Groszek zielony - wszystko o grochu cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Podpisuję się pod tym powyższym pytaniem bo moje przetrzymanie groszku na grządce a potem dosuszenie krzaka na gwoździu skutkowało zrobaczywieniem całego materiału, więc chyba nie była to prawidłowa procedura.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Ja na próbę wyłuskałem garść bardziej rozwiniętych, nierobaczywych ziaren i pozostawiłem w domku do ususzenia. Choć to tylko w ramach eksperymentu, bo i tak na przyszły rok po prostu dokupię nasion, nie jest to jakaś rzadka odmiana, więc szkoda zachodu ze zbieraniem/zamrażaniem/suszeniem.
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Wiesz co? Masz racje, zawsze można kupić i tak zawsze robiłam. Ale zaczęłam obserwować swoja sąsiadkę która zawsze ma pokaźną kolekcję wszelkich nasion zebranych w ubiegłym sezonie i jeszcze dzieli się nadwyżkam. Rośliny z tych nasion plonują całkiem solidnie a nadwyżkę finansową można przeznaczyć na jakąś rzeczywiście fajną roślinkę albo solidny sekator albo na przykład na futro sobie odkładać ;)
Ogródek potrafi wciągać całkiem sporo pieniędzy więc może warto zacząć trochę gospodarniej nimi operować?
Albo jeszcze inaczej, czasem trafi się coś naprawdę fajnego i warto umieć zebrać nasiona.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Zakończyłem sezon groszkowy zbierając co jeszcze zostało, ale to był u mnie bardzo zły rok...
* bardzo źle wschodziły groszki, siane w kwietniu (Iłłowiecki, Sześciotygodniowy, Cud Kolvedonu)
zupełnie przepadły ( wykiełkowały tylko 2-3 szt. :!: ), chociaż pogoda była ok,
* Telefon siałem 3 razy; posiany w maju wyrósł tylko na jakieś 1,2 m, jakoś nie chciał " łapać" tyczek,
kwitł b. słabo, a teraz całe rośliny zaczęły pleśnieć...
Nie rozumiem dlaczego :?: Groszki uprawiam od lat...;
Dlaczego wysiane nasionka gniły? Może jakaś zaraza w glebie?
Pozaglądałem do sąsiadów, nikt nie lubi "chwalić się " porażkami, ale widać, że też kiepsko, u Jednego
telefon urósł ale zaraz zżółkł (?). ładnego groszku nie miał nikt na naszych działkach.
Czy to tak tylko o nas?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1588
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

U nas w Szczecinie jak patrzyłam po działeczkach sąsiadów, to groszek rósł pięknie. U mnie też ładnie wyrósł. Sporo zjadłam na surowo (ach.. smak dzieciństwa), a reszta pozostawiona sama sobie wyschła i przedwczoraj zebrałam sporą ilośc nasion. Ładnie się pomarszczyły i zmniejszyły, nie mają śladów żerowania robali itp., więc będę mieć co wysiewać w przyszłym roku ;:138
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

hela druga pisze:No to jako pionierka opisz wrażenia smakowe.
Dobrze, że podbiliście temat bo zupełnie zapomniałam :oops:

Blauwschokkera pod względem smaku moge polecić z czystym sumieniem, niestety tak jak pisałam wcześniej płodnością nie grzeszy. Bardzo słabo się krzaczy.
No i trzeba mu przygotować wysokie tyczki bo rośnie na ponad 2 metry.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

A ja właśnie Blauschokerra będę polecać i smakowo i pod względem plonowania( strąki grube bardzo pełne i wyrównane) , a do tego jako jedyny z sianych w tym roku nie miał żadnych robali . Ostatnia porcja dzisiaj została zerwana i czeka na przygotowanie . Chociaż kilka strąków z ogromnej kupy plątaniny jaką u mnie stworzył było zielonych . Plonował najdłużej ;:3
Obrazek Obrazek
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Czy groch nadaje się jako poplon jako masa zielona?
Posiadam dużo nasion już suchego grochu z tego roku i chciałbym go wysiać jako nawóz zielony.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Jeśli nadają się inne motylkowe ,jak łubin czy wyka, to i groszek.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

U mnie dopiero kwitnie. Jeśli wrzesień będzie ciepły i słoneczny, to coś z nich jeszcze urośnie. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała, to niestety z groszku będzie jedynie dobry poplon.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

GERTRUDA

Bardzo ładny ten groszek i co najważniejsze widoczny na krzaku. Mimo że jestem zadowolony z mojego groszku ( Cud Kelvedonu ) to musiałem zawsze mocno oglądać krzaki starając się wyzbierać dojrzałe strąki. Na 100% zdecyduję się na ten groszek.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Groch - czy nasiona będą miały cechy rodzica

Post »

Witam,
Szybkie pytanie zostało mi trochę grochu z zeszłego roku właśnie testuję kiełkowanie, pytanie czy to co wyrośnie będzie groszkiem iłowieckim czy mieszańcem łowieckiego i 60-dniowego (który rósł obok).

Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Groch nie ma wyraźnej tendencji do zapylenia krzyżowego, dlatego z dużą pewnością można zakładać, że otrzymasz pożądany gatunek.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”