Czosnek zimowy cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

W zeszłym tygodniu jak sprawdziłem jeden czosnek (nie wytrzymałem) to stwierdziłem że jest jeszcze dość mały i że nie podzielił się chyba jeszcze.Nadziemna część powoli żółknie, ze dwa liście od dołu już uschły i czubki pozostałych liści zaczynają schnąć. Jeszcze tydzień może dwa i trzeba będzie kopać.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Ja jeszcze się wstrzymałem,a teraz u mnie pada spokojny deszczyk.
Darku planuję po wykopaniu a przed suszeniem główek moczyć je
ok.15 minut w OW.Mam nadzieję,że zabieg ten zabije wszelkie choroby. :wit ;:136 ;:136
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Czosnek będę kopał w sobotę.I tu mała poprawka do wczesniejszego postu.Po wykopaniu ,główki będę płukał w OW,zamaczając je kilkakrotnie.Czasowo będzie to krótko a nie tak jak pisałem przez 15 minut.
Czosnek nie powinien naciągnąć wilgoci,ale też będzie poddany działaniu OW.Mam nadzieję,że moczenie zapobiegnie pleśni w czasie przechowywania w okresie zimowym. ;:136 ;:136
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Witam.Jako osoba lubiąca podejmować ryzyko połowę czosnku wykopię,resztę zostawię do 10 07.Albo będzie do przodu albo w plecy. Joanna
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6132
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Wczoraj wykopałam dwie główki czosnku. Piękny i dorodny. Potrzeba mu jeszcze ze dwa tygodnie. Mam nadzieje ,że aż tak mokro nie będzie i nic mu nie zaszkodzi
Asia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

legina pisze:...Mam nadzieję,że moczenie zapobiegnie pleśni w czasie przechowywania w okresie zimowym. ;:136 ;:136
Trochę zdziwił mnie ten wpis - nigdy nie widziałam spleśniałego czosnku, a uprawiam go od lat. Świetnie się przechowuje w warunkach tzw "zimnego pokoju". Piwnicę mam wilgotną, ładnie sie przechowują w niej jabłka, ziemniaki, wyrośniete cukinie, to wiadomo, ze nie dam tam na przechowanie dyni, czosnku.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6132
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

:wit A ja w tym roku, w marcu czy w kwietniu, wyrzuciłam sporo czosnku, właśnie z powodu jakiejś choroby grzybowej :roll:
Trzymałam go w kuchni na półce,ale tym roku spróbuję właśnie w piwnicy.
Asia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Ja też trzymam ,,harnasia" z zeszłego roku w kuchni powieszonego w przeciągu. Jednak mam inny dylemat - on zaczyna wypuszczać liście i co z nim zrobić ;:oj
nieziemska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2011, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Czy już może wykopujecie czosnek zimowy?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4052
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Jolek, u czosnku zimowego Harnasia to normalne - on zaczyna wypuszczać liście już wczesną wiosną, nie nadaje się do dłuższego przechowywania ;:224 .
Swój czosnek zimowy już wykopałam. Ornak zaczął schnąć już miesiąc temu, ale wyjeżdżałam na wczasy i wydawało mi się to zbyt wcześnie. Niestety na ok. 20 ząbków tylko 4 czosnki są zdrowe, reszta spleśniała (zielona pleśń). Harnaś wykopany tydzień temu - też duże straty, około połowy spleśniałych, choć zdrowe główki porosły duże. Zastanawiałam się jaka jest tego przyczyna i doszłam do wniosku, że tego że już w zimie wyszedł nad ziemię (a sadzony w połowie października), potem były opady śniegu, wilgoć, a jednocześnie dość ciepło jak na zimę. No i wdała się pleśń ;:202 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
magda2013
50p
50p
Posty: 70
Od: 21 maja 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Wykopałam czosnek. I co z nim dalej robić ? Suszyć na słońcu?jak długo? Obciąć łodygę ? Proszę o informacje bardziej doswiadczonych
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Dziś wykopałem część czosnku ukraińskiego.Pozostał Orkan i Harnaś.Główki ładne i zdrowe.Na 100 wykopanych ,1 głowka była spleśniała i nadgnita.Przpuszczalnie był uszkodzony przez niszczyka zjadliwego.
W ub.roku na przechowywanym czosnku wewnątrz łuski wytworzyła się sucha pylista pleśń.Dlatego dziś po wykopaniu i oczyszczeniu moczyłem czosnek(myłem) w OW.
Obrazek
Teraz wisi pod sufitem na balkonie i suszy się.
adambin
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2013, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie

Re: Czosnek zimowy cz.3

Post »

Piękne główki.
Mój syberyjski jeszcze w ziemi. Sprawdzałem dziś, jeszcze nie pęka, czekam na dalszy rozwój sytuacji
pozdrawiam Adam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”