Zamieranie pędów malin

Drzewa owocowe
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

W dalszym ciągu zamierają mi pędy, a nawet całe krzewy z niedojrzałymi owocami wszystkich odmian malin. Wycinam,usuwam uschnięte, ale następne usychają. Jak walczyć z chorobą, jakie zastosować opryski i w jakim okresie. Proszę o poradę. Zdzislaw. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Maliny powtarzające uprawiam już ładnych parę lat i na szczęście nigdy nie spotkałem się z tego typu problemami.Jest co najmniej kilka przyczyn usychania pędów.U Janka na liściach widać jakby chlorozę,może odczyn ziemi jest nieodpowiedni.Podobne oznaki powodują choroby np.guzowatość korzeni maliny czy czy wertycylioza maliny.O uprawie i chorobach malin można znaleźć trochę informacji w necie chociażby na tej stronie.Poczytajcie może uda się Wam zidentyfikować przyczynę Waszych problmów: http://piorin.gov.pl/cms/upload/IP%20Ma ... ed%202.pdf
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Odświeżę temat, bo widzę , że ostatni post pochodzi z 2012 roku.

Czy ktoraś z Osób wypowiadających się w tym wątku odkryła przyczynę i - co wazniejsze - rozwiązanie problemu zamierania pędów?

Ja na swojej działce walczę o maliny polana już 3 rok. Na przestrzeni kilku metrów mam posadzonych 15 krzaczków, a właściwie sadzonek malin. Są od siebie w różnej odległości - średnio 0,5 metra. Niektóre rosną wspaniale - są wielkości ponad metra, a inne...potrafią odbić od korzenia, rosnąć dobrze do pewnego czasu, zacząć żółknąć od dołu i wreszcie - zamierać... Nie bardzo umiem sobie wytłumaczyć dlaczego jedna malina może zamrzeć podczas gdy druga-2 metry dalej cieszy cię rewelacyjnym zdrowiem !!??
Czy ktoś odkrył powód?
Podsypałam je jakoś w marcu i w połowie czerwca azofoską - nigdy nie dawałam niczego innego - to błąd? Czym i jak często i ile sypać...?

pozdrawiam i BŁAGAM o porady...

Oin
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Beatagc - właśnie problem polega na tym, że mamy najwyżej 'podejrzenie' - może pojawi się jakiś Wybawca który będzie WIEDZIAŁ co z tym zrobić??
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

janek9 pisze:Witam.
Odświeżę temat bo mam podobny problem z maliną Polan/Polka.
...
Powyższy post napisałem 22 kwi 2012 i do dziś nie znalazłem przyczyny tego problemu.
Krzewy dość mocno polewam żeby maksymalnie opóźnić ten proces ale i tak do jesieni jest już sporo zaatakowanych.
W tym roku zrobiłem oprysk na Pryszczarek namalinek łodygowy ale nic to nie pomogło.
Brak mi już pomysłów co może być tego przyczyną.
Jutro postaram się zrobić trochę fotek i pokarzę jak to teraz wygląda.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

No a oczywista oczywistość- zamieranie pędów malin- brał ktoś pod uwagę? U mnie i w większości upraw standardowa choroba, jak szara pleśń truskawki. Co ciekawe- zwalczanie identyczne i w tym samym czasie. Jak rozrobię sobie preparatu do truskawek, to robię od serca, trochę zostanie- i ffruuu- po wybijających z ziemi malinach, kiedy pędy mają 5-20 cm. I czasem coś zamrze, ale nie żeby rwać włosy?!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Poczytajcie o objawach chorób malin, może coś dopasujecie;
http://www.e-sadownictwo.pl/porady/choo ... sarium-spp
Pozdrawiam! Gienia.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Czyli kiedy ( dokładnie ) przyskasz ?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Wiosną,
maryann pisze:kiedy pędy mają 5-20 cm.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

maryann

czy możesz to jakoś statystycznie ująć? tzn na 10 krzewinek malin ile zamiera?

Jaki to konkretnie preparat na truskawki? Rozumiem, że dawkowanie właśnie dla tych owoców?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

http://www.e-sadownictwo.pl/porady/choo ... sarium-spp - to drugie.
Ile? A zależy- czasem jedna, czasem połowa i więcej.
http://ochronaroslin.agro.pl/
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Cóż- odświeżę, bo ma wieści od pewnej pani, która prowadzi szkółkę w moich okolicach. Stwierdziła, że tak bywa ponieważ maliny mają płytki, a więc wrażliwy zarówno na przelanie jak i na przesuszenie układ korzeniowy... może być więc tak, że zamierają bo jednym korzenie gniją (zalane, bo np. w pobliżu jest nora kreta), a drugie-zasuszają się...
Jak dla mnie brzmi logicznie czemu tym sposobem jedna malina może się uchować, a druga-metr dalej-ginie...
A w tym roku jest bardzo nędzne dla malin lato..
x-H-3
---
Posty: 79
Od: 17 wrz 2013, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamieranie pędów malin

Post »

Od paru lat w Polsce obserwuje się zamieranie pędów w malinach .Doszliśmy z mężem do wniosku ,że chyba brakuje im fosforu.Fiolet u góry na liściach ,mały system korzeniowy ,malina nie daje rady pobrać składników pokarmowych i schnie .
M zrobił opryski fosforem,tylko nazwa mi z głowy wypadła i na razie wszystko się zatrzymało .
Może to komuś pomoże :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”