowie "mądry Polak po szkodzie " jak zawsze aktualne ;:223 .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”