Aronia - wymagania,pielęgnacja i inne dyskusje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia

Post »

Nic a nic, nawet małych ? Albo coś pożerło kwiatostan albo przesiliła się w tamtym roku. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Mogła jeszcze przemarznać / tak wiem trudne do do zrozumienia przy aronii ale jednak. Nic mnie już nie zdziwi.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ogrodzona
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 11 lip 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Aronia

Post »

Witam,
dziś jednak dostrzegłam na tym wielkim krzaku jakieś naście kuleczek już wybarwionych na czarno. Pewnie szklanka się uzbiera.

Nic to zaciskam zęby i nalewkę zrobię w przyszłym roku. :( :? ;:223
Pozdrawiam ciepło - ogrodzona
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3804
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Aronia

Post »

U nas też w tym roku zero plonu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Aronia

Post »

Hmm...a u mnie aronia pięknie w tym roku obrodziła.Będzie sporo soku no i winka trochę się zrobi ;:224
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Aronia

Post »

W tamtym roku wycinałem stare pędy, było ich sporo. Nawet protestowano że przez takie cięcie nic w tym roku nie będzie.

Wyszło na to, że aronia obwarowana jest kołkami, bo się gałęzie od owoców uginają. I weź tu bądź mądry...

Edit: Andrzeju, jakie dokładnie to winko będzie? :D
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8473
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

W ubiegłym roku zebrałam owoce aronii w sierpniu bo były czarne i wydawały się dojrzałe. Jednak to chyba za wcześnie bo były twardawe....czy one tak mają nawet po dojrzeniu, że są twarde/jędrne?
Znam je jedynie z opisu z książki "Najlepsze krzewy owocowe" J. Danek K. Pierzga gdzie cytuję " Po opadnięciu liści uwidaczniają się liczne baldachogrona owoców"....czyli rzeczywiście wg tego trzeba czekać do jesieni.
Owoce na krzaku sadzonym dwa lata temu w tej chwili wyglądają tak:
Obrazek


W ubiegłym roku kupiłam w moje pracy też krzaczastą ale jeden pęd prowadzę przy paliku a pozostałe wycięłam coby robił za pienny. Chciałabym go jeszcze trochę pociągnąć do góry a potem przyciąć wierzchołek oczywiście tnę po pełni.
Obrazek
Może ktoś z forumowiczów bardziej doświadczony włączy się i podpowie coś pomocnego. :D Kiedy się je właściwie zbiera. :?:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Aronia w pełni dojrzała jest wtedy,kiedy owoce robią się miękkie.Ja zrywam jak zaczynają się marszczyć,są wtedy bardziej słodkie..Po zerwaniu obowiązkowe leżakowanie 3-4 dni dla zmniejszenia cierpkości.
Obrazek
Nie jestem przekonany,czy uda Ci się wyprowadzić drzewko na własnym pniu.Pędy aronii są elastyczne i dość cienkie.Poza tym daje dużą ilość odrostów z szyjki.Jedynym dobrym sposobem na drzewo aroniowe,to zaszczepienie na jarzębinie.Aronia obciążona owocami zachowuje się nieobliczalnie,rozkłada się na wszystkie strony.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Ela ja zbieram po pierwszych przymrozkach. Wtedy trącą na tej cierpkości.
Co do samego krzaka. Powiem tak : moim zdaniem szkoda go obcinać, miała być krzaczor i potężne ilości owoców .A jeżeli już chcesz kombinować to posadź szczepioną na kiju aronię.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Czekanie na przymrozki to gwarancja ptasiej wyżerki.
Ja domrażam w zamrażalniku.
Poza tym nie rozumiem tych problemów z cieniem, bo moja aronia rośnie w cieniu wielkiego orzecha i najwięcej owoców (kiści) ma od strony własnie północnej
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Aronia

Post »

Drako pisze: Edit: Andrzeju, jakie dokładnie to winko będzie? :D
No jak to jakie...aroniowe :lol: A tak na poważnie wino aroniowe należy do moich ulubionych trunków.Co roku robię minimum 40-50 litrów.Rodzinę mam dużą i podczas odwiedzin rozchodzi się jak świeże bułeczki.Tak w ogóle to jestem fanem aronii.Mam kilkanaście jej krzewów.U mnie jest to roślina w stu procentach ekologiczna.Nie wykonuję na niej żadnych oprysków.Żona robi z niej sok a ja wino.O jej dużych walorach leczniczych nie będę wspominał bo można na temat jest w sporo informacji.
Zdaję sobie sprawę że aronia ze względu na cierpkawy smak nie każdemu będzie odpowiadać.

P.S.Aronię lubią też ptaki i trzeba na nie uważać.Dwa lata temu w ciągi kilku dni zostałem pozbawiony plonu.Jako że działkę mam niedaleko od domu to teraz staram się ją codziennie kontrolować. W razie nalotu wyprzedzam ptaki i aronię śpiesznie zrywam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Aronia

Post »

andrew54 pisze: Zdaję sobie sprawę że aronia ze względu na cierpkawy smak nie każdemu będzie odpowiadać.

Mam na nią dwa sposoby.Pierwszy,to podsuszyć kilka dni po zerwaniu (potrzebne jest miejsce),drugi wygrzać w piekarniku w temp ok.45-50 st.do momentu początku puszczania soku i zostawić na 1-2 dni .Aronia w ten sposób potraktowana troszkę przypomina w smaku czarne jagody.Mrożenie w zamrażarce daje efekt ,pod warunkiem,że rozmrożona aronia poleży jeszcze ze dwa dni "na powietrzu",żeby uwolnione z komórek enzymy miały czas na rozłożenie cierpkich substancji.Tak się dzieje w naturze,kiedy przemrożone owoce rwiemy na drugi ,trzeci dzień po przymrozkach.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Cenna uwaga,wypróbuje w tym roku. Zwykle po wyjęciu z zamrażarki od razu aronia szła na przerób.
Jest też faktem że smakowo nie kazdemu odpowiada i dlatego trzeba wyroby z niej nieco udziwniać (np. cytrusami)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pielęgnacja aronii

Post »

Można też wyroby z jabłek lub innych owoców "udziwnić" aronią : http://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/d ... i-i-jablek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”