Borówka amerykańska - 5 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Witam wszystkich serdecznie mam pytanie borówki mam po owocowaniu czy teraz mam podlać każdą z nich 10litrami wody z dodatkiem siarczanu amonu?I drugie pytanie czy borówkę amerykańską się przycina a jeśli tak to jakie są zasady przycinania?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Siarczanem amonu absolutnie nie co najwyżej możesz podlać siarczanem potasu który pomoże zdrzewiec nowym przyrostom, borówki się nie przycina tylko wycina całe pędy które owocowaly juz dwukrotnie. Tak z 3-4 cm nad ziemią.
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

markis dziękuję,siarczan potasu zle doczytałam .A le tego siarczanu potasu mam rozpuścić w jakiej ilości wody pod krzaczek.No i problem czy ja dopatrzę się które pędy owocowały dwukrotnie? ;:224
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Wicia pisze:Akurat z jakością gleby nie miałbym problemu ponieważ jest to działka na torfowa. Jedynym problemem wydaje się tu sprawa wody. Co do braku podlewania bardziej skupiłbym się na osiągnięciu takiego plonu, który da mi zadowalający zysk. Dopiero po pozyskaniu większych funduszy zainwestowałbym w studnie lub zasilanie z rzeki. Drugi problem zalewania jest ciężki do rozstrzygnięcia, bo jak na razie nigdzie nie znalazłem jednoznacznych opinii na ten temat.
sprawdź lepiej pH tego torfu. w Polsce jest niewiele torfowisk kwaśnych, ogromna większość torfów ma pH ponad 6.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

markis80 pisze:Siarczanem amonu absolutnie nie co najwyżej możesz podlać siarczanem potasu który pomoże zdrzewiec nowym przyrostom, borówki się nie przycina tylko wycina całe pędy które owocowaly juz dwukrotnie. Tak z 3-4 cm nad ziemią.
Zdania uczonych są podzielone :wink: ,jeżeli na pędzie wybije nowy przyrost poniżej tego,co jest do wycięcia,to ja go zostawiam.Nawet gdy jest 30-40 cm nad ziemią.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

kaLo pisze:
markis80 pisze:Siarczanem amonu absolutnie nie co najwyżej możesz podlać siarczanem potasu który pomoże zdrzewiec nowym przyrostom, borówki się nie przycina tylko wycina całe pędy które owocowaly juz dwukrotnie. Tak z 3-4 cm nad ziemią.
Zdania uczonych są podzielone :wink: ,jeżeli na pędzie wybije nowy przyrost poniżej tego,co jest do wycięcia,to ja go zostawiam.Nawet gdy jest 30-40 cm nad ziemią.
Masz rację ale jak niema nowych to można ciąć niżej.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Zapomnieliście dodać,że do 5 lat po posadzeniu wykonuje się tylko cięcie prześwietlające ,wycinając jedynie pędy słabe i chore,płożące się itp.
Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3letnich.Cięcie najlepiej robić wczesną wiosną,gdy nie grożą już silne mrozy,a krzew jest w fazie nabrzmiewania pąków.Wtedy widać lepiej co wyciąć lub gdzie.Ja po cięciu nie robiłem żadnego oprysku ,ale rany smarowałem maścią ogrodniczą lub można emulsją z miedzianem.
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

No to teraz mam mętlik zapytam tak owoce wyzbierane siatka przeciw ptakom ściągnięta.Jakie prace powinnam wykonać przy borówce,czy ziemię się spulchnia a może obsypuje trocinami?A może jakiś nawóz zastosować?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Ale wszystko masz napisane :wink:
W promieniu 50cm do środka krzaka masz mieć wszystko wyplewione, jeśli jest potrzeba uzupełniasz ściółkę z trocin.
Możesz wykonać cięcie pielęgnacyjne wycinając pędy podejrzane ,słabe itp. wykorzystując słoneczną pogodę.
Ja swoje w ubiegłym roku ciąłem i wycinałem pędy w sierpniu przed przesadzeniem w roku następnym wiosną i żadnych złych objawów nie zauważyłem,ale teraz główne zabiegi bedę wykonywał wiosną.
Możesz ,ale nie musisz podlać krzewy siarczanem potasu co 2 tygodnie do końca września w ilości 1 łyżka płaska na 10l/na 2 krzaki.
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Koledzy i koleżanki mam kilka borówek. Na wiosnę zawsze daje siarczan amonu w ilości łyżki stołowej na 10l wody w dwóch dawkach. Nie wiem tylko ile się daje siarczanu potasu. Wszędzie można znaleźć tylko dawki hektarowe.

Ile wy dajecie tego siarczanu potasu po owocowaniu ?
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

PanOgrodnik pisze:Koledzy i koleżanki mam kilka borówek. Na wiosnę zawsze daje siarczan amonu w ilości łyżki stołowej na 10l wody w dwóch dawkach. Nie wiem tylko ile się daje siarczanu potasu. Wszędzie można znaleźć tylko dawki hektarowe.

Ile wy dajecie tego siarczanu potasu po owocowaniu ?
Ja daję 1 łyżkę na 10l wody. Te 10l rozdzielam na 2 krzaki. Podlewam co 3-4 tygodnie. A i jeśli masz siarczan potasu, który słabo się rozpuszcza to możesz robić tak jak ja. Wsypuję 1 łyżkę siarczanu do 1,5l butelki i zostawiam gdzieś na 4-5 dni aż się kompletnie rozpuści. Następnie wylewam powstały roztwór do 10l wiadra i zalewam do pełna wodą. Jako,że mam 6 krzaków to przygotowuję 3 butelki z roztworem. Pozdrawiam
ejolcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sie 2014, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

A ja mam dwuletnią i tylko 3 sztuki borówki na krzaczku???
Czy jeszcze za młoda by owocować jestem poczatkująca

pozdrawiam
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 5 cz

Post »

Mam pytanie a gdzie kupić siarczan potasu?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”