Mamutowiec olbrzymi(Sequoiadendron giganteum)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

To chyba chodzi o siewke .
adrian9292
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 cze 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włoszczowa/Swiętokrzyskie

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Tak o siewkę chodziło,ale już zrzuciła :) .Do jakiej wysokości w cm mam jej nie wystawiać na bezpośrednie słońce?
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Muszę napisać swoje kolejne spostrzeżenie mianowicie tej rośliny. Chyba jest lekką przesadą że to takie delikatne na mrozy... maciupeńka siewka przeżyła w gruncie całą zimę... Ekstra... Potem przyszły przymrozki wiosną. Lista roślin uszkodzonych nie ma końca... Mamutowiec bez żadnych uszkodzeń. Metasekwoja na przykład dopiero teraz zaczęła odbijać.. Ale co tam. Ostro zmroziło jodły koreańskie oraz masę gatunków rodzimych. nawet dęby... Więc chyba jesienią trzeba załatwić sobie jeszcze kilka... wiem że warto
adrian9292
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 cze 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włoszczowa/Swiętokrzyskie

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek


Oto mamutowiec którego napotkałem w Stuttgarcie,wiek okolo 120 lat.Bardzo dużo mamutowców w Stuttgarcie
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Morał z tego taki że w Polsce też są w podobnym wieku, lecz znacznie mniejsze. ,,SORRY TAKI MAMY KLIMAT,,
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Mój mamutowiec świetnie poradził sobie zimą, nie ucierpiał od przymrozków. Natomiast wszystko wskazuje na to, że załatwiły go pędraki chrabąszcza. Podobny los spotkał jodłę arizońską i sosnę ościstą. Szczęśliwie jest to nikły odsetek roślin, które mam w ogrodzie.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
chamel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 sie 2014, o 00:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Witam,

Właśnie wzeszło mi przepiękne 10 sztuk z jednego wysiania. Nasiona zbieram w Szwajcarii gdzie mieszkam i nie zabieram ich z parku tylko z egzemplarzy które rosną w mieście, gdzie można po prostu podnieść szyszki z ziemi lub chodnika zanim sprzątną je służby porządkowe. Mam tu zlokalizowane około 6-7 dużych mamutowców z czego jeden jest w odległości mniejszej niż 500m od mojego domu. Na sadzonkach właśnie pojawiły się pierwsze igiełki poza pierwszymi liścieniami.
Pytania:
- czy mamutowiec odrzuci liścienie i kiedy?
- kiedy rozsadzać mamutowca? - mam 10 sztuk w jednej niezbyt dużej doniczce
- czy kiełki na zimę wprowadzić na parapet czy zostawić na balkonie?

Z góry dziękuje za wskazówki
coco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 mar 2014, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Coś niedobrego stało się z jednym z moich mamutów, nie wiem co, uda mu się przeżyć czy nie bardzo ?

Obrazek Obrazek

dla porównania tak wyglądał miesiąc temu

Obrazek


na szczęście pozostałym 3 nic się nie dzieje

tutaj zdjęcie jednego
Obrazek
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Mniej więcej taki (jak w tej doniczce ) w tamtym roku (jakoś na początku września ) wsadziłem do gruntu. Teraz jest znacznie większy. Więc nie wiem, czy to mit o delikatności tej rośliny. a może po prostu miałem farta i prawidłowo zabespieczyłem go na zimę. ;:138
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Ta zima nie była zbyt mroźna... Przedyskutować tę sprawę można dopiero po takiej, która będzie bezśnieżna i temperatura porządnie spadnie.
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Ostatnio przesadziłam 9m mamutowca w Nowej Soli. W okolicy widziałam jeszcze dwa większe rosnące na wsiach koło nowej Soli 11m wysokości piękne okazy. Więc można :) Mój rośnie w gruncie w donicy od jesieni ubiegłego roku czekając na docelowe miejsce.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 942
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

W sumie, to na początku wątku było to poruszane. Więc nie zostaje nic innego tylko zajrzeć na pierwsze strony...
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Chamel, gdy siewki podrosną liścienie obumrą naturalnie. Najlepiej rozsadzić siewki na wiosnę kolejnego roku, ale mogą przebywać w tej samej doniczce również kolejny sezon. Będą rosły wolno, ale urosną silniejsze. Siewek nie należy zostawiać na zimę na balkonie. W Szwajcarii bywają dość spore mrozy, a małe mamutowce są dość wrażliwe. Najlepiej by było zadołować doniczkę w inspekcie. Ewentualnie można przetrzymać sadzonki w domu, ale w wysokiej temperaturze będą wymagały doświetlania np żarówką energooszczędną.

Pysia34, czy ja dobrze widzę, przesadzałaś 9 m mamutowca? Czy drzewko się przyjęło?
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”