Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
yupi5
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 30 lip 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

maliny: laszka,polana i polesie-cięcie i uprawa

Post »

Witam,
Mam maliny polane, laszke i polesie. Chce żeby nie powtarzały owocowania żeby były ładne duże owoce.
Kiedy obcinać?
Jedni mówią że na jesieni a inni na wiosne czyli ile ma być tych cięć.
I na wiosne to znaczy kiedy w maju czy wcześniej.
Tomek85
50p
50p
Posty: 65
Od: 2 maja 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: maliny: laszka,polana i polesie-cięcie i uprawa

Post »

yupi5 pisze: Jedni mówią że na jesieni a inni na wiosne czyli ile ma być tych cięć.
I na wiosne to znaczy kiedy w maju czy wcześniej.
Dla odmiany "Polana" pierwszy raz przechodzę wszystkie maliny i ścinam na wysokości 30-40 cm. Następnie przechodzę drugi raz, wycinam pędy dwuletnie i jeżeli trzeba, to nieco przerzedzam. Niektórzy przycinają tuż na ziemią, jednak przycięcie wyższe powoduje wypuszczenie silniejszych pędów. Jeżeli masz malinę owocującą w jesieni, to zalecane jest cięcie wiosenne przed wegetacją.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: maliny: laszka,polana i polesie-cięcie i uprawa

Post »

yupi5 pisze:Witam,
Mam maliny polane, laszke i polesie. Chce żeby nie powtarzały owocowania żeby były ładne duże owoce.
Kiedy obcinać?
Jedni mówią że na jesieni a inni na wiosne czyli ile ma być tych cięć.
I na wiosne to znaczy kiedy w maju czy wcześniej.
1) Malina Laszka jest odmianą owocującą na pędach dwuletnich, czyli należy teraz wyciąć przy ziemi całe pędy, które owocowały w tym roku. Młode pędy, które wyrosły w tym roku, należy zabezpieczyć podwiązaniem przed wyłamaniem przez zalegającą zaspę śniegu i jeśli są bardzo wysokie można przyciąć na pożądaną wysokość (ja np 170 cm).

2) Maliny Polana, Polesie są odmianami powtarzającymi owocowanie i jeśli chcesz je prowadzić na jeden (późny) zbiór, musisz wyciąć przy ziemi po zakończeniu owocowania - najlepiej jesienią (lepiej bo usuwasz szkodniki i grzyby) lub jeśli nie dasz rady, to wczesną wiosną.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Czy na |Polanie zostawiając pędy na przyszły rok owoce będą mniejsze i z możliwością robaków?
Zawsze ścinam i zbieram maliny w sierpniu,ale może spróbuję coś zostawić na owocowanie w lecie małej części.
Jak to jest?
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

cewe pisze:Zawsze ścinam i zbieram maliny w sierpniu,ale może spróbuję coś zostawić na owocowanie w lecie małej części.
Ja swoje na jesień zawsze golę przy samej ziemi za pomocą spalinowych nożyc do żywopłotu. :) Ja też na początku uprawy, za namową sąsiadki zostawiłem eksperymentalnie chyba na 3 krzakach pędy przycięte na ok. 40 cm na zbiór letni. Efekt, no cóż raczej nie ciekawy, zbiór a i owszem ok. miesiąc wcześniejszy, owoce małe, marnej jakości i zbiór raczej nie wielki. po tym doświadczeniu dałem sobie spokój z eksperymentami i wróciłem do tradycyjnej uprawy. :wink:
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

tkordus pisze:
pawelp1320 pisze:Możesz zastosować Roundap na chwasty przestrzegając oczywiście terminów, jako poplon najlepsze są zboża wiec żyto ozime. Pod poplon rzuć także obornik w dawce 50 kg/ ha.
a propos roundapu:
http://biotechnologia.pl/archiwum/herbi ... dliwy,9667
Roundup jest pobierany wyłącznie przez liście i zielone części łodyg. Po jego zastosowaniu przez parę godzin ( nie pamiętam ile dokładnie ale coś ok. 6-8 godz.) jest wchłaniany przez roślinę a reszta np. która spadnie na ziemię wyparowuje. Ja osobiście pryskam Roundupem kartoflisko przed wschodami ziemniaków i nie mam najmniejszych ubytków w roślinach. Dodam też że bardzo wielu, jak nie wszyscy plantatorzy malin stosują ten środek na przedwiośniu ( po rozmarznięciu śniegu, gdy maliny jeszcze nie wypuszczają młodych pędów ) w rzędach malin.
Piotr26 pisze:Nie lepiej przekopać, posiać łubin albo gorczycę jako poplon? Motylkowe zostawiają azot w ziemi. Czy się mylę?
Można posiać także te przedplon, są dobrymi przedplonami pod maliny. Motylkowe zostawiają azot w ziemi poprzez to że wytwarzają specjalne brodawki korzeniowe w których żyją bakterie wiążą azot z powietrza przekształcając go w formę dostępną dla roślin i jest w nich magazynowany. Po przeoraniu motylkowych azot zostaje w glebie.
Pozdrawiam Paweł
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 928
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Gdy kilkanaście lat temu kupiłem moje obecne siedlisko, były już
wszędzie maliny . Owocowały na dwuletnich pędach.
Gdy wyrastały nowe pędy , pokrywały się takim fioletowym
nalotem. Od 3-4 lat nie kwitną , a co za tym idzie , nie owocują
Nie wiem co się z nimi dzieje, ?
Inne od sąsiadki wkopane tuż obok , owocują jak szalone.
Trudna sprawa. ;:223 Mam je wszystkie wykarczować, czy dać im
Jeszcze szanse?
Pozdrawiam.
Darek. ;:138
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny

Post »

Na moich owocach malin są jakieś dziwne pomarańczowe kropeczki ., czy występuje na nich rdza ? Maliny mam od kilkunastu lat i pierwszy raz widzę coś takiego .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Na rdzę podatna jest Polka. Objawy są dobrze widoczne na dolnej stronie liści. U mnie jest ta choroba na Polka, i liści jest teraz mało. Na przyszły rok wracam do starej i sprawdzonej polany.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny

Post »

beatazg pisze:Na moich owocach malin są jakieś dziwne pomarańczowe kropeczki ., czy występuje na nich rdza ? Maliny mam od kilkunastu lat i pierwszy raz widzę coś takiego .
Pozdrawiam :wit Beata
Występuje, miałam i zwalczyłam środkiem grzybobójczym ;:138 , nie pamiętam jaki to był. Trzeba pójść do ogrodniczego i poprosić, typowo do malin nie ma ale są na Rdzę dla innych roślin.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

A czy ma ktoś malinę Radziejową,Sokolicę lub Laszkę??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Mam tylko Polanę i nie wprowadzam innych. Przez to nie mam szkodników i chorób. Przetestowałem to przez kilkanaście lat. Dużo odmian dużo problemów :wink:
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Czy jest środek na rdzę maliny dopuszczony w Polsce do stosowania w malinie jesiennej?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”