Fungicydy nowej generacji-octan wapnia cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Michal_82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Witam serdecznie wszystkich śledzących ten watek i uczestniczących w nim.

Do tej pory nie miałem styczności z uprawą pomidora, w tym roku w połowie maja postawiłem "mikro tunelik" i wsadziłem pomidory(kupione sadzonki). Większość wydaje mi się że rośnie w miarę dobrze, ale kilku coś dolega - w piątek zrobię zdjęcia i wrzucę na forum z prośbą o zidentyfikowanie problemu (napiszę wtedy w innym wątku coś więcej na temat ziemi, nawożenia itp.). Przeczytałem cały ten wątek jak i inne związane z uprawami pomidora i staram się je śledzić na bieżąco.

Dzisiaj piszę z zapytaniem do forumowicz - Jako, że nie wyobrażam u siebie stosowania chemii w ogródku i tunelu - uprawa na potrzeby naszej rodziny - nic nie cieszy bardziej niż dzieci "wsuwające" własnoręcznie uprawiane warzywa :) - nastawiłem się tylko na ekologiczne nawożenie i opryski. W tamtym tygodniu przygotowałem OW i spryskałem pomidory, ogórki i paprykę, które mam w tunelu, ok 10 dni wcześniej zrobiłem oprysk gnojówką z pokrzywy, a jeszcze wcześniej Timorexem (został mi z tamtego roku jak próbowałem walczyć z zarazą ziemniaka na ogórkach gruntowych). W środę nastawiłem zacier na HT i z tego co wyczytałem ma się fermentować, aż przestanie być wyczuwalnie słodki - zapach dziś się zmienił na taki kwaśny(winny?) czy mam(proszę się nie smiać ;) ) próbować czy jest jeszcze słodki? :) czy możliwe, że po 5 dniach się już sfermentowało tak jak powinno? W sumie w tamtym tygodniu było bardzo ciepło... więc sam nie wiem.
I jeszcze jedno pytanie do forumowicz - mam do dyspozycji te 4 opryski, mogę jeszcze zrobić HB do OW (na pewno do ogórków gruntowych zrobię) Czy mam tak co 10 dni pryskać na zmianę tymi 4 preparatami, czy może darować sobie któryś z oprysków? OW i HT na 100% co ok 10dni a co z pokrzywą i timorexem?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Michał
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

lunaria

Klej malarski to zapewne dekstryna. Po wyschnięciu zachowuje się podobnie jak białko, ale ponieważ jest to polisacharyd może być pożywką dla grzybów / sadzaków/ podobnie jak spadź.

Michal_82

Jeśli pozwalasz dzieciom zjadać owoce z krzaka wcześniej pryskanego gnojówką z pokrzyw to wybacz, ale jesteś jak ten gość, który zostawił dziecko w samochodzie w upał. W śmierdzącej gnojówce na bank bytują bakterie beztlenowe nie wyłączając E. coli .

OW i HT to są preparaty eksperymentalne i by można było ocenić ich przydatność ,powinny być stosowane tylko te.

Próg wrażliwości smakowej jest różny u różnych osób . Jeśli chcesz mieć 100 % pewności, że fermentacja została zakończona ,zamknij naczynie rurką fermentacyjną do wina.
Michal_82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 cze 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Dzięki forumowicz za odpowiedzi.

Oprysk gnojówką z pokrzyw zrobiłem po raz pierwszy i tylko jeden raz i z tego co było mi wiadomo, przekazane od starszej cioci, która pomidory uprawia już jakiś czas, że pokrzywą "opryskuje" tylko na początku. Powiem szczerze, że trochę mnie zmartwiłeś, ale mam nadzieję, że do czasu zbioru owoców z krzaka, szkodliwe bakterie jeśli takie by były "wyprowadzą się"... Gnojówki do tej pory używałem tylko do nawożenia kapusty i brokułów w tamtym roku. W tym roku użyłem jej na razie tylko do tych warzyw w tunelu i miałem w weekend podlać właśnie kapustę, ale skoro zawiera ona te szkodliwe bakterie, to w glebę chyba lepiej też ich nie "dozować"?
Porównanie, którego użyłeś jest bardzo ostre, ale na pewno dało mi do myślenia - ostatnie czego bym chciał to zaszkodzić komukolwiek. Sporo osób zachwala gnojówkę jako środek na wszystko i świetny nawóz a z tego co napisałeś, może być też niebezpieczna.
Będę w takim razie stosował tylko OW i HT, poczekam jeszcze z jeden dzień z ziołami.

Dziękuję raz jeszcze za odpowiedź
Pozdrawiam
Michał
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

:idea:

Mój OW pachnie winem, pojawiły się jakieś pływające farfocle,
a na powierzchni taka jak by pleśń...
(ok 2 tygodnie od zrobienia)

To chyba nie jest pozytywny objaw?

wylewać i robić nowy?
regulamin
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Zrób zdjęcie tych farfocli
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

;:7

Obrazek


Obrazek


Kreda z Obi
Develey Ocet Jabłkowy 5%
regulamin
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Prawdopodobnie to wytrącona pektyna.. Cofnij się do przepisu. Jest on nieco zmodyfikowany celem zwiększenia trwałości.. Dołożyłem sugestię, by OW przechowywać jako koncentrat i rozcieńczać tuż przed opryskiem. Dozowanie takiego koncentratu zależne jest od stężenia użytego octu. W przypadku użycia octu 5 % dodajemy 87 ml koncentratu na litr wody.
Awatar użytkownika
cydynka
100p
100p
Posty: 175
Od: 24 sty 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz mam pytanie odnośnie koncentratu OW.W przepisie jest podane 75 ml na litr wody....tzn mam dopełnić do litra wodą czy do litra wody wlać 75 ml bo to zasadnicza różnica?
Skoro w przepisie na gotowy oprysk jest dopełnić butlę do 5 litrów, to tak też rozumiem przepis na koncentrat i 75 ml dopełniam do litra.A jak dodaję jeszcze 0,2 litra HB to całość dopełniam do litra.Czy dobrze rozumuję?
pozdrawiam Monika
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

cydynka pisze:mam dopełnić do litra wodą czy do litra wody wlać 75 ml bo to zasadnicza różnica?
75 ml na litr wody bo to wynika ze sposobu liczenia.

Przypominam, że ilość koncentratu na litr wody zależy od stężenia użytego octu. I tak :

5 % - 87 ml/l
6% - 75 ml/l
7 % - 67 ml/l
8 % - 62 ml/l
9 % - 57 ml/l
10 %- 53 ml/l
Awatar użytkownika
cydynka
100p
100p
Posty: 175
Od: 24 sty 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Dziękuję,czyli 75ml + 0,2l HB dopełniam do litra wodą.
pozdrawiam Monika
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Ja się zastrzelę ;:oj :;230

Odmierzasz litr wody i do tego litra dodajesz 75 ml koncentratu OW. Żadne dopełnianie wodą
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1961
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Teraz to już zupełnie nie wiem z czym można łączyć OW, a z czym nie wolno. Mowa o OW, HT i HB. Przejęzyczenie, niezrozumienie, pomyłka w postach albo ja blondynka.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: forumowicz - Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Nikt tu nie wymienia HT.Natomiast dla zwiększenia skuteczności OW dodaje się HB.
Ponadto wyraźnie napisano,że nie uzupełnia się do objętości 1l całego płynu,a daje się
do 1l.wody 75 ml.OW. ;:333 ;:333 Jeśli chcemy dodać HB to zgodnie z przepisem dajemy 0,2l. do 1l.rozrobionego OW.
A czy da się 75 ml.roztworu OW uzupełniając go do litra wodą,niewiele zmieni wartość
gotowego płynu do oprysku sporządzanego j.w.,choć taki sposób wynikałby z postu dot.przygotowywania od razu gotowego płynu do oprysku w ilości 5l. ;:136 ;:136
Jednego bedzie 1,075 l,a drugiego 1l już gotowego do oprysku.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”